reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Jak napisać pozew?

Jak napisać pozew?

Pozew to pismo wszczynające postępowanie. Osoba składająca pozew to powód. Natomiast osoba przeciwko, której skierowany jest pozew to pozwany. Pozew kieruje się do właściwego sądu.

Powód chcąc dochodzić swoich praw przed sądem musi sformułować pozew. Pozew to pierwsze pismo w postępowaniu cywilnym. Wniesienie go do sądu powoduje doniosłe skutki. Przerywa się bowiem w ten sposób bieg terminów przedawnienia.

Sąd

Pisząc pozew w pierwszej kolejności należy określić sąd właściwy w sprawie. Kwestię tę reguluje kodeks postępowania cywilnego.

Powód

Powód to osoba pisząca pozew. W pozwie musi ona podać swoje imię i nazwisko (nazwę w wypadku osoby prawnej), adres i adres do doręczeń.

Zobacz: Umowa niezgodna z prawem? Jak i do kogo wnieść pozew?

Pozwany

Powód musi dokładnie określić dane pozwanego. W pozwie należy podać imię i nazwisko pozwanego (lub jego nazwę w wypadku osób prawnych). Należy również podać adres zamieszkania lub siedzibę pozwanego. Dane te można znaleźć w odpisie z ewidencji działalności gospodarczej (w wypadku indywidualnej działalności gospodarczej) lub w odpisie z KRS (w wypadku spółek)

Wartość przedmiotu sporu

Powód musi w pozwie określić precyzyjnie kwotę o którą toczy się sprawa. Zasady wyliczania wartości przedmiotu sporu określa kodeks postępowania cywilnego. Więcej na ten temat.

Żądanie pozwu

W dalszej kolejności powód powinien podać dokładne żądanie pozwu, a więc napisać czego domaga się od pozwanego.

Uzasadnienie

Powód powinien również uzasadnić żądanie pozwu. W wypadku postępowania gospodarczego w uzasadnieniu trzeba podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie. Jeżeli powód nie poda jakiś twierdzeń lub dowodów w pierwszym piśmie wtedy traci prawo do powoływania się na nie w dalszej części postępowania.

Podpis

Pozew tak jak każde inne pismo procesowe należy podpisać. Podpisuje je powód.

Zobacz: Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

Załączniki

Do pozwu należy dołączyć wszystkie załączniki. Powód powinien również wymienić te załączniki w treści pozwu. Specyficznym załącznikiem jest wezwanie do dobrowolnego spełnienia żądania. Jest to bowiem obligatoryjny załącznik.

Ilość egzemplarzy

Pozew należy sporządzić w tylu egzemplarzach ile jest pozwanych. Dodatkowo należy sporządzić odpis pozwu dla sądu. Pozew wysyła się na adres sądu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama