| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Podstawowe informacje o spółce cywilnej

Podstawowe informacje o spółce cywilnej

Spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym (tak jak spółki prawa handlowego) – tylko umową łączącą wspólników. Ma to pewne przełożenie na zasady odpowiedzialności wspólników i kwestie majątkowe spółki.

Regulacja

Spółka cywilna uregulowana jest w kodeksie cywilnym, jako jeden ze stosunków zobowiązaniowych (takich jak np. umowa zlecenia). Oznacza to, że nie stanowi odrębnego bytu prawnego, a jedynie stanowi umowę pomiędzy wspólnikami. Sprawia to (choć z pewnymi wyjątkami), że to wspólnicy działają na rynku gospodarczym- a nie spółka jako taka. 

Taka regulacja sprawia, że spółka nie ma zdolności prawnej – nie jest podmiotem praw i obowiązków (za wyjątkiem prawa podatkowego –w zakresie podatku VAT oraz w zakresie prawa pracy- kiedy może występować jako pracodawca), a co najważniejsze nie posiada własnego majątku.

Zobacz: Jak rozwiązać spółkę cywilną?

Majątek spółki

Tzw. majątek spółki cywilnej, to de facto, współwłasność łączna pomiędzy wspólnikami. Oznacza to, że każdy ze wspólników z osobna, jest właścicielem wszystkich rzeczy i praw wniesionych do spółki- nie ma tu wydzielonych udziałów (jak przy współwłasności ułamkowej). Jest to ta sama instytucja, która charakteryzuje wspólność majątkową małżeńską. W praktyce, oznacza to, że nie można rozporządzać tym co przypada na nas z majątku spółki – do czasu jej istnienia.

Tak więc, wnosząc wkład do spółki, tracimy pełnię własności nad danym przedmiotem lub prawem, na rzecz współwłasności z pozostałymi .

Odpowiedzialność spółki i wspólników

Spółka cywilna nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania powstałe podczas jej funkcjonowanie. Pełną i nieograniczoną odpowiedzialność ponoszą tylko i wyłącznie, solidarnie wspólnicy. Oznacza to, że wierzyciel (wierzyciele) mogą dochodzić roszczeń bezpośrednio od każdego ze współwłaścicieli (a nawet tylko od jednego, wybranego).

Co zatem ze współwłasnością i przedmiotami wniesionymi do spółki? Otóż, aby prowadzić egzekucję z tych przedmiotów i praw, wierzyciel musi dysponować tytułem wykonawczym przeciwko wszystkim wspólnikom… a z uwagi, na to co wskazałem w poprzednim akapicie, nie jest konieczne.

Przypadki, w których spółce przysługuje podmiotowość

Pomimo faktu, iż na gruncie kodeksu cywilnego spółka cywilna nie dysponuje podmiotowością prawną – na gruncie niektórych innych ustaw zostaje w nią wyposażona.

Dzieje się tak na gruncie:

  • ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą spółka cywilna jest płatnikiem podatku VAT (a nie wspólnicy);
  • prawa pracy- gdzie jednostka organizacyjna może być pracodawcą nawet wtedy, gdy nie posiada zdolności prawnej – wówczas, gdy zatrudnia pracowników
  • kodeksu postępowania cywilnego, gdzie spółka cywilna może występować w sprawach ze stosunku prawa pracy – zgodnie z punktem poprzednim.

Zobacz: Czy wspólnik spółki cywilnej może rozporządzać swoim udziałem?

Opodatkowanie

Spółka cywilna (podobnie z resztą jak spółki osobowe prawa handlowego) nie jest podatnikiem podatku dochodowego (zarówno od osób prawnych, jak i fizycznych). Dochód wypracowany w trakcie prowadzenia spółki, obciąża wspólników (PIT). Jedynym wyjątkiem jest podatek VAT, którego płatnikiem jest sama spółka, co oznacza ,że musi ona dysponować numerem NIP.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pomimo faktu, iż na gruncie kodeksu cywilnego spółka cywilna nie dysponuje podmiotowością prawną – na gruncie niektórych innych ustaw zostaje w nią wyposażona.
Pomimo faktu, iż na gruncie kodeksu cywilnego spółka cywilna nie dysponuje podmiotowością prawną – na gruncie niektórych innych ustaw zostaje w nią wyposażona.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »