Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?
REKLAMA
REKLAMA
Co można uznać za tajemnice przedsiębiorstwa?
W celu określenia tego pojęcia należy sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 11 ust. 4 tej ustawy, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, handlowe lub organizacyjne przedsiębiorstwa, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
REKLAMA
W praktyce za tajemnicę przedsiębiorstwa uznaje się wszystkie informacje posiadające wartość gospodarczą, w szczególności informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne. Przy czym muszą być to informacje posiadające obiektywną wartość gospodarczą.
Zobacz także: Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?
Co oznacza, że posiedzenie odbędzie się przy drzwiach zamkniętych?
W omawianym przypadku istnieje możliwość rozpoznania sprawy co do zasady jawnej z ograniczeniem tej jawności. Rozpoznanie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych oznacza, że ograniczona zostanie jedynie tzw. jawność zewnętrzna postępowania sądowego, tj. jawność powszechna postępowania w stosunku do całego społeczeństwa. Powyższe oznacza, że postępowanie będzie w dalszym ciągu jawne względem stron (zatem strony w dalszym ciągu będą uprawnione do wglądu do materiału zawartego w aktach sprawy) i uczestników tego postępowania, bowiem aż do takiego ograniczenia jawności postępowania (ograniczenie jawności wewnętrznej postępowania) może dojść jedynie w postępowaniu przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów.
Kiedy nastąpi rozpoznanie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?
O rozpoznaniu całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych zarządza sąd w formie postanowienia. Samo postępowanie dotyczące rozpoznania wniosku o przeprowadzenie sprawy przy drzwiach zamkniętych również odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Postanowienie w tym przedmiocie sąd ogłasza publicznie.
Czy można wnieść zażalenie na postanowienie w przedmiocie rozpoznania sprawy przy drzwiach zamkniętych?
Na postanowienie sądu w przedmiocie rozpoznania sprawy przy drzwiach zamkniętych, zażalenie nie przysługuje. Jednak istnieje możliwość zakwestionowania tego postanowienia w przypadku gdy sprawa przejdzie do drugiej instancji. W postępowaniu apelacyjnym, sąd drugiej instancji na wniosek strony, będzie mógł rozpoznać również te postanowienia sądu pierwszej instancji, które nie podlegają zaskarżeniu w drodze zażalenia, a miały wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.
Polecamy serwis Umowy
Kto może być obecny na posiedzeniu odbywającym się przy drzwiach zamkniętych?
Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w posiedzeniu odbywającym się przy drzwiach zamkniętych mogą być obecne na sali strony, interwenienci uboczni, ich pełnomocnicy, prokurator oraz po dwie osoby zaufania wyznaczone przez każdą ze stron.
W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.