Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy nakładają na strony postępowania i ich przedstawicieli obowiązek zawiadamiania sądu o każdej zmianie swojego miejsca zamieszkania (art. 136 Kodeksu postępowania cywilnego – k.p.c.). W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu. Przepisu o pozostawieniu w aktach sprawy pisma sądowego ze skutkiem doręczenia w razie niedopełnienia przez stronę postępowania obowiązku zawiadomienia sądu o miejscu zamieszkania nie stosuje się do doręczenia skargi o wznowienie postępowania lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
REKLAMA
Porównaj: Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?
Strona postępowania, która zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrytki pocztowej, ma obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie tego adresu. W takiej sytuacji, jeżeli strona zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrzynki pocztowej, a nie zawiadomiła sądu o zmianie tego adresu, pisma sądowe pozostawia się również w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Zasada ta nie dotyczy spraw związanych z doręczeniem skargi o wznowienie postępowania lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Polecamy serwis Spółki
Możliwość pozostawienia pisma sądowego w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia nie znajduje zastosowania do pierwszego pisma doręczonego stronie przez sąd (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. akt IV CZ 7/09).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.