reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Jak rozwiązać spółkę cywilną?

Jak rozwiązać spółkę cywilną?

Najczęściej rozwiązanie spółki cywilnej wiąże się z wystąpieniem zdarzeń wskazanych w umowie. Ponadto, rozwiązanie spółki cywilnej możliwe jest w następujących sytuacjach.

Możliwe jest rozwiązanie spółki cywilnej przez sąd. Powództwo o rozwiązanie może wnieść każdy ze wspólników z ważnych powodów, niezależnie od tego, czy przysługuje mu prawo reprezentacji spółki, bowiem wniesienie powództwa nie jest sprawą z zakresu reprezentacji spółki. Pozwanymi muszą być pozostali wspólnicy.

Postępowanie w sprawie rozwiązania spółki cywilnej jest cywilnym postępowaniem procesowym, to sprawa ze stosunku spółki, co oznacza, że jako sprawa gospodarcza postępowanie będzie toczyć się według odrębnych przepisów o postępowaniu gospodarczym. Opłata stała za pozew o rozwiązanie spółki cywilnej pobierana jest w wysokości 2000 zł.

Nie jest możliwe wyłączenie uprawnienia wspólnika do żądania rozwiązania spółki przez sąd. Przepis artykułu 874 § 1 Kodeksu cywilnego,dający każdemu wspólnikowi spółki cywilnej prawo wystąpienia na drogę sądową z żądaniem rozwiązania spółki z ważnych powodów, jest przepisem bezwzględnie obowiązującym.

Wspólnik może wypowiedzieć swój udział nawet, gdy spółka została zawarta na czas oznaczony, bez zachowywania terminów wypowiedzenia. W tym przypadku wspólnik musi mieć ku temu ważne powody (art. 869 K. c.). Taka procedura nie wymaga angażowania procedury sądowej i pozwala na uniknięcie kosztów sądowych, a także uciążliwości związanych z postępowaniem sądowym o rozwiązanie spółki. 

Przeczytaj również: Czy wspólnik spółki cywilnej może rozporządzać swoim udziałem?

W przypadku spółek dwuosobowych wypowiedzenie udziału przez jednego wspólnika doprowadzi do rozwiązania spółki. Jednak skutek taki nie zostanie osiągnięty, jeżeli wspólników jest co najmniej trzech. W takim przypadku rozwiązanie spółki cywilnej z ważnych powodów będzie możliwe na mocy orzeczenia sądowego.

Polecamy: Spółka cywilna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku spółek dwuosobowych wypowiedzenie udziału przez jednego wspólnika doprowadzi do rozwiązania spółki.
W przypadku spółek dwuosobowych wypowiedzenie udziału przez jednego wspólnika doprowadzi do rozwiązania spółki.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama