| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Umowa niezgodna z prawem? Jak i do kogo wnieść pozew?

Umowa niezgodna z prawem? Jak i do kogo wnieść pozew?

Jeżeli w ocenie przedsiębiorcy, kontrahent używa w swoim wzorcu umowy postanowień, które są sprzeczne z prawem czy dobrymi obyczajami, może zwrócić się do sądu o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolony. Gdzie i jak wnieść pozew w tej sprawie? Kto może wystąpić z żądaniem? Czy możliwe jest zawarcie ugody przed sądem w tych sprawach

Jan K. i Józef N. chcą zawrzeć umowę sprzedaży. Jan K. jako sprzedający używa wzorca umownego, którego postanowienia kwestionuje Józef N. Jakie środki prawne przysługują Józefowi N. w tej sprawie?

Sprawy o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone rozpatrywane są przez Sąd Okręgowy w Warszawie - sąd ochrony konkurencji i konsumentów. Pozew w tej sprawie może złożyć każda osoba, która według oferty danego podmiotu mogłaby zawrzeć z nim umowę zawierającą postanowienie, którego uznania za niedozwolone się żąda. Organizacja społeczna, która zajmuje się ochroną interesów konsumentów, powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów również mogą wytoczyć powództwo.

Z żądaniem uznania postanowienia wzorca umowy za niedozwolone można wystąpić również wtedy, gdy zaniechano jego stosowania, jeżeli od chwili zaniechania nie minęło więcej niż sześć miesięcy. Zaś zaniechanie stosowania zaskarżonego postanowienia wzorca umownego po dniu wytoczenia powództwa pozostaje bez wpływu dla biegu postępowania.

Polecamy serwis Umowy w firmie

W sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone obowiązkowo prowadzi się postępowanie dowodowe, gdyż sąd nie może wyrokować tylko i wyłącznie biorąc za podstawę uznanie powództwa. Niedopuszczalne jest także zawarcie ugody.

Jeżeli sąd uwzględnieni powództwo, w wyroku przytoczy treść postanowień wzorca umowy, które uznał za niedozwolone oraz zakaże ich wykorzystywania. Od wyroku sądu drugiej instancji przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Prawomocny wyrok ma skutek wobec osób trzecich od momentu wpisania postanowienia wzorca umowy, który został uznany za niedozwolony, do rejestru. Sąd z urzędu zarządza publikację wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, której koszty zaliczane są do kosztów procesu.

Sąd z urzędu przesyła Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpis każdego wyroku prawomocnego uwzględniającego powództwo, który prowadzi na podstawie wyroków jawny rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone.

Zobacz: Odszkodowania

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone obowiązkowo prowadzi się postępowanie dowodowe, gdyż sąd nie może wyrokować tylko i wyłącznie biorąc za podstawę uznanie powództwa.
W sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone obowiązkowo prowadzi się postępowanie dowodowe, gdyż sąd nie może wyrokować tylko i wyłącznie biorąc za podstawę uznanie powództwa.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »