REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie obowiązki wobec ZUS ma osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą?

ARGO  Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS?
Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS?

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązki związane z rejestracją płatników i ubezpieczonych oraz odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek zarejestrowania płatnika składek oraz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

REKLAMA

REKLAMA

Zgłoszenie płatnika składek dokonuje się na formularzu ZUS ZFA. Od 31 marca 2009 roku zgłoszenia płatnika składek dokonuje ZUS na podstawie danych przekazanych przez właściwy organ ewidencyjny wynikających z wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z tym nie ma już potrzeby osobistego składania dokumentów zgłoszeniowych przez płatnika.

W przypadku, kiedy ubezpieczony nie posiada innych tytułów ubezpieczenia zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się na formularzu ZUS ZUA. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W tym przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Zgłoszenie składa się w formie dokumentu elektronicznego z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu lub w formie papierowej.

Polecamy: serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli osoba samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą to informację na temat wysokości składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne wykazuje wyłącznie w deklaracji ZUS DRA. Deklaracja powinna być złożona oraz składki opłacone w terminie do 10 dnia danego miesiąca za poprzedni miesiąc. Wysokość składek za rok 2010 przedstawia poniższa tabela:

Podstawa

społeczne

Składka na ubezpieczenia społeczne

Podstawa zdrowotne

Składka zdrowotne

9%

Emerytalne 19,52%

Rentowe

6%

Chorobowe 2,45%

Wypadkowe 1,67%

1887,60 zł

368,46 zł

113,26 zł

46,25 zł

31,52 zł

2 592,46 zł

233,32 zł

Dodatkowo należy opłacić składki na fundusz Pracy w wysokości 2,45% od podstawy na ubezpieczenia społeczne. Składka ta w 2010 roku wynosi 46,25 zł.

 Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach pod warunkiem spełnienia dwóch warunków:

● w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,

● nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Wysokość preferencyjnych składek w 2010 roku przedstawia poniższa tabela:

podstawa

społeczne

Składka na ubezpieczenia społeczne

Podstawa zdrowotne

Składka zdrowotne

Emerytalne 19,52%

Rentowe

6%

Chorobowe 2,45%

Wypadkowe 1,67%

395,10 zł

77,12

23,71

9,68

6,60

2 592,46 zł

233,32

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA