Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?
REKLAMA
REKLAMA
Do przyczyn uzasadniających fakultatywne zawieszenie przez sąd postępowania cywilnego zalicza się na przykład powstanie sytuacji gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego czy uprzedniej decyzji organu administracji publicznej.
REKLAMA
Porównaj: Kiedy sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu?
Przepis art. 177 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż sąd może zawiesić postępowanie z urzędu:
- jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego;
- jeżeli osoba trzecia wystąpiła przeciwko obu stronom z interwencją główną;
- jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od uprzedniej decyzji organu administracji publicznej,
- jeżeli ujawni się czyn, którego ustalenie w drodze karnej lub dyscyplinarnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy cywilnej;
- w razie niestawiennictwa obu stron na rozprawie, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, oraz w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy;
- jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.
Polecamy serwis Spółki
REKLAMA
Dodatkowo sąd może również zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron. W takim przypadku postanowienie o zawieszeniu postępowania sąd wydaje tylko gdy uzna, że jest ono celowe i nie zmierza do obejścia lub naruszenia prawa. Wniosek o zawieszenie powinien być wyraźnie zgłoszony na piśmie przez rozprawą bądź ustnie do protokołu. Wniosek taki może także określać czas zwieszenia postępowania, który jednak nie może być krótszy niż 3 miesiące i dłuższy niż 3 lata. Należy jednak pamiętać, że z taka możliwość została wyłączona w postępowaniu w sprawach gospodarczych.
Mimo iż wyżej wskazany katalog przyczyn uzasadniających zawieszenie przez sąd postępowania jest katalogiem zamkniętym, Sąd Najwyższym w orzeczeniu z 28 września 1994 r., I PRN 61/94, OSP 1995, nr 4, poz. 85 wskazał na możliwość zawieszenia postępowania także wtedy, gdy w innej sprawie sąd przedstawił Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne dotyczące zgodności z Konstytucją tej ustawy, która w rozpatrywanej sprawie ma być zastosowana.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.