REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.
W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu gospodarczym istnieje możliwość, aby sąd zarządził odbycie posiedzenia lub też jego części przy drzwiach zamkniętych, gdy mogłyby zostać ujawnione okoliczności stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa. Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu przy drzwiach zamkniętych następuje na wniosek strony.

Co można uznać za tajemnice przedsiębiorstwa?

W celu określenia tego pojęcia należy sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 11 ust. 4 tej ustawy, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, handlowe lub organizacyjne przedsiębiorstwa, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. 

REKLAMA

W praktyce za tajemnicę przedsiębiorstwa uznaje się wszystkie informacje posiadające wartość gospodarczą, w szczególności informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne. Przy czym muszą być to informacje posiadające obiektywną wartość gospodarczą.

Zobacz także: Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?

Co oznacza, że posiedzenie odbędzie się przy drzwiach zamkniętych?

W omawianym przypadku istnieje możliwość rozpoznania sprawy co do zasady jawnej z ograniczeniem tej jawności. Rozpoznanie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych oznacza, że ograniczona zostanie jedynie tzw. jawność zewnętrzna postępowania sądowego, tj. jawność powszechna postępowania w stosunku do całego społeczeństwa. Powyższe oznacza, że postępowanie będzie w dalszym ciągu jawne względem stron (zatem strony w dalszym ciągu będą uprawnione do wglądu do materiału zawartego w aktach sprawy) i uczestników tego postępowania, bowiem aż do takiego ograniczenia jawności postępowania (ograniczenie jawności wewnętrznej postępowania) może dojść jedynie w postępowaniu przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów.

Kiedy nastąpi rozpoznanie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

O rozpoznaniu całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych zarządza sąd w formie postanowienia. Samo postępowanie dotyczące rozpoznania wniosku o przeprowadzenie sprawy przy drzwiach zamkniętych również odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Postanowienie w tym przedmiocie sąd ogłasza publicznie.

Czy można wnieść zażalenie na postanowienie w przedmiocie rozpoznania sprawy przy drzwiach zamkniętych?

Na postanowienie sądu w przedmiocie rozpoznania sprawy przy drzwiach zamkniętych, zażalenie nie przysługuje. Jednak istnieje możliwość zakwestionowania tego postanowienia w przypadku gdy sprawa przejdzie do drugiej instancji. W postępowaniu apelacyjnym, sąd drugiej instancji na wniosek strony, będzie mógł rozpoznać również te postanowienia sądu pierwszej instancji, które nie podlegają zaskarżeniu w drodze zażalenia, a miały wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy

Kto może być obecny na posiedzeniu odbywającym się przy drzwiach zamkniętych?

Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w posiedzeniu odbywającym się przy drzwiach zamkniętych mogą być obecne na sali strony, interwenienci uboczni, ich pełnomocnicy, prokurator oraz po dwie osoby zaufania wyznaczone przez każdą ze stron.

W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA