REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak napisać pozew?

Łukasz Matys
Powód musi w pozwie określić precyzyjnie kwotę o którą toczy się sprawa.
Powód musi w pozwie określić precyzyjnie kwotę o którą toczy się sprawa.

REKLAMA

REKLAMA

Pozew to pismo wszczynające postępowanie. Osoba składająca pozew to powód. Natomiast osoba przeciwko, której skierowany jest pozew to pozwany. Pozew kieruje się do właściwego sądu.

Powód chcąc dochodzić swoich praw przed sądem musi sformułować pozew. Pozew to pierwsze pismo w postępowaniu cywilnym. Wniesienie go do sądu powoduje doniosłe skutki. Przerywa się bowiem w ten sposób bieg terminów przedawnienia.

REKLAMA

Sąd

Pisząc pozew w pierwszej kolejności należy określić sąd właściwy w sprawie. Kwestię tę reguluje kodeks postępowania cywilnego.

Powód

Powód to osoba pisząca pozew. W pozwie musi ona podać swoje imię i nazwisko (nazwę w wypadku osoby prawnej), adres i adres do doręczeń.

Zobacz: Umowa niezgodna z prawem? Jak i do kogo wnieść pozew?

Pozwany

Powód musi dokładnie określić dane pozwanego. W pozwie należy podać imię i nazwisko pozwanego (lub jego nazwę w wypadku osób prawnych). Należy również podać adres zamieszkania lub siedzibę pozwanego. Dane te można znaleźć w odpisie z ewidencji działalności gospodarczej (w wypadku indywidualnej działalności gospodarczej) lub w odpisie z KRS (w wypadku spółek)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość przedmiotu sporu

Powód musi w pozwie określić precyzyjnie kwotę o którą toczy się sprawa. Zasady wyliczania wartości przedmiotu sporu określa kodeks postępowania cywilnego. Więcej na ten temat.

Żądanie pozwu

W dalszej kolejności powód powinien podać dokładne żądanie pozwu, a więc napisać czego domaga się od pozwanego.

Uzasadnienie

Powód powinien również uzasadnić żądanie pozwu. W wypadku postępowania gospodarczego w uzasadnieniu trzeba podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie. Jeżeli powód nie poda jakiś twierdzeń lub dowodów w pierwszym piśmie wtedy traci prawo do powoływania się na nie w dalszej części postępowania.

Podpis

Pozew tak jak każde inne pismo procesowe należy podpisać. Podpisuje je powód.

Zobacz: Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

Załączniki

Do pozwu należy dołączyć wszystkie załączniki. Powód powinien również wymienić te załączniki w treści pozwu. Specyficznym załącznikiem jest wezwanie do dobrowolnego spełnienia żądania. Jest to bowiem obligatoryjny załącznik.

Ilość egzemplarzy

Pozew należy sporządzić w tylu egzemplarzach ile jest pozwanych. Dodatkowo należy sporządzić odpis pozwu dla sądu. Pozew wysyła się na adres sądu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA