reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

W postępowaniu gospodarczym istnieje możliwość, aby sąd zarządził odbycie posiedzenia lub też jego części przy drzwiach zamkniętych, gdy mogłyby zostać ujawnione okoliczności stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa. Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu przy drzwiach zamkniętych następuje na wniosek strony.

Co można uznać za tajemnice przedsiębiorstwa?

W celu określenia tego pojęcia należy sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 11 ust. 4 tej ustawy, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, handlowe lub organizacyjne przedsiębiorstwa, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. 

W praktyce za tajemnicę przedsiębiorstwa uznaje się wszystkie informacje posiadające wartość gospodarczą, w szczególności informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne. Przy czym muszą być to informacje posiadające obiektywną wartość gospodarczą.

Zobacz także: Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?

Co oznacza, że posiedzenie odbędzie się przy drzwiach zamkniętych?

W omawianym przypadku istnieje możliwość rozpoznania sprawy co do zasady jawnej z ograniczeniem tej jawności. Rozpoznanie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych oznacza, że ograniczona zostanie jedynie tzw. jawność zewnętrzna postępowania sądowego, tj. jawność powszechna postępowania w stosunku do całego społeczeństwa. Powyższe oznacza, że postępowanie będzie w dalszym ciągu jawne względem stron (zatem strony w dalszym ciągu będą uprawnione do wglądu do materiału zawartego w aktach sprawy) i uczestników tego postępowania, bowiem aż do takiego ograniczenia jawności postępowania (ograniczenie jawności wewnętrznej postępowania) może dojść jedynie w postępowaniu przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów.

Kiedy nastąpi rozpoznanie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

O rozpoznaniu całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych zarządza sąd w formie postanowienia. Samo postępowanie dotyczące rozpoznania wniosku o przeprowadzenie sprawy przy drzwiach zamkniętych również odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Postanowienie w tym przedmiocie sąd ogłasza publicznie.

Czy można wnieść zażalenie na postanowienie w przedmiocie rozpoznania sprawy przy drzwiach zamkniętych?

Na postanowienie sądu w przedmiocie rozpoznania sprawy przy drzwiach zamkniętych, zażalenie nie przysługuje. Jednak istnieje możliwość zakwestionowania tego postanowienia w przypadku gdy sprawa przejdzie do drugiej instancji. W postępowaniu apelacyjnym, sąd drugiej instancji na wniosek strony, będzie mógł rozpoznać również te postanowienia sądu pierwszej instancji, które nie podlegają zaskarżeniu w drodze zażalenia, a miały wpływ na rozstrzygnięcie sprawy.

Polecamy serwis Umowy

Kto może być obecny na posiedzeniu odbywającym się przy drzwiach zamkniętych?

Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w posiedzeniu odbywającym się przy drzwiach zamkniętych mogą być obecne na sali strony, interwenienci uboczni, ich pełnomocnicy, prokurator oraz po dwie osoby zaufania wyznaczone przez każdą ze stron.

W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.
W każdym przypadku ogłoszenie orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie odbywa się publicznie, jednak przewodniczący może zaniechać ustnego podania powodów rozstrzygnięcia.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama