REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie składki od umowy zlecenia

Jakie składki od umowy zlecenia
Jakie składki od umowy zlecenia

REKLAMA

REKLAMA

Jestem zatrudniony na stałe na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Czasami w firmie u kolegi łapię zlecenia – jedno lub dwa w miesiącu. Kolega twierdzi, że może mi zapłacić więcej niż mój pracodawca, bo nie musi płacić za mnie całego ZUS-u. Trochę się obawiam czy to prawidłowe i czy nie będę musiał kiedyś płacić tych składek z odsetkami?

Nie określił Pan czy Zleceniodawca nie płaci żadnej ze składek czy tylko niektórych. Nie mamy bliższych informacji na temat przedsiębiorstwa kolegi ani nie znamy dokładnie Pana sytuacji, dlatego przyjrzymy się ogólnie zasadom „oskładkowania” wypłat z tytułu umów zlecenia.

REKLAMA

Ubezpieczenie społeczne (tzw. składka 51)

Zleceniobiorca, który jest pracownikiem innego pracodawcy, jeżeli otrzymuje ze stosunku pracy wynagrodzenie co najmniej równe obowiązującemu aktualnie wynagrodzeniu minimalnemu, nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Zleceniobiorca może zdecydować, że chce dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowemu. Wówczas Zleceniodawca zgłosi go do dobrowolnego ubezpieczenia społecznego w tym ograniczonym zakresie.
W zależności od umowy jaką zawarł Pan z kolegą, odprowadza on z tytułu zlecenia część składki na ubezpieczenie społeczne lub nie odprowadza jej wcale. 

Ubezpieczenie zdrowotne ( tzw. składka 52)

Składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone są z każdego tytułu, który może stanowić podstawę płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Takimi tytułami są m.in. stosunek pracy i umowa zlecenia. Tę składkę Zleceniodawca ma obowiązek odprowadzać. Nie ma ona dużego wpływu na zmniejszenie wynagrodzenia za zlecenie, ponieważ w znacznej części jest potrącana z podatku dochodowego (zmniejsza podatek).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (tzw. składka 53)

REKLAMA

Składkę na Fundusz Pracy za Zleceniobiorców opłacają przedsiębiorcy, którzy jednocześnie zatrudniają co najmniej jednego pracownika. Jednak płacą je za Zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, co w Pana przypadku nie ma miejsca. 

Składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych również odprowadza się za tych Zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Tej składki kolega nie musi odprowadzać.

Jak widać obciążenie pańskiego wynagrodzenia z tytułu zlecenia u kolegi rzeczywiście jest mniejsze niż wynagrodzenia ze stosunku pracy. Obowiązkowo powinna być odprowadzana tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne, dobrowolnie – część składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe). Pozostałe składki nie muszą być płacone.

Krystyna J. Ptasińska
doradca podatkowy nr 06349
www.ptasinska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA