Co składa się na prawo do udziału w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej posiadają:
REKLAMA
- właściciele akcji imiennych oraz świadectw tymczasowych,
- zastawnicy i użytkownicy akcji, którzy posiadają prawo głosu oraz wpisani są do księgi akcyjnej; wpis taki musi nastąpić najpóźniej na tydzień przed terminem walnego zgromadzenia akcjonariuszy,
- osoby posiadające akcje na okaziciela; warunkiem uczestnictwa jest złożenie akcji na tydzień przez walnym zgromadzeniem oraz nie odebranie akcji do czasu zakończenia walnego zgromadzenia. Trzeba podkreślić, że zamiast akcji można złożyć odpowiednie zaświadczenie, że akcje zostały złożone u notariusza, bądź w banku lub w przedsiębiorstwie inwestycyjnym. Wspomniane zaświadczenie stwierdza numery dokumentów akcji oraz zawiera zaznaczenie, że akcje nie będą wydane przed zakończeniem walnego zgromadzenia akcjonariuszy.
Uprawnienie do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej posiadają wyłącznie osoby, które są akcjonariuszami na 16 dni przed terminem walnego zgromadzenia spółki. Jest to tzw. dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu i jest on jednolity dla akcjonariuszy posiadających akcje imienne, jak i akcje na okaziciela.
Przeczytaj również: Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?
Osobom uprawnionym z akcji imiennych oraz świadectw tymczasowych, a także zastawnikom i użytkownikom posiadającym prawo głosu na walnym zgromadzeniu przysługuje prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu publicznej spółki akcyjnej, jeśli wpisani są do księgi akcyjnej w chwili rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki.
Polecamy serwis Odszkodowania
REKLAMA
Lista akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, podpisana przez zarząd spółki, powinna zostać wyłożona w lokalu zarządu na 3 dni przed terminem walnego zgromadzenia. Akcjonariusz posiada prawo przeglądania listy akcjonariuszy oraz może zażądać wydania odpisu listy (zwracając koszty jego sporządzenia). Natomiast akcjonariusz spółki publicznej ma prawo zażądać, aby przesłano mu listę akcjonariuszy drogą elektroniczną na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej.
Jan K., który jest akcjonariuszem spółki X może zażądać, aby spółka wydała odpis listy akcjonariuszy. Musi jednak zapłacić spółce kwotę będącą równowartością kosztów sporządzenia odpisu listy dla niego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.