reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Co składa się na prawo do informacji w spółce akcyjnej?

Co składa się na prawo do informacji w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz spółki akcyjnej ma prawo do zasięgania informacji o spółce. W związku z powyższym zarząd ma obowiązek udzielić akcjonariuszowi informacji na jego wyraźne żądanie. W jaki sposób wystąpić o udzielenie informacji? W czyjej kompetencji leży jej udzielenie?

Zarząd, działając w imieniu spółki, ma prawo odmówić akcjonariuszowi udzielenia informacji, gdyby udzielenie mogło wyrządzić szkodę spółce, spółce powiązanej, spółce lub spółdzielni zależnej. Wyrządzenie szkody może polegać np. na ujawnieniu tajemnicy technicznej, handlowej albo organizacyjnej przedsiębiorstwa.

Porównaj: Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Podkreślić trzeba, że prawo chroni również Zarząd spółki akcyjnej. Mianowicie członek zarządu ma prawo odmówić akcjonariuszowi informacji, gdyby jej udzielenie mogło narazić członka zarządu na odpowiedzialność karną, administracyjną bądź cywilnoprawną.

Za udzieloną uznaje się odpowiedź, jeżeli dane informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej spółki, w miejscu przeznaczonym na zadawanie przez akcjonariuszy pytań oraz udzielanie odpowiedzi.

Jeżeli przemawiają ważne powody za tym, aby zarząd udzielił informacji poza walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, może to uczynić na piśmie w terminie nie przekraczającym dwóch tygodni liczonym od dnia, w którym akcjonariusz zgłosił takie żądanie.

Jan K. będący akcjonariuszem spółki akcyjnej X może żądać, aby udzielono mu informacji o funkcjonowaniu organu kontrolnego, jeżeli poweźmie wątpliwość co do prawidłowości jego działań (ważne powody).

Polecamy serwis Windykacja

Jeżeli akcjonariusz zgłosił wniosek o udzielenie informacji podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy i zgłosił do protokołu sprzeciw ma prawo wnioskować do sądu rejestrowego, aby ten zobowiązał zarząd do udzielenia informacji. Wniosek taki akcjonariusz powinien zgłosić w terminie tygodnia od dnia zakończenia obrad walnego zgromadzenia. Nadto, akcjonariusz ma prawo zawnioskować do sądu rejestrowego o zobowiązanie zarządu do ogłoszenia informacji, którą zarząd udzielił poza walnym zgromadzeniem akcjonariuszy innemu akcjonariuszowi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Członek zarządu ma prawo odmówić akcjonariuszowi informacji, gdyby jej udzielenie mogło narazić członka zarządu na odpowiedzialność karną, administracyjną bądź cywilnoprawną.
Członek zarządu ma prawo odmówić akcjonariuszowi informacji, gdyby jej udzielenie mogło narazić członka zarządu na odpowiedzialność karną, administracyjną bądź cywilnoprawną.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama