REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwość rzeczowa w sprawach gospodarczych

Łukasz Matys
Sprawy w pierwszej instancji mogą bowiem rozstrzygać sądy rejonowe lub sądy okręgowe.
Sprawy w pierwszej instancji mogą bowiem rozstrzygać sądy rejonowe lub sądy okręgowe.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Kodeks postępowania cywilnego mówi o właściwości rzeczowej i miejscowej. Właściwość rzeczowa to nic innego jak odpowiedź na pytanie czy sądem właściwym do rozstrzygania spraw w pierwszej instancji jest sąd okręgowy czy rejonowy.

Od określenia właściwości sądu zaczyna się pisanie każdego pozwu. Trzeba bowiem wiedzieć do kogo kierujemy dane pismo. O tym czy właściwy jest sąd rejonowy czy okręgowy rozstrzygają przepisy kodeksu postępowania cywilnego (art. 16-18).

REKLAMA

Struktura sądów w Polsce

Zanim zacznie się omawiać właściwość rzeczową należy zwrócić uwagę, że sądy w Polsce mają hierarchiczną strukturę. To samo dotyczy sądów powszechnych. Zgodnie z postanowieniami ustawy o ustroju sądów powszechnych na samym dole piramidy są sądy rejonowe, wyższe piętro zajmują sądy okręgowe, najwyższe zaś sądy apelacyjne. Natomiast nad wszystkim „kontrolę” sprawuje Sąd Najwyższy.

Zobacz: Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?

Do jakiego sądu?

Powód w pierwszej kolejności musi określić, do sądu którego szczebla będzie wnosił pozew. Sprawy w pierwszej instancji mogą bowiem rozstrzygać sądy rejonowe lub sądy okręgowe.

Zgodnie z zasadą przewidzianą w k.p.c. większość spraw rozstrzyga sąd rejonowy, jako sąd pierwszej instancji. Tylko nieliczne sprawy podlegają kognicji sądu okręgowego. Jeżeli zatem przepisy kodeksu nic innego nie stanowią sprawę kieruje się do sądu rejonowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do sądu okręgowego

Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy:

  • o prawa niemajątkowe i łącznie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe,
  • o ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak również dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych,
  • o roszczenia wynikające z Prawa prasowego,
  • o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, a w postępowaniu w sprawach gospodarczych sto tysięcy złotych,
  • o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale spółdzielni.
  •  o uchylenie, stwierdzenie nieważności albo o ustalenie nieistnienia uchwał organów osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną,
  • o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

Przedsiębiorca musi zwrócić uwagę, że kognicji sądu okręgowego podlegają sprawy w których wartość przedmiotu sporu przekracza 100 000 zł. Jeżeli sprawy nie mają charakteru gospodarczego właściwość sądu okręgowego obejmuje roszczenia przewyższające kwotę 75 000 zł.

Zobacz: Kiedy sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu?

A jednak w sądzie rejonowym…

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia również grupę spraw, które zawsze niezależnie od wartości przedmiotu sporu rozpatrywane są w pierwszej instancji przez sąd rejonowy. Katalog tych spraw obejmuje:

  • sprawy o alimenty,
  • sprawy o naruszenie posiadania i o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami
  • sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Sprawy te będą rzadko spotykane w obrocie gospodarczym jednak należy pamiętać o ich istnieniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA