REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pozwać spółkę cywilną?

Jeśli powodem jest przedsiębiorca, zawsze będziemy mieli do czynienia z postępowaniem w sprawach gospodarczych! A co za tym idzie prekluzją dowodową.
Jeśli powodem jest przedsiębiorca, zawsze będziemy mieli do czynienia z postępowaniem w sprawach gospodarczych! A co za tym idzie prekluzją dowodową.

REKLAMA

REKLAMA

Już sam tytuł de facto jest błędny- spółki cywilnej nie można pozwać- jest tylko umową pomiędzy wspólnikami. Właściwymi adresatami naszych roszczeń są właśnie wspólnicy.

Spółka cywilna to tylko umowa

Potocznie traktowana jak podmiot gospodarczy (z uwagi na ogromny udział w rynku) z punktu widzenia prawa cywilnego (zarówno materialnego jak i procesowego) jest tylko umową, stosunkiem prawnym pomiędzy wspólnikami. W odróżnieniu od innych spółek (już sensu stricte) takich jak spółki osobowe prawa handlowego (np. jawna) czy kapitałowych (sp. z o.o.) nie ma własnego majątku, nie może występować przed sądem, ani zaciągać zobowiązań. Próba pozwania spółki cywilnej- w swoich skutkach będzie przypominać próbę pozwania umowy najmu- będzie równie nieskuteczna.

REKLAMA

Spółka cywilna jako konstrukcja ma znaczenie wyłącznie dla wspólników- którzy dzięki tej umowie mogą współpracować przy prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i dzielić się zyskiem.

Polecamy: Co należy wiedzieć o spółce cywilnej

Pozwać należy wspólników

Jeśli przedsiębiorcy działający w ramach spółki cywilnej nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, można dochodzić ich przed sądem cywilnym. Należy jednak pamiętać, że pozwanymi muszą być wspólnicy.
Z uwagi na konstrukcję odpowiedzialności za zobowiązania spółki cywilnej, adresatem naszych roszczeń mogą być zarówno wszyscy (o korzyściach z tego płynących w dalszej części artykułu) wspólnicy jak i wybrani (czy nawet jeden). Wiąże się to z solidarną odpowiedzialnością wspólników- oznaczająco to, że:

  • każdy wspólnik odpowiada cały majątkiem za całość zobowiązań spółki,
  • roszczenie można skierować do dowolnego z nich,
  • kwestia ewentualnych rozliczeń pomiędzy wspólnikami nie leży w gestii wierzyciela, a samych wspólników (regres).

Polecamy Forum prawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy warto pozwać wszystkich wspólników

REKLAMA

Jedną z charakterystycznych cech umowy spółki cywilnej jest to, że wszystkie prawa i rzeczy wniesione do „spółki” (np. w celu rozpoczęcia działalności) stanowią współwłasność łączną wspólników. Aby móc skutecznie prowadzić egzekucję z tego majątku wspólnego, należy dysponować tytułem wykonawczym wydanym przeciwko wszystkich wspólnikom. W innym wypadku, będziemy mogli sięgnąć jedynie do majątku osobistego wspólnika, który widnieje na tytule wykonawczym- co nie zawsze może być opłacalne.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż nie wiąże się to ze zmianą opłat, zawsze warto dysponować tytułem wydanym przeciwko wszystkim wspólnikom spółki cywilnej- to czy skierujemy roszczenie do majątku wspólnego, czy osobistego (osobistych) wybranego (wybranych) wspólników stanowi nasz wybór.

Co musi być załączone do pozwu?

Abstrahując od kwestii dowodów i załączników, które muszą znaleźć się w pozwie, ważne aby dołączyć do niego odpisy z ewidencji działalności gospodarczej wspólników, których pozywamy. Wskazywać one będą bowiem na to, że rzeczywiście nimi są. Nie będziemy bowiem (co do zasady) dysponować umową spółki- spółki cywilne nie mają zaś odrębnego rejestru. Wzmianka o tym, że dany przedsiębiorca (czy spółka) uczestniczy w spółce cywilnej znajdzie się w:

  • wypisie z ewidencji działalności gospodarczej (osoby fizyczne)
  • odpisie z rejestru przedsiębiorców krs (osoby prawne i „ułomne osoby prawne”).

Jeśli powodem jest przedsiębiorca, zawsze będziemy mieli do czynienia z postępowaniem w sprawach gospodarczych! A co za tym idzie prekluzją dowodową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA