REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wniosek o zabezpieczenie dowodu można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego toku.
Wniosek o zabezpieczenie dowodu można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego toku.

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o zabezpieczenie dowodu można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego toku. We wniosku należy wykazać, że spełnione zostały konieczne przesłanki uzasadniające zabezpieczenie określonego dowodu. W odmiennym przypadku, sąd wyda postanowienie oddalające wniosek o zabezpieczenie dowodu, którego nie będzie można zaskarżyć.

Jak i gdzie należy złożyć wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Wniosek o zabezpieczenie dowodu można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego toku. Wniosek o zabezpieczenie dowodu składa się w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki lub gdy postępowanie nie zostało jeszcze wszczęte, w sądzie rejonowym, w którego okręgu dowód ma być przeprowadzony. Składając wniosek należy pamiętać o złożeniu określonej liczby odpisów.

REKLAMA

Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

  • oznaczenie wnioskodawcy i przeciwnika oraz innych osób zainteresowanych, jeżeli są znane;
  • wskazanie faktów oraz dowodów (przy czym mowa jest wyłącznie o faktach mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Z kolei dowody, które mają być przeprowadzone, powinny być określone w sposób umożliwiający sformułowanie postanowienia dowodowego);
  • przyczyny uzasadniające potrzebę zabezpieczenia dowodu (w miejscu tym należy wskazać konkretne przyczyny uzasadniające zabezpieczenie dowodu, tj. należy precyzyjnie określić dlaczego zachodzi obawa, że przeprowadzenie dowodu stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione, albo wskazać inne przyczyny przemawiające za tym, że zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy).

Zobacz: Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?

Wniosek z zabezpieczenie dowodu podlega opłacie stałej w kwocie 40 zł. (art. 23 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Dz.U.05.167.1398)

Jeżeli pismo nie będzie spełniało tych wymogów, wnioskodawca zostanie wezwany pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób sformułować wniosek o zabezpieczenie dowodu?

W piśmie należy zamieścić:
(1) wniosek (np. wnoszę o przeprowadzenie dowodu - w trybie zabezpieczenia - w postaci przesłuchania świadka Jana Nowaka zam. Warszawa, ul. Prosta 2 oraz o wezwanie stron na termin do przeprowadzenia dowodu) a także
(2) uzasadnienie (zawierające wskazanie faktów i dowodów i przyczynę uzasadniającą zabezpieczenie dowodu. Taką przyczyną w przypadku dowodu z przesłuchania świadka może być wyjazd świadka na pobyt stały za granicę - co uniemożliwi lub znacznie utrudni przesłuchanie świadka w późniejszym terminie).

Zobacz: Czym jest dowód z dokumentu?

Sąd Apelacyjny w Warszawie w postanowieniu z dnia 18 kwietnia 1996 r.(I ACz 229/96) przyjął, iż przepisy prawa autorskiego dotyczące zabezpieczenia dowodu stanowią lex specialis w stosunku do norm kodeksowych, dlatego skuteczne ubieganie się przez mającego w tym interes prawny zabezpieczenia dowodu w sprawie o ochronę praw autorskich, nie jest uzależnione od wykazania obawy odnośnie trudności lub niemożności przeprowadzenia dowodu. Niemniej jednak nie oznacza to, że składający wniosek o zabezpieczenie dowodu nie jest zwolniony od wykazania istnienia przesłanek domagania się zabezpieczenia dowodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA