REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Prokura musi być zgłoszona do rejestru w terminie 7 dni ponieważ ustawa stanowi, że każda zmiana musi być zgłoszona w ciągu 7 dni.
Prokura musi być zgłoszona do rejestru w terminie 7 dni ponieważ ustawa stanowi, że każda zmiana musi być zgłoszona w ciągu 7 dni.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią.

Udzielenie prokury

REKLAMA

W spółkach osobowych prokury udzielają wszyscy wspólnicy lub jeśli to wynika z umowy lub uchwały wspólnicy prowadzący sprawy spółki. Pamiętać należy, iż od rygorem nieważności prokura musi być udzielona w formie pisemnej. Udzielona jest z chwilą podjęcia stosownej uchwały lub poprzez złożenie ostatniego oświadczenia o udzieleniu prokury przez każdego prowadzącego sprawy spółki. Jeżeli wspólnicy składają oświadczenie woli to nie muszą tego robić wszyscy jednocześnie. Termin liczy się od momentu kiedy ostatni z nich złoży stosowne oświadczenie woli.

REKLAMA

Prokura musi być zgłoszona do rejestru w terminie 7 dni ponieważ ustawa stanowi, że każda zmiana musi być zgłoszona w ciągu 7 dni. Formularz do KRS podpisują, wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki. Może być również taki przypadek, że inni wspólnicy są uprawnieni do ustanowienia prokury, a inni do prowadzenia spraw spółki. Wówczas w innym składzie ustanawiają oni prokurę, a przez kogo innego zgłaszana jest ona do KRS.

Prokury może udzielić jedynie osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych co oznacza, że jeżeli w spółce osobowej - wspólnik uprawniony do prowadzenia spraw spółki jest np. osobą niepełnoletnią to prokury za tą osobę musi udzielić jej przedstawiciel ustawowy. Prokura obejmuje uprawnienie do działania jedynie w sprawach spółki. Prokurent może legitymować się wobec osób trzecich wypisem z rejestru przedsiębiorców, ale może też uchwałą wspólników prowadzących sprawy spółki podjętą w formie pisemnej i to wystarcza mu w zupełności. Wpis do rejestru nie ma bowiem znaczenia konstytutywnego tylko deklaratoryjny.

Przeczytaj również Jakie są konsekwencje łącznia spółek

REKLAMA

Prokura jest niezależna od tzw. stosunku zależnego, który może go łączyć ze spółką, ale też wcale nie musi. Gdy ze spółką będzie prokurenta łączyła umowa o pracę, umowa zlecenia to istnieje wtedy po stronie prokurenta odpowiedzialność jeżeli nie wykona należycie umowy, ale ta odpowiedzialność będzie wynikać z umowy, a nie ze stosunku prokury. Udzielona w formie pisemnej prokura pozwala podejmować prokurentowi wszelkie czynności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wszystkie czynności nawet te, które wymagają formy szczególnej chyba, że przepis stanowi inaczej. Zgodnie z art. 109[3] kodeksu cywilnego do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje również prokura łączna – w takim przypadku podejmując uchwałę o udzieleniu prokury należy jednoznacznie zaznaczyć czy ten prokurent może działać samodzielnie czy też musi działać z innym przedstawicielem ustawowym, z innym prokurentem (np. jednym czy dwoma).

Jeżeli może działać samodzielnie to prokura udzielona jest dla samodzielnego działania, czyli wówczas prokurent może wszystkie czynności podejmować samodzielnie bez udziału osób trzecich. Zasadą jest że prokurę udziela się w sposób łączny tzn. że prokurent może działać z innym prokurentem bądź członkiem zarządu.

Co to jest prokura oddziałowa

Wprowadzono również tz pojęcie prokury oddziałowew.j, tzn. na podstawie uchwały wspólnik jest uprawniony do załatwiania wszystkich spraw związanych z oddziałem danej spółki.
Odwołać prokurę można w każdej chwili, bez podawania jakiegokolwiek uzasadnienia i może to zrobić każdy wspólnik prowadzący sprawy spółki. Również prokurent może samodzielnie zrezygnować z prokury, ale podobnie jak pełnomocnik procesowy powinien wykonać wszystkie czynności nie cierpiące zwłoki. W razie rezygnacji prokurent przestaje być prokurentem – z chwilą dojścia jego oświadczenia do członka zarządu bądź innej osoby uprawnionej do reprezentacji – czyli np. innego prokurenta – lub wszystkich osób uprawnionych do reprezentacji spółki.
W spółkach kapitałowych, oświadczenie składa się członkowi zarządu spółki i nie ma tutaj znaczenia, który to członek zarządu, ponieważ oświadczenia może przyjmować każdy jego członek. W spółkach osobowych natomiast musi być złożone do wiadomości wszystkich osób prowadzących sprawy spółki.

Polecamy serwis Umowy - pełnomocnictwo

Kiedy prokura wygasa

Oprócz odwołania prokury mamy jeszcze pojecie wygaśnięcia prokury.
Prokura wygasa wskutek:

  • wykreślenia z rejestru (bez przeprowadzania likwidacji),
  • ogłoszenia upadłości,
  • otwarcia likwidacji, 
  • śmierci prokurenta, zaś śmierć mocodawcy ani utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie powoduje wygaśnięcia prokury, ona trwa dalej.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA