reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jakie spółki prawa handlowego można przekształcić, a jakie nie? Od czego trzeba zacząć i co jest wymagane przy przekształcaniu spółek? Wszystkie informacje o przekształcaniu spółek znajdziesz w poniższym artykule.

Od czego zacząć?

W inną spółkę prawa handlowego można przekształcić spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę komandytowo- akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.
Przekształcenie spółki należy rozpocząć od sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z odpowiednimi załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta. Plan przekształcenia jest przygotowywany przez zarząd spółki przekształcanej albo wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki przekształcanej. Plan przekształcenia sporządzany jest w zasadzie w formie pisemnej pod rygorem nieważności, natomiast w spółce jednoosobowej w formie aktu notarialnego.

Należy następnie sporządzony plan poddać badaniu biegłego rewidenta w zakresie jego poprawności i rzetelności. Biegły rewident, w terminie określonym przez sąd, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od dnia jego wyznaczenia, sporządza na piśmie szczegółową opinię z badania planu przekształcenia i składa ją wraz z nim sądowi rejestrowemu oraz spółce przekształconej.

Przeczytaj także: Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

Uchwała

Kolejnym krokiem jest powzięcie uchwały o przekształceniu spółki. Spółka zawiadamia wówczas wspólników o zamiarze powzięcia uchwały o przekształceniu spółki-dwukrotnie, w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie i nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem powzięcia tej uchwały, czyniąc to w sposób przewidziany dla zawiadamiania wspólników spółki przekształcanej.

Przekształcenie spółki wymaga uchwały powziętej, w przypadku przekształcenia spółki osobowej- przez wspólników, a w przypadku spółki kapitałowej- przez zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie, w sposób określony odpowiednio w przepisach kodeksu spółek handlowych dotyczących przekształcenia. Uchwała taka powinna zostać umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza.

Prawa i obowiązki spółki przekształconej

Kolejnymi krokami jest powołanie członków organów spółki przekształconej albo określenie wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją. Następnie zawarcie umowy albo podpisanie statutu spółki przekształconej oraz dokonanie w KRS wpisu spółki przekształconej z jednoczesnym wykreśleniem spółki przekształconej. Wniosek o wpis przekształcenia do KRS wnoszą wszyscy członkowie zarządu albo wspólnicy mający prawo reprezentacji spółki przekształconej. 

Polecamy ABC spółek

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, zarówno w sferze cywilnoprawnej jak i podatkowej. Natomiast w sferze administracyjnoprawnej, zasada kontynuacji doznaje pewnych ograniczeń, albowiem spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekształcenie spółki wymaga uchwały powziętej, w przypadku przekształcenia spółki osobowej- przez wspólników, a w przypadku spółki kapitałowej- przez zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie, w sposób określony odpowiednio w przepisach kodeksu spółek handlowych dotyczących przekształcenia.
Przekształcenie spółki wymaga uchwały powziętej, w przypadku przekształcenia spółki osobowej- przez wspólników, a w przypadku spółki kapitałowej- przez zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie, w sposób określony odpowiednio w przepisach kodeksu spółek handlowych dotyczących przekształcenia.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama