Kiedy sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu?
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady możliwe jest sprawdzenie przez sąd oznaczonej przez powoda wartości przedmiotu sporu. Jednak pamiętać należy, że przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują w tym względzie określone terminy. Po doręczeniu pozwu, sprawdzenie przez sąd wartości przedmiotu sporu nastąpić może jedynie na zarzut pozwanego, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Zatem może wyróżnić dwa przypadki, w których możliwe będzie sprawdzenie wartość przedmiotu sporu:
REKLAMA
a) przez sąd do chwili doręczenia pozwanemu pozwu
W jaki sposób sąd sprawdzi wartość przedmiotu sporu? Sąd będzie mógł sprawdzić wskazaną przez powoda wartość przedmiotu sporu w razie podjęcia wątpliwości co do prawidłowego oznaczenia tej kwoty, ale tylko do chwili doręczenia pozwu drugiej stronie (pozwanemu).
Porównaj: Jak określić wartość przedmiotu sporu
Badaniu sądowemu podlegać będzie;
- zgodność wskazanej wartość przedmiotu sporu z rzeczywistym stanem prawnym;
- zgodność z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, które ustalają zasady obliczania wartości przedmiotu sporu (art. 20-24 Kodeksu postępowania cywilnego ).
b) na zarzut pozwanego przed wdaniem się w spór
Po doręczeniu odpisu pozwu pozwanemu sąd będzie mógł sprawdzić wartość przedmiotu sporu, ale tylko w przypadku zgłoszenia przez pozwanego zarzutu. Ponadto pozwany musi zgłosić zarzut ten jeszcze przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy – czyli przed tym jak merytorycznie ustosunkuje się do treści pozwu. W praktyce, pozwany zarzut ten powinien zgłosić w odpowiedzi na pozew, a jeżeli pozwany nie złożył odpowiedzi na pozew – na pierwszej rozprawie.
Sąd określając wartość przedmiotu sporu wyda postanowienie. Postanowienie to nie jest zaskarżalne.
Jeżeli sąd ustalił wartość przedmiotu sporu, nie może zrobić tego ponownie w dalszym toku postępowania. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 20 października 2008 r. (I PZ 26/08) uznał, iż wskazana w pozwie wartość przedmiotu sporu, która nie została sprawdzona przez sąd pierwszej instancji w myśl art. 25 § 1 i 2 k.p.c., pozostaje aktualna w postępowaniu apelacyjnym (art. 368 § 2 k.p.c.) i kasacyjnym (art. 368 § 2 w związku z art. 398(4) § 3 i art. 398(21) k.p.c.).
Polecamy serwis: Spółki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.