Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową
REKLAMA
REKLAMA
- Do kogo skierowana jest ulga badawczo-rozwojowa?
- Istota ulgi badawczo-rozwojowej
- Koszty Kwalifikowane
- Jakie są kwoty odliczenia?
- Obliczanie ulgi dla podatników
- Zwrot bezpośredni i pomniejszenie zaliczki
- Dokumentowanie prawa do ulgi
Do kogo skierowana jest ulga badawczo-rozwojowa?
Zgodnie z treścią ustaw o podatkach dochodowych, działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe oraz prace rozwojowe, które mają na celu tworzenie nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Należy podkreślić, że z ulgi może skorzystać każdy podmiot prowadzący działalność zaliczającą się do B+R który ponosi koszty z tego tytułu, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Efektem prac B+R nie musi być produkt czy usługa innowacyjna na skalę światową. Jeśli wynikiem prac jest ulepszenie lub usprawnienie produktu czy procesu w skali działalności firmy, to dla danej firmy jest to innowacja, która kwalifikuje się do skorzystania z ulgi.
REKLAMA
Istota ulgi badawczo-rozwojowej
Istotą ulgi badawczo-rozwojowej jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na działalność B+R. Te koszty, zwane kosztami kwalifikowanymi, muszą być wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli podatnik nie jest w stanie w pełni wykorzystać ulgi z powodu osiągania straty lub niewystarczającego dochodu, możliwe jest przyspieszenie realizacji ulgi poprzez zwrot bezpośredni lub pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy od pracowników zaangażowanych w działalność B+R.
Koszty Kwalifikowane
REKLAMA
Koszty kwalifikowane obejmują różnorodne wydatki związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową. Przykładowo, są to wynagrodzenia pracowników oraz związane z nimi składki na ubezpieczenia społeczne, wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia lub o dzieło, nabycie sprzętu specjalistycznego oraz materiałów i surowców bezpośrednio związanych z B+R. Dodatkowo, koszty te mogą obejmować ekspertyzy, opinie, usługi doradcze oraz korzystanie z aparatury naukowo-badawczej.
Podatnicy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego mogą dodatkowo odliczać koszty amortyzacji od budynków, budowli i lokali wykorzystywanych w działalności B+R, a także koszty ekspertyz i opinii ponoszone na rzecz podmiotów innych niż jednostki naukowe.
Jakie są kwoty odliczenia?
Maksymalne odliczenie wynosi do 200% kosztów kwalifikowanych. To oznacza, że podatnicy mogą odliczyć dwukrotność poniesionych wydatków na działalność B+R. Dla centrów badawczo-rozwojowych przysługują dodatkowe odliczenia, które są traktowane jako pomoc publiczna i podlegają odpowiednim ograniczeniom oraz obowiązkom sprawozdawczym.
Obliczanie ulgi dla podatników
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. Jeśli podatnik poniósł stratę lub jego dochód był niższy od kwoty przysługującej ulgi, odliczenie może być przeniesione na kolejne sześć lat podatkowych. W przypadku braku możliwości pełnego odliczenia, ulga może być zrealizowana poprzez zwrot bezpośredni lub pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy.
Zwrot bezpośredni i pomniejszenie zaliczki
Zwrot bezpośredni pozwala podatnikowi na otrzymanie gotówki, która odpowiada iloczynowi nieodliczonej kwoty ulgi i stawki podatku obowiązującej w danym roku. Pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy dotyczy wynagrodzeń pracowników bezpośrednio zaangażowanych w działalność B+R, obliczanych według stawki podatku obowiązującej podatnika. Istotne jest, żeby podatnicy prowadzili ewidencję, w której wyodrębniają koszty związane z działalnością B+R.
Dokumentowanie prawa do ulgi
W przypadku podatników PIT, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, sposób dokumentowania kosztów jest określony w odpowiednich przepisach. Koszty działalności badawczo-rozwojowej należy wpisać w kolumnie 16. W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych sposób dokumentowania kosztów określa Ustawa o rachunkowości, a koszty badawczo-rozwojowe powinny być wyodrębnione.
Składając zeznanie podatkowe należy załączyć PIT-BR lub adekwatnie CIT-BR (informacja o odliczeniu).
Podsumowując ulga badawczo-rozwojowa jest kluczowym narzędziem wspierającym przedsiębiorców w inwestycjach na rzecz innowacji i rozwoju technologicznego. Dzięki możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych, firmy mogą znacząco zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe, jednocześnie wspierając swoje projekty badawczo-rozwojowe. Kluczowe jest jednak dokładne dokumentowanie kosztów i składanie odpowiednich zeznań podatkowych, aby w pełni skorzystać z przedmiotowej ulgi.
REKLAMA
REKLAMA