REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co składa się na prawo do udziału w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Lista akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, podpisana przez zarząd spółki, powinna zostać wyłożona w lokalu zarządu na 3 dni przed terminem walnego zgromadzenia.
Lista akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, podpisana przez zarząd spółki, powinna zostać wyłożona w lokalu zarządu na 3 dni przed terminem walnego zgromadzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Należy wiedzieć o tym, że w spółce niepublicznej nie każdy akcjonariusz posiada prawo udziału w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Kto może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy? Jakich formalności trzeba dopełnić aby móc skutecznie głosować?

Prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej posiadają:

REKLAMA

  • właściciele akcji imiennych oraz świadectw tymczasowych,
  • zastawnicy i użytkownicy akcji, którzy posiadają prawo głosu oraz wpisani są do księgi akcyjnej; wpis taki musi nastąpić najpóźniej na tydzień przed terminem walnego zgromadzenia akcjonariuszy,
  • osoby posiadające akcje na okaziciela; warunkiem uczestnictwa jest złożenie akcji na tydzień przez walnym zgromadzeniem oraz nie odebranie akcji do czasu zakończenia walnego zgromadzenia. Trzeba podkreślić, że zamiast akcji można złożyć odpowiednie zaświadczenie, że akcje zostały złożone u notariusza, bądź w banku lub w przedsiębiorstwie inwestycyjnym. Wspomniane zaświadczenie stwierdza numery dokumentów akcji oraz zawiera zaznaczenie, że akcje nie będą wydane przed zakończeniem walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Uprawnienie do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej posiadają wyłącznie osoby, które są akcjonariuszami na 16 dni przed terminem walnego zgromadzenia spółki. Jest to tzw. dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu i jest on jednolity dla akcjonariuszy posiadających akcje imienne, jak i akcje na okaziciela.

Przeczytaj również: Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Osobom uprawnionym z akcji imiennych oraz świadectw tymczasowych, a także zastawnikom i użytkownikom posiadającym prawo głosu na walnym zgromadzeniu przysługuje prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu publicznej spółki akcyjnej, jeśli wpisani są do księgi akcyjnej w chwili rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki.

Polecamy serwis Odszkodowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Lista akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, podpisana przez zarząd spółki, powinna zostać wyłożona w lokalu zarządu na 3 dni przed terminem walnego zgromadzenia. Akcjonariusz posiada prawo przeglądania listy akcjonariuszy oraz może zażądać wydania odpisu listy (zwracając koszty jego sporządzenia). Natomiast akcjonariusz spółki publicznej ma prawo zażądać, aby przesłano mu listę akcjonariuszy drogą elektroniczną na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej.

Jan K., który jest akcjonariuszem spółki X może zażądać, aby spółka wydała odpis listy akcjonariuszy. Musi jednak zapłacić spółce kwotę będącą równowartością kosztów sporządzenia odpisu listy dla niego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA