reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie składki od umowy zlecenia

Jakie składki od umowy zlecenia

Jestem zatrudniony na stałe na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Czasami w firmie u kolegi łapię zlecenia – jedno lub dwa w miesiącu. Kolega twierdzi, że może mi zapłacić więcej niż mój pracodawca, bo nie musi płacić za mnie całego ZUS-u. Trochę się obawiam czy to prawidłowe i czy nie będę musiał kiedyś płacić tych składek z odsetkami?

Nie określił Pan czy Zleceniodawca nie płaci żadnej ze składek czy tylko niektórych. Nie mamy bliższych informacji na temat przedsiębiorstwa kolegi ani nie znamy dokładnie Pana sytuacji, dlatego przyjrzymy się ogólnie zasadom „oskładkowania” wypłat z tytułu umów zlecenia.

Ubezpieczenie społeczne (tzw. składka 51)

Zleceniobiorca, który jest pracownikiem innego pracodawcy, jeżeli otrzymuje ze stosunku pracy wynagrodzenie co najmniej równe obowiązującemu aktualnie wynagrodzeniu minimalnemu, nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Zleceniobiorca może zdecydować, że chce dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowemu. Wówczas Zleceniodawca zgłosi go do dobrowolnego ubezpieczenia społecznego w tym ograniczonym zakresie.
W zależności od umowy jaką zawarł Pan z kolegą, odprowadza on z tytułu zlecenia część składki na ubezpieczenie społeczne lub nie odprowadza jej wcale. 

Ubezpieczenie zdrowotne ( tzw. składka 52)

Składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone są z każdego tytułu, który może stanowić podstawę płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Takimi tytułami są m.in. stosunek pracy i umowa zlecenia. Tę składkę Zleceniodawca ma obowiązek odprowadzać. Nie ma ona dużego wpływu na zmniejszenie wynagrodzenia za zlecenie, ponieważ w znacznej części jest potrącana z podatku dochodowego (zmniejsza podatek).

Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (tzw. składka 53)

Składkę na Fundusz Pracy za Zleceniobiorców opłacają przedsiębiorcy, którzy jednocześnie zatrudniają co najmniej jednego pracownika. Jednak płacą je za Zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, co w Pana przypadku nie ma miejsca. 

Składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych również odprowadza się za tych Zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Tej składki kolega nie musi odprowadzać.

Jak widać obciążenie pańskiego wynagrodzenia z tytułu zlecenia u kolegi rzeczywiście jest mniejsze niż wynagrodzenia ze stosunku pracy. Obowiązkowo powinna być odprowadzana tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne, dobrowolnie – część składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe). Pozostałe składki nie muszą być płacone.

Krystyna J. Ptasińska
doradca podatkowy nr 06349
www.ptasinska.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama