REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

Umowa spółki może przewidywać dalej idące skutki wady- łącznie np. z karą umowną.
Umowa spółki może przewidywać dalej idące skutki wady- łącznie np. z karą umowną.

REKLAMA

REKLAMA

W odróżnieniu od spółek osobowych, w których wkładem może być praktycznie wszystko co przedstawia sobą jakąś wartość materialną (w tym świadczenie usług)- spółki kapitałowe (jak spółka z o.o. ) mają zdecydowanie ostrzejsze kryteria.

Co może być wkładem?

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż preferowanym przez ustawodawcę (i generalnie w obrocie) są wkłady pieniężne (zarówno w złotych polskich jak i w walucie obcej- przy czym te ostatnie muszą być docelowo przeliczone na złotówki (chociażby w celu określenia wartości kapitału zakładowego).
W innym przypadku mamy do czynienia z wkładem niepieniężnym czyli aportem ten może być bardzo szeroko rozumiany (z zastrzeżeniem następnego akapitu):

REKLAMA

  • przez przeniesienie własności rzeczy lub prawa (np. środka transportu, czy nieruchomości)
  • ustanowienie prawa (np. najmu lub dzierżawy),
  • pozostawienia rzeczy do użytkowania,
  • przeniesienia własności papierów wartościowych.

Co nie może być wkładem w spółce kapitałowej?

Zgodnie z art. 14 kodeksu spółek handlowych wkładem w spółce kapitałowej nie może być :

  •  prawo niezbywalne (np. firma, choć prawo do korzystania z niej już tak)
  •  świadczenie pracy,
  •  świadczenie usług.

Sprawdź: Minimalna wysokość kapitału zakładowego w spółkach

REKLAMA

Abstrahując od praw niezbywalnych istotne jest ograniczenie możliwości wniesienia osobistych świadczeń wspólnika do spółki- w zamian za prawa udziałowe. Z uwagi na brak możliwości prostej kapitalizacji takich działań (ew. zbycia)- nie zabezpieczają one w odpowiedni sposób „wypłacalności” kapitału zakładowego, na który są wnoszone.

Usługi świadczone przez wysoko wykwalifikowane osoby mogą mieć dużą wartość, jak chociażby prace prawników, inżynierów, lekarzy – natomiast nie są wystarczające do wniesienia ich aportem do spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjściem z tej sytuacji jest możliwość wniesienia do spółki przedsiębiorstwa w ramach, którego dany wspólnik świadczy określone usługi. Nie ma natomiast możliwości „wprowadzenia bocznymi drzwiami” świadczenia pracy.

Warunki wkładu niepieniężnego (aportu)

Wnosząc do spółki aport- czyli wkład niepieniężny wspólnik zobowiązuje się wobec spółki, że zadeklarowana przez niego wartość wkładu odpowiada rzeczywistości (rzecz jasna na dzień wniesienia wkładu- późniejsze zmniejszenie, czy zwiększenie jego wartości jest bez znaczenia). W sytuacji, w której wkład miałby wady, wpływające na jego wartość wspólnik jest zobowiązany w stosunku do spółki do wyrównania jej różnicy pomiędzy wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu.

Umowa spółki może przewidywać dalej idące skutki wady- łącznie np. z karą umowną.

Wkład przez potrącenie?

Wniesienie wkładu jest obowiązkiem wspólnika, a spółka ma w stosunku do niego roszczenie o zapłatę (ew. o przeniesienie własności rzeczy/ prawa). W innym typie stosunku cywilnego, jeśli dłużnik również ma roszczenie w stosunku do wierzyciela (każdy z nich jest jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem) dopuszczalne byłoby potrącenie. W przypadku roszczenia z tytułu wkładu na kapitał zakładowy, wspólnik nie może jednak dokonać jednostronnego potrącenia poprzez złożenie oświadczenia woli wierzycielowi (spółce). 

Zobacz: Kiedy akcje lub udziały dziedziczy osoba małoletnia?

Potrącenie może jednak nastąpić na drodze umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA