REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Jagoda Trela
Managing Partner ID Advisory
ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową
Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.
rozwiń >

Do kogo skierowana jest ulga badawczo-rozwojowa?

Zgodnie z treścią ustaw o podatkach dochodowych, działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe oraz prace rozwojowe, które mają na celu tworzenie nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Należy podkreślić, że z ulgi może skorzystać każdy podmiot prowadzący działalność zaliczającą się do B+R który ponosi koszty z tego tytułu, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Efektem prac B+R nie musi być produkt czy usługa innowacyjna na skalę światową. Jeśli wynikiem prac jest ulepszenie lub usprawnienie produktu czy procesu w skali działalności firmy, to dla danej firmy jest to innowacja, która kwalifikuje się do skorzystania z ulgi. 

REKLAMA

Istota ulgi badawczo-rozwojowej

Istotą ulgi badawczo-rozwojowej jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na działalność B+R. Te koszty, zwane kosztami kwalifikowanymi, muszą być wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli podatnik nie jest w stanie w pełni wykorzystać ulgi z powodu osiągania straty lub niewystarczającego dochodu, możliwe jest przyspieszenie realizacji ulgi poprzez zwrot bezpośredni lub pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy od pracowników zaangażowanych w działalność B+R.

Koszty Kwalifikowane

REKLAMA

Koszty kwalifikowane obejmują różnorodne wydatki związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową. Przykładowo, są to wynagrodzenia pracowników oraz związane z nimi składki na ubezpieczenia społeczne, wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia lub o dzieło, nabycie sprzętu specjalistycznego oraz materiałów i surowców bezpośrednio związanych z B+R. Dodatkowo, koszty te mogą obejmować ekspertyzy, opinie, usługi doradcze oraz korzystanie z aparatury naukowo-badawczej.

Podatnicy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego mogą dodatkowo odliczać koszty amortyzacji od budynków, budowli i lokali wykorzystywanych w działalności B+R, a także koszty ekspertyz i opinii ponoszone na rzecz podmiotów innych niż jednostki naukowe.

Jakie są kwoty odliczenia?

Maksymalne odliczenie wynosi do 200% kosztów kwalifikowanych. To oznacza, że podatnicy mogą odliczyć dwukrotność poniesionych wydatków na działalność B+R. Dla centrów badawczo-rozwojowych przysługują dodatkowe odliczenia, które są traktowane jako pomoc publiczna i podlegają odpowiednim ograniczeniom oraz obowiązkom sprawozdawczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obliczanie ulgi dla podatników 

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. Jeśli podatnik poniósł stratę lub jego dochód był niższy od kwoty przysługującej ulgi, odliczenie może być przeniesione na kolejne sześć lat podatkowych. W przypadku braku możliwości pełnego odliczenia, ulga może być zrealizowana poprzez zwrot bezpośredni lub pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy.

Zwrot bezpośredni i pomniejszenie zaliczki

Zwrot bezpośredni pozwala podatnikowi na otrzymanie gotówki, która odpowiada iloczynowi nieodliczonej kwoty ulgi i stawki podatku obowiązującej w danym roku. Pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy dotyczy wynagrodzeń pracowników bezpośrednio zaangażowanych w działalność B+R, obliczanych według stawki podatku obowiązującej podatnika. Istotne jest, żeby podatnicy prowadzili ewidencję, w której wyodrębniają koszty związane z działalnością B+R. 

Dokumentowanie prawa do ulgi

W przypadku podatników PIT, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, sposób dokumentowania kosztów jest  określony w odpowiednich przepisach. Koszty działalności badawczo-rozwojowej należy wpisać w kolumnie 16. W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych sposób dokumentowania kosztów określa Ustawa o rachunkowości, a koszty badawczo-rozwojowe powinny być wyodrębnione. 

Ważne

Składając zeznanie podatkowe należy załączyć PIT-BR lub adekwatnie CIT-BR (informacja o odliczeniu).

Podsumowując ulga badawczo-rozwojowa jest kluczowym narzędziem wspierającym przedsiębiorców w inwestycjach na rzecz innowacji i rozwoju technologicznego. Dzięki możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych, firmy mogą znacząco zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe, jednocześnie wspierając swoje projekty badawczo-rozwojowe. Kluczowe jest jednak dokładne dokumentowanie kosztów i składanie odpowiednich zeznań podatkowych, aby w pełni skorzystać z przedmiotowej ulgi.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA