REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przymusowe odkupienie akcji w spółce akcyjnej

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Uchwała o przymusowym odkupie powinna określać akcje, które są przedmiotem odkupu, akcjonariuszy obowiązanych je odkupić oraz jakie akcje przypadają poszczególnym nabywcom.
Uchwała o przymusowym odkupie powinna określać akcje, które są przedmiotem odkupu, akcjonariuszy obowiązanych je odkupić oraz jakie akcje przypadają poszczególnym nabywcom.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz co składa się na prawo do żądania przymusowego odkupienia akcji w spółce akcyjnej? Kto może wystąpić w z takim żądaniem? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o przymusowym odkupie była skuteczna? Czy trzeba dopilnować terminów?

Akcjonariusz bądź akcjonariusze, którzy reprezentują nie więcej niż 5 % kapitału zakładowego mają prawo żądać, aby w porządku obrad walnego zgromadzenia umieszczono punkt dotyczący podjęcia uchwały o przymusowym odkupie ich akcji. Odkupującymi może być nie więcej niż 5 akcjonariuszy, którzy łącznie muszą reprezentować co najmniej 95 % kapitału zakładowego, a każdy z tych akcjonariuszy musi posiadać co najmniej 5 % kapitału zakładowego.

REKLAMA

Z żądaniem podjęcia uchwały należy wystąpić do zarządu spółki akcyjnej nie później niż miesiąc przed terminem walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Akcjonariusze mniejszościowi, którzy nie wystąpili z żądaniem odkupu akcji, a przejawiają wolę objęcia ich uchwałą o przymusowym odkupie powinni nie później niż w terminie tygodnia od ogłoszenia porządku obrad walnego zgromadzenia akcjonariuszy zgłosić żądanie odkupu zarządowi spółki.

Uchwała o przymusowym odkupie powinna określać akcje, które są przedmiotem odkupu, akcjonariuszy obowiązanych je odkupić oraz jakie akcje przypadają poszczególnym nabywcom.

Przeczytaj także: Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Jeśli uchwała walnego zgromadzenia nie stanowi inaczej, to akcjonariusze większościowi nabywają akcje proporcjonalnie do akcji dotychczas posiadanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jan K. będący akcjonariuszem spółki X posiada 15 % kapitału zakładowego, zobowiązany jest zatem nabyć 15 % akcji podlegających odkupowi.

Jeżeli na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy nie zostanie podjęta uchwała o przymusowym odkupie, spółka jest obowiązana je nabyć w terminie 3 miesięcy liczonym od dnia walnego zgromadzenia, a następnie je umorzyć. Akcjonariusze większościowi ponoszą odpowiedzialność wobec spółki za zapłatę sumy odkupu w zakresie posiadanych akcji w dniu podjęcia uchwały na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy o przymusowym odkupie.

Polecamy serwis Windykacja

Akcje akcjonariuszy mniejszościowych podlegające przymusowemu odkupowi, należy złożyć w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia walnego zgromadzenia. Złożeniu podlegają dokumenty akcji bądź dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki. Cena odkupu powinna odpowiadać wartości aktywów netto przypadających na akcję, Wartość netto wykazuje się w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, którą należy pomniejszyć o kwotę przeznaczoną do podziału pomiędzy akcjonariuszy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA