REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.
W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu gospodarczym istnieje możliwość, aby sąd zarządził odbycie posiedzenia lub też jego części przy drzwiach zamkniętych, gdy mogłyby zostać ujawnione okoliczności stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa. Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu przy drzwiach zamkniętych następuje na wniosek strony.

Co można uznać za tajemnice przedsiębiorstwa?

W celu określenia tego pojęcia należy sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 11 ust. 4 tej ustawy, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, handlowe lub organizacyjne przedsiębiorstwa, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. 

REKLAMA

W praktyce za tajemnicę przedsiębiorstwa uznaje się wszystkie informacje posiadające wartość gospodarczą, w szczególności informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne. Przy czym muszą być to informacje posiadające obiektywną wartość gospodarczą.

Zobacz także: Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?

Co oznacza, że posiedzenie odbędzie się przy drzwiach zamkniętych?

W omawianym przypadku istnieje możliwość rozpoznania sprawy co do zasady jawnej z ograniczeniem tej jawności. Rozpoznanie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych oznacza, że ograniczona zostanie jedynie tzw. jawność zewnętrzna postępowania sądowego, tj. jawność powszechna postępowania w stosunku do całego społeczeństwa. Powyższe oznacza, że postępowanie będzie w dalszym ciągu jawne względem stron (zatem strony w dalszym ciągu będą uprawnione do wglądu do materiału zawartego w aktach sprawy) i uczestników tego postępowania, bowiem aż do takiego ograniczenia jawności postępowania (ograniczenie jawności wewnętrznej postępowania) może dojść jedynie w postępowaniu przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów.

Kiedy nastąpi rozpoznanie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

O rozpoznaniu całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych zarządza sąd w formie postanowienia. Samo postępowanie dotyczące rozpoznania wniosku o przeprowadzenie sprawy przy drzwiach zamkniętych również odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Postanowienie w tym przedmiocie sąd ogłasza publicznie.

Czy można wnieść zażalenie na postanowienie w przedmiocie rozpoznania sprawy przy drzwiach zamkniętych?

Na postanowienie sądu w przedmiocie rozpoznania sprawy przy drzwiach zamkniętych, zażalenie nie przysługuje. Jednak istnieje możliwość zakwestionowania tego postanowienia w przypadku gdy sprawa przejdzie do drugiej instancji. W postępowaniu apelacyjnym, sąd drugiej instancji na wniosek strony, będzie mógł rozpoznać również te postanowienia sądu pierwszej instancji, które nie podlegają zaskarżeniu w drodze zażalenia, a miały wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy

Kto może być obecny na posiedzeniu odbywającym się przy drzwiach zamkniętych?

Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w posiedzeniu odbywającym się przy drzwiach zamkniętych mogą być obecne na sali strony, interwenienci uboczni, ich pełnomocnicy, prokurator oraz po dwie osoby zaufania wyznaczone przez każdą ze stron.

W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA