| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Jak pozwać spółkę cywilną?

Jak pozwać spółkę cywilną?

Już sam tytuł de facto jest błędny- spółki cywilnej nie można pozwać- jest tylko umową pomiędzy wspólnikami. Właściwymi adresatami naszych roszczeń są właśnie wspólnicy.

Spółka cywilna to tylko umowa

Potocznie traktowana jak podmiot gospodarczy (z uwagi na ogromny udział w rynku) z punktu widzenia prawa cywilnego (zarówno materialnego jak i procesowego) jest tylko umową, stosunkiem prawnym pomiędzy wspólnikami. W odróżnieniu od innych spółek (już sensu stricte) takich jak spółki osobowe prawa handlowego (np. jawna) czy kapitałowych (sp. z o.o.) nie ma własnego majątku, nie może występować przed sądem, ani zaciągać zobowiązań. Próba pozwania spółki cywilnej- w swoich skutkach będzie przypominać próbę pozwania umowy najmu- będzie równie nieskuteczna.

Spółka cywilna jako konstrukcja ma znaczenie wyłącznie dla wspólników- którzy dzięki tej umowie mogą współpracować przy prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i dzielić się zyskiem.

Polecamy: Co należy wiedzieć o spółce cywilnej

Pozwać należy wspólników

Jeśli przedsiębiorcy działający w ramach spółki cywilnej nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, można dochodzić ich przed sądem cywilnym. Należy jednak pamiętać, że pozwanymi muszą być wspólnicy.
Z uwagi na konstrukcję odpowiedzialności za zobowiązania spółki cywilnej, adresatem naszych roszczeń mogą być zarówno wszyscy (o korzyściach z tego płynących w dalszej części artykułu) wspólnicy jak i wybrani (czy nawet jeden). Wiąże się to z solidarną odpowiedzialnością wspólników- oznaczająco to, że:

  • każdy wspólnik odpowiada cały majątkiem za całość zobowiązań spółki,
  • roszczenie można skierować do dowolnego z nich,
  • kwestia ewentualnych rozliczeń pomiędzy wspólnikami nie leży w gestii wierzyciela, a samych wspólników (regres).

Polecamy Forum prawa

Kiedy warto pozwać wszystkich wspólników

Jedną z charakterystycznych cech umowy spółki cywilnej jest to, że wszystkie prawa i rzeczy wniesione do „spółki” (np. w celu rozpoczęcia działalności) stanowią współwłasność łączną wspólników. Aby móc skutecznie prowadzić egzekucję z tego majątku wspólnego, należy dysponować tytułem wykonawczym wydanym przeciwko wszystkich wspólnikom. W innym wypadku, będziemy mogli sięgnąć jedynie do majątku osobistego wspólnika, który widnieje na tytule wykonawczym- co nie zawsze może być opłacalne.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż nie wiąże się to ze zmianą opłat, zawsze warto dysponować tytułem wydanym przeciwko wszystkim wspólnikom spółki cywilnej- to czy skierujemy roszczenie do majątku wspólnego, czy osobistego (osobistych) wybranego (wybranych) wspólników stanowi nasz wybór.

Co musi być załączone do pozwu?

Abstrahując od kwestii dowodów i załączników, które muszą znaleźć się w pozwie, ważne aby dołączyć do niego odpisy z ewidencji działalności gospodarczej wspólników, których pozywamy. Wskazywać one będą bowiem na to, że rzeczywiście nimi są. Nie będziemy bowiem (co do zasady) dysponować umową spółki- spółki cywilne nie mają zaś odrębnego rejestru. Wzmianka o tym, że dany przedsiębiorca (czy spółka) uczestniczy w spółce cywilnej znajdzie się w:

  • wypisie z ewidencji działalności gospodarczej (osoby fizyczne)
  • odpisie z rejestru przedsiębiorców krs (osoby prawne i „ułomne osoby prawne”).

Jeśli powodem jest przedsiębiorca, zawsze będziemy mieli do czynienia z postępowaniem w sprawach gospodarczych! A co za tym idzie prekluzją dowodową.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK