| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Jak rozwiązać spółkę cywilną?

Jak rozwiązać spółkę cywilną?

Najczęściej rozwiązanie spółki cywilnej wiąże się z wystąpieniem zdarzeń wskazanych w umowie. Ponadto, rozwiązanie spółki cywilnej możliwe jest w następujących sytuacjach.

Możliwe jest rozwiązanie spółki cywilnej przez sąd. Powództwo o rozwiązanie może wnieść każdy ze wspólników z ważnych powodów, niezależnie od tego, czy przysługuje mu prawo reprezentacji spółki, bowiem wniesienie powództwa nie jest sprawą z zakresu reprezentacji spółki. Pozwanymi muszą być pozostali wspólnicy.

Postępowanie w sprawie rozwiązania spółki cywilnej jest cywilnym postępowaniem procesowym, to sprawa ze stosunku spółki, co oznacza, że jako sprawa gospodarcza postępowanie będzie toczyć się według odrębnych przepisów o postępowaniu gospodarczym. Opłata stała za pozew o rozwiązanie spółki cywilnej pobierana jest w wysokości 2000 zł.

Nie jest możliwe wyłączenie uprawnienia wspólnika do żądania rozwiązania spółki przez sąd. Przepis artykułu 874 § 1 Kodeksu cywilnego,dający każdemu wspólnikowi spółki cywilnej prawo wystąpienia na drogę sądową z żądaniem rozwiązania spółki z ważnych powodów, jest przepisem bezwzględnie obowiązującym.

Wspólnik może wypowiedzieć swój udział nawet, gdy spółka została zawarta na czas oznaczony, bez zachowywania terminów wypowiedzenia. W tym przypadku wspólnik musi mieć ku temu ważne powody (art. 869 K. c.). Taka procedura nie wymaga angażowania procedury sądowej i pozwala na uniknięcie kosztów sądowych, a także uciążliwości związanych z postępowaniem sądowym o rozwiązanie spółki. 

Przeczytaj również: Czy wspólnik spółki cywilnej może rozporządzać swoim udziałem?

W przypadku spółek dwuosobowych wypowiedzenie udziału przez jednego wspólnika doprowadzi do rozwiązania spółki. Jednak skutek taki nie zostanie osiągnięty, jeżeli wspólników jest co najmniej trzech. W takim przypadku rozwiązanie spółki cywilnej z ważnych powodów będzie możliwe na mocy orzeczenia sądowego.

Polecamy: Spółka cywilna

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »