reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią.

Udzielenie prokury

W spółkach osobowych prokury udzielają wszyscy wspólnicy lub jeśli to wynika z umowy lub uchwały wspólnicy prowadzący sprawy spółki. Pamiętać należy, iż od rygorem nieważności prokura musi być udzielona w formie pisemnej. Udzielona jest z chwilą podjęcia stosownej uchwały lub poprzez złożenie ostatniego oświadczenia o udzieleniu prokury przez każdego prowadzącego sprawy spółki. Jeżeli wspólnicy składają oświadczenie woli to nie muszą tego robić wszyscy jednocześnie. Termin liczy się od momentu kiedy ostatni z nich złoży stosowne oświadczenie woli.

Prokura musi być zgłoszona do rejestru w terminie 7 dni ponieważ ustawa stanowi, że każda zmiana musi być zgłoszona w ciągu 7 dni. Formularz do KRS podpisują, wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki. Może być również taki przypadek, że inni wspólnicy są uprawnieni do ustanowienia prokury, a inni do prowadzenia spraw spółki. Wówczas w innym składzie ustanawiają oni prokurę, a przez kogo innego zgłaszana jest ona do KRS.

Prokury może udzielić jedynie osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych co oznacza, że jeżeli w spółce osobowej - wspólnik uprawniony do prowadzenia spraw spółki jest np. osobą niepełnoletnią to prokury za tą osobę musi udzielić jej przedstawiciel ustawowy. Prokura obejmuje uprawnienie do działania jedynie w sprawach spółki. Prokurent może legitymować się wobec osób trzecich wypisem z rejestru przedsiębiorców, ale może też uchwałą wspólników prowadzących sprawy spółki podjętą w formie pisemnej i to wystarcza mu w zupełności. Wpis do rejestru nie ma bowiem znaczenia konstytutywnego tylko deklaratoryjny.

Przeczytaj również Jakie są konsekwencje łącznia spółek

Prokura jest niezależna od tzw. stosunku zależnego, który może go łączyć ze spółką, ale też wcale nie musi. Gdy ze spółką będzie prokurenta łączyła umowa o pracę, umowa zlecenia to istnieje wtedy po stronie prokurenta odpowiedzialność jeżeli nie wykona należycie umowy, ale ta odpowiedzialność będzie wynikać z umowy, a nie ze stosunku prokury. Udzielona w formie pisemnej prokura pozwala podejmować prokurentowi wszelkie czynności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wszystkie czynności nawet te, które wymagają formy szczególnej chyba, że przepis stanowi inaczej. Zgodnie z art. 109[3] kodeksu cywilnego do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prokura musi być zgłoszona do rejestru w terminie 7 dni ponieważ ustawa stanowi, że każda zmiana musi być zgłoszona w ciągu 7 dni.
Prokura musi być zgłoszona do rejestru w terminie 7 dni ponieważ ustawa stanowi, że każda zmiana musi być zgłoszona w ciągu 7 dni.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama