REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co składa się na prawo do pozbycia się mniejszościowych akcjonariuszy w spółce akcyjnej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Akcjonariusze mniejszościowi, podlegający przymusowemu wykupowi zobligowani są do złożenia w spółce dokumenty akcji w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia ogłoszenia uchwały.
Akcjonariusze mniejszościowi, podlegający przymusowemu wykupowi zobligowani są do złożenia w spółce dokumenty akcji w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia ogłoszenia uchwały.

REKLAMA

REKLAMA

Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo wystąpić do walnego zgromadzenia akcjonariuszy w celu pozbycia się akcjonariuszy mniejszościowych. Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Czego trzeba dopilnować aby uchwała o pozbyciu się akcjonariuszy mniejszościowych była skuteczna?

Uchwała w tym przedmiocie może dotyczyć akcjonariuszy reprezentujących mniej niż 5 % kapitału zakładowego i powinna być podjęta większością 95 % głosów. Nadto akcje powinny być przejęte przez nie więcej niż 5 akcjonariuszy posiadających nie mniej niż 95 % kapitału zakładowego, a każdy z akcjonariuszy przejmujących winien reprezentować nie mniej niż 5 % kapitału zakładowego.

REKLAMA

Bez względu na uprzywilejowanie czy ograniczenia w głosach, każdej akcji przysługuje jeden głos. Głosowanie nad uchwałą w przedmiocie pozbycia się akcjonariuszy mniejszościowych podejmowana jest w głosowaniu jawnym i imiennym. Następnie uchwałę należy ogłosić.

Porównaj Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

W uchwale należy zawrzeć akcje, które podlegają wykupowi i akcjonariuszy, którzy mają je wykupić. Ponadto należ określić jakie akcje przysługują określonemu akcjonariuszowi, czyli uchwała powinna zawierać tzw. plan podziału (bądź wykupu akcji).

W statucie może być przewidziany wyższy próg podjęcia uchwały, szczególnie jeżeli idzie o większość niezbędną do podjęcia uchwały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Akcjonariusze mniejszościowi, podlegający przymusowemu wykupowi zobligowani są do złożenia w spółce dokumenty akcji w terminie jednego miesiąca liczonym od dnia ogłoszenia uchwały. Można również zamiast dokumentów akcji złożyć dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki.

W wypadku gdy akcjonariusz nie złoży dokumentu akcji w przewidzianym terminie, zarząd spółki unieważni ją działając zgodnie z artykułem 358 Kodeksu spółek handlowych. Wówczas nabywcy wydany zostaje nowy dokument akcji z numerem emisyjnym takim, jak unieważniony.

Polecamy serwis Odszkodowania

Od faktu wykupienia akcji przedstawionych do wykupu przez akcjonariuszy mniejszościowych, którzy nie zostali objęci uchwałą uzależniona jest skuteczność uchwały o przymusowym wykupie akcji. Akcjonariusze o których mowa, jeżeli uczestniczyli w walnym zgromadzeniu, w terminie 2 dni liczonym od walnego zgromadzenia powinni w spółce złożyć dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki. Dla akcjonariuszy nieobecnych na walnym zgromadzeniu zakreślono termin miesięczny.

Jeżeli powyżsi akcjonariusze nie złożą dokumentów akcji w przewidzianym terminie, uważa się, że wyrazili zgodę na pozostanie w spółce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA