REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dokumenty niezbędne w fazie przygotowawczej procedury łączenia się spółek

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Oprócz samego planu połączenia muszą zostać przygotowanie załączniki.
Oprócz samego planu połączenia muszą zostać przygotowanie załączniki.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo handlowe daje spółkom kapitałowym możliwość łączenia się. Może to wynikać z różnych przyczyn, m.in. z chęci sformalizowania współpracy lub rozszerzenia działalności.Procedura łączenia może mieć dwojaką postać, a mianowicie łączenia przez przejęcie spółek przez jedną z nich (inkorporacja) lub łączenia przez zawiązanie nowej spółki (fuzja).W wyniku łączenia powstaje zawsze spółka kapitałowa.

REKLAMA

Najważniejszą częścią procedury jest faza przygotowawcza, której prowadzenie należy do zarządów. Z tego też względu jest nazywana także fazą menedżerską. Najważniejszym elementem tej części procedury jest przygotowanie planu połączenia. Plan wymaga uzgodnienia w formie pisemnej.

REKLAMA

KSH precyzuje elementy niezbędne w planie połączenia. Wśród nich powinno znaleźć się określenie każdej spółki łączącej się, formę połączenia (fuzja lub inkorporacja), a jeśli spółki łączą się przez zawiązanie nowej (fuzja) również typ tej nowej spółki (z o. o. lub akcyjna). Oprócz tego konieczne jest określenie stosunku wymiany udziałów lub akcji spółek łączących się, na udziały lub akcje spółki nowej. Konieczne jest precyzyjne wskazanie zasad dotyczących przyznania udziałów albo akcji nowej spółki wspólnikom oraz terminu od którego uprawniają one do uczestnictwa w zysku spółki. Należy też określić prawa oraz korzyści dla członków organów i osób szczególnie uprawnionych. Poza wymienionymi informacjami plan połączenia powinien zawierać część opisową, w której zostaną podane podstawy prawne oraz uzasadnienie połączenia.

Przeczytaj także: Jakie są konsekwencje łącznia spółek?

REKLAMA

Oprócz samego planu połączenia muszą zostać przygotowanie załączniki. Są to: projekt uchwał o połączeniu, które muszą podjąć spółki łączące się oraz projekt zmian (w przypadku inkorporacji) lub projekt (w przypadku fuzji) umowy albo statutu spółki nowej. Zarządy łączących się spółek muszą także ustalić wartość majątków ich spółek oraz podać informacje o stanie księgowym.

Uzgodniony plan połączenia wraz z załącznikami powinien zostać zgłoszony do sądów rejestrowych każdej ze spółek łączących się razem z wnioskiem o wyznaczenie biegłego. Zadaniem biegłego jest zbadanie planu połączania pod względem poprawności (zachowanie wymogów formalnych) oraz rzetelności (zgodność z rzeczywistym przebiegiem procedury łączenia). Jednocześnie plan połączenia powinien zostać ogłoszony w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Procedurę przygotowawczą kończy zawiadomienie wspólników o zamiarze połączenia spółek w celu umożliwienia im przeglądania planu połączenia oraz dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA