reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Co z ochroną konkurencji i konsumentów w sądzie?

Co z ochroną konkurencji i konsumentów w sądzie?

W niektórych sytuacjach przedsiębiorca będzie zmuszony dochodzić swoich praw z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów w sądzie. Jak pokrótce wygląda postępowanie? W jakich sprawach jest właściwy Sąd Okręgowy w Warszawie? Jak i gdzie skutecznie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie?

W sprawach:

  • odwołań od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
  • zażaleń na postanowienia Prezesa Urzędu wydanych w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów oraz na podstawie przepisów odrębnych,
  • zażaleń na postanowienia Prezesa Urzędu wydanych w postępowaniu zabezpieczającym przewidzianym przez przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów,
  • zażaleń na postanowienia wydawane w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym w celu wykonania obowiązków wynikających z decyzji i postanowień wydawanych przez Prezesa Urzędu.

Właściwy jest Sąd Okręgowy w Warszawie - sąd ochrony konkurencji i konsumentów.

Odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu wnosi się w terminie dwutygodniowym, liczonym od dnia doręczenia decyzji, do sądu ochrony konkurencji i konsumentów. Odwołanie wnosi się do sądy za pośrednictwem Prezesa Urzędu.

Przeczytaj także: Jak chronić konsumentów?

Jeżeli chodzi o formalną stronę odwołania, to powinno ono spełniać wymagania przewidzianym dla pisma procesowego. Nadto w odwołaniu należy wskazać zaskarżoną decyzję, przytoczyć zarzuty oraz zwięźle je uzasadnić, a także wskazać dowody. Odwołanie powinno zawierać również wniosek o uchylenie lub zmianę decyzji w całości lub w części.

Stronami postępowania przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów jest: Prezes Urzędu, podmiot, który był stroną w postępowaniu przed Prezesem Urzędu oraz podmiot, który wniósł zażalenie. W postępowaniu przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów jako uczestnicy mogą brać udział podmioty, które były dopuszczone do udziału w postępowaniu przed Prezesem Urzędu jako podmioty zainteresowane.

Jeżeli wniesiono odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu, sąd działając na wniosek strony, która wniosła odwołanie może wstrzymać wykonanie decyzji. Wstrzymanie wykonania następuje do momentu rozstrzygnięcia sprawy. Postanowienie w tym przedmiocie może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Jeżeli nie ma podstaw do uwzględnienia odwołania od decyzji Prezesa Urzędu, sąd ochrony konkurencji i konsumentów oddali odwołanie.

Polecamy serwis Prawo konkurencji

Natomiast sąd ochrony konkurencji i konsumentów odrzuci odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu, które jest niedopuszczalne z innych przyczyn oraz wtedy, gdy nie uzupełniono we wskazanym terminie braków odwołania. W wypadku uwzględnienia odwołania, sąd ochrony konkurencji i konsumentów zaskarżoną decyzję albo uchyla, albo zmienia w całości lub w części i orzeka co do istoty sprawy.

Zażalenie zaś na postanowienie Prezesa Urzędu wnosi się do sądu ochrony konkurencji i konsumentów w terminie tygodnia od dnia doręczenia tego postanowienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stronami postępowania przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów jest: Prezes Urzędu, podmiot, który był stroną w postępowaniu przed Prezesem Urzędu oraz podmiot, który wniósł zażalenie.
Stronami postępowania przed sądem ochrony konkurencji i konsumentów jest: Prezes Urzędu, podmiot, który był stroną w postępowaniu przed Prezesem Urzędu oraz podmiot, który wniósł zażalenie.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama