REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Prokura musi być zgłoszona do rejestru w terminie 7 dni ponieważ ustawa stanowi, że każda zmiana musi być zgłoszona w ciągu 7 dni.
Prokura musi być zgłoszona do rejestru w terminie 7 dni ponieważ ustawa stanowi, że każda zmiana musi być zgłoszona w ciągu 7 dni.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią.

Udzielenie prokury

REKLAMA

W spółkach osobowych prokury udzielają wszyscy wspólnicy lub jeśli to wynika z umowy lub uchwały wspólnicy prowadzący sprawy spółki. Pamiętać należy, iż od rygorem nieważności prokura musi być udzielona w formie pisemnej. Udzielona jest z chwilą podjęcia stosownej uchwały lub poprzez złożenie ostatniego oświadczenia o udzieleniu prokury przez każdego prowadzącego sprawy spółki. Jeżeli wspólnicy składają oświadczenie woli to nie muszą tego robić wszyscy jednocześnie. Termin liczy się od momentu kiedy ostatni z nich złoży stosowne oświadczenie woli.

REKLAMA

Prokura musi być zgłoszona do rejestru w terminie 7 dni ponieważ ustawa stanowi, że każda zmiana musi być zgłoszona w ciągu 7 dni. Formularz do KRS podpisują, wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki. Może być również taki przypadek, że inni wspólnicy są uprawnieni do ustanowienia prokury, a inni do prowadzenia spraw spółki. Wówczas w innym składzie ustanawiają oni prokurę, a przez kogo innego zgłaszana jest ona do KRS.

Prokury może udzielić jedynie osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych co oznacza, że jeżeli w spółce osobowej - wspólnik uprawniony do prowadzenia spraw spółki jest np. osobą niepełnoletnią to prokury za tą osobę musi udzielić jej przedstawiciel ustawowy. Prokura obejmuje uprawnienie do działania jedynie w sprawach spółki. Prokurent może legitymować się wobec osób trzecich wypisem z rejestru przedsiębiorców, ale może też uchwałą wspólników prowadzących sprawy spółki podjętą w formie pisemnej i to wystarcza mu w zupełności. Wpis do rejestru nie ma bowiem znaczenia konstytutywnego tylko deklaratoryjny.

Przeczytaj również Jakie są konsekwencje łącznia spółek

REKLAMA

Prokura jest niezależna od tzw. stosunku zależnego, który może go łączyć ze spółką, ale też wcale nie musi. Gdy ze spółką będzie prokurenta łączyła umowa o pracę, umowa zlecenia to istnieje wtedy po stronie prokurenta odpowiedzialność jeżeli nie wykona należycie umowy, ale ta odpowiedzialność będzie wynikać z umowy, a nie ze stosunku prokury. Udzielona w formie pisemnej prokura pozwala podejmować prokurentowi wszelkie czynności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wszystkie czynności nawet te, które wymagają formy szczególnej chyba, że przepis stanowi inaczej. Zgodnie z art. 109[3] kodeksu cywilnego do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje również prokura łączna – w takim przypadku podejmując uchwałę o udzieleniu prokury należy jednoznacznie zaznaczyć czy ten prokurent może działać samodzielnie czy też musi działać z innym przedstawicielem ustawowym, z innym prokurentem (np. jednym czy dwoma).

Jeżeli może działać samodzielnie to prokura udzielona jest dla samodzielnego działania, czyli wówczas prokurent może wszystkie czynności podejmować samodzielnie bez udziału osób trzecich. Zasadą jest że prokurę udziela się w sposób łączny tzn. że prokurent może działać z innym prokurentem bądź członkiem zarządu.

Co to jest prokura oddziałowa

Wprowadzono również tz pojęcie prokury oddziałowew.j, tzn. na podstawie uchwały wspólnik jest uprawniony do załatwiania wszystkich spraw związanych z oddziałem danej spółki.
Odwołać prokurę można w każdej chwili, bez podawania jakiegokolwiek uzasadnienia i może to zrobić każdy wspólnik prowadzący sprawy spółki. Również prokurent może samodzielnie zrezygnować z prokury, ale podobnie jak pełnomocnik procesowy powinien wykonać wszystkie czynności nie cierpiące zwłoki. W razie rezygnacji prokurent przestaje być prokurentem – z chwilą dojścia jego oświadczenia do członka zarządu bądź innej osoby uprawnionej do reprezentacji – czyli np. innego prokurenta – lub wszystkich osób uprawnionych do reprezentacji spółki.
W spółkach kapitałowych, oświadczenie składa się członkowi zarządu spółki i nie ma tutaj znaczenia, który to członek zarządu, ponieważ oświadczenia może przyjmować każdy jego członek. W spółkach osobowych natomiast musi być złożone do wiadomości wszystkich osób prowadzących sprawy spółki.

Polecamy serwis Umowy - pełnomocnictwo

Kiedy prokura wygasa

Oprócz odwołania prokury mamy jeszcze pojecie wygaśnięcia prokury.
Prokura wygasa wskutek:

  • wykreślenia z rejestru (bez przeprowadzania likwidacji),
  • ogłoszenia upadłości,
  • otwarcia likwidacji, 
  • śmierci prokurenta, zaś śmierć mocodawcy ani utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie powoduje wygaśnięcia prokury, ona trwa dalej.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA