| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jakie spółki prawa handlowego można przekształcić, a jakie nie? Od czego trzeba zacząć i co jest wymagane przy przekształcaniu spółek? Wszystkie informacje o przekształcaniu spółek znajdziesz w poniższym artykule.

Od czego zacząć?

W inną spółkę prawa handlowego można przekształcić spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę komandytowo- akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.
Przekształcenie spółki należy rozpocząć od sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z odpowiednimi załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta. Plan przekształcenia jest przygotowywany przez zarząd spółki przekształcanej albo wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki przekształcanej. Plan przekształcenia sporządzany jest w zasadzie w formie pisemnej pod rygorem nieważności, natomiast w spółce jednoosobowej w formie aktu notarialnego.

Należy następnie sporządzony plan poddać badaniu biegłego rewidenta w zakresie jego poprawności i rzetelności. Biegły rewident, w terminie określonym przez sąd, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od dnia jego wyznaczenia, sporządza na piśmie szczegółową opinię z badania planu przekształcenia i składa ją wraz z nim sądowi rejestrowemu oraz spółce przekształconej.

Przeczytaj także: Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

Uchwała

Kolejnym krokiem jest powzięcie uchwały o przekształceniu spółki. Spółka zawiadamia wówczas wspólników o zamiarze powzięcia uchwały o przekształceniu spółki-dwukrotnie, w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie i nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem powzięcia tej uchwały, czyniąc to w sposób przewidziany dla zawiadamiania wspólników spółki przekształcanej.

Przekształcenie spółki wymaga uchwały powziętej, w przypadku przekształcenia spółki osobowej- przez wspólników, a w przypadku spółki kapitałowej- przez zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie, w sposób określony odpowiednio w przepisach kodeksu spółek handlowych dotyczących przekształcenia. Uchwała taka powinna zostać umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza.

Prawa i obowiązki spółki przekształconej

Kolejnymi krokami jest powołanie członków organów spółki przekształconej albo określenie wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją. Następnie zawarcie umowy albo podpisanie statutu spółki przekształconej oraz dokonanie w KRS wpisu spółki przekształconej z jednoczesnym wykreśleniem spółki przekształconej. Wniosek o wpis przekształcenia do KRS wnoszą wszyscy członkowie zarządu albo wspólnicy mający prawo reprezentacji spółki przekształconej. 

Polecamy ABC spółek

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, zarówno w sferze cywilnoprawnej jak i podatkowej. Natomiast w sferze administracyjnoprawnej, zasada kontynuacji doznaje pewnych ograniczeń, albowiem spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekształcenie spółki wymaga uchwały powziętej, w przypadku przekształcenia spółki osobowej- przez wspólników, a w przypadku spółki kapitałowej- przez zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie, w sposób określony odpowiednio w przepisach kodeksu spółek handlowych dotyczących przekształcenia.
Przekształcenie spółki wymaga uchwały powziętej, w przypadku przekształcenia spółki osobowej- przez wspólników, a w przypadku spółki kapitałowej- przez zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie, w sposób określony odpowiednio w przepisach kodeksu spółek handlowych dotyczących przekształcenia.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »