REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

wakacje składkowe, ZUS, zwolnienie, przedsiębiorcy, składki na ubezpieczenia społeczne
Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

Wakacje składkowe, czyli zwolnienie z opłacania składek ZUS

REKLAMA

Wakacje składkowe – bo o nich mowa – zostały wprowadzone ustawą z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 863), która wchodzi w życie 1 listopada 2024 r. Polegają one na zwolnieniu przedsiębiorcy, na jego wniosek, z opłacania za siebie składek na ubezpieczenia społeczne (tj. ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe), własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W czasie wakacji składkowych, przedsiębiorca będzie musiał opłacić jedynie składkę zdrowotną

REKLAMA

Zwolnienie to obejmuje wyłącznie składki opłacane przez przedsiębiorcę za samego siebie (od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę), a nie składki opłacane za zatrudnianych przez niego pracowników, współpracowników i zleceniobiorców. 

Z wakacji składkowych, przedsiębiorcy będą mogli, po raz pierwszy, skorzystać w grudniu 2024 r. – na podstawie wniosków złożonych w listopadzie br. Wnioski złożone w grudniu br. – będą już natomiast dotyczyły miesiąca stycznia 2025 r. Ze zwolnienia z opłacania składek – będzie można skorzystać tylko raz w roku

W miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z wakacji składkowych – składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zostaną za niego opłacone z budżetu państwa i będą wliczane do przyszłej emerytury czy renty. Korzystanie z wakacji składkowych nie obliguje przedsiębiorcy do zawieszenia, na ten miesiąc, prowadzonej działalności gospodarczej – może on normalnie prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

Kto może skorzystać z wakacji składkowych?

Z wakacji składkowych może skorzystać przedsiębiorca (osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych), który:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w październiku 2024 r.), miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (czyli nie więcej niż 9 pracowników, współpracowników lub zleceniobiorców i siebie),

  2. w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w latach 2022 i 2023), nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w roku 2022 lub 2023) – jego roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro (przeliczonych na PLN według średniego kursu EUR ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku),

  3. jako ubezpieczony, w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w roku 2023) oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – od stycznia do listopada br.), nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym, wykonywał czynności wchodzące w zakres jego działalności gospodarczej oraz

  4. w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w październiku 2024 r.), podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Z ulgi w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorcy, którzy spełniają ww. wymogi ustawowe, mogą skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (tj. czy jest to PIT, ryczałt czy karta podatkowa).

Kiedy i w jaki sposób będzie można wnioskować o wakacje składkowe?

REKLAMA

Wniosek o pierwsze wakacje składkowe, które dotyczyć będą miesiąca grudnia br. – będzie można składać do ZUS już od 1 listopada 2024 r. Wnioski będą przyjmowane przez ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej – złożone za pośrednictwem profilu w PUE ZUS. 1 listopada br. – zostanie tam udostępniony wniosek RWS (o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). 

Wnioskując o zwolnienie z opłacania składek za dany miesiąc, wniosek trzeba będzie złożyć zawsze w miesiącu poprzedzającym. Czyli wnioski złożone w grudniu br. – będą już dotyczyły miesiąca stycznia 2025 r. 

Z uwagi na fakt, iż zwolnienie z opłacania składek, stanowić będzie tzw. pomoc de minimis, udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis – wraz z wnioskiem, przedsiębiorca zobowiązany będzie do złożenia:

  • zaświadczenia (lub oświadczenia) o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku lub odpowiednio

  • oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w ww. okresie.

Rozstrzygnięcie o zwolnieniu z opłacenia składek, uwzględniające wniosek przedsiębiorcy, nie będzie wymagało wydania przez ZUS decyzji administracyjnej, a przedsiębiorca zostanie o nim poinformowany za pośrednictwem profilu w PUE ZUS.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 9.05.2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 863)

  • Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 497)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA