Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie okoliczności mogą spowodować rozwiązanie spółki
Kodeks cywilny przewiduje kilka okoliczności skutkujących rozwiązaniem spółki cywilnej. Wśród nich można wymienić:
REKLAMA
- upływ czasu na jaki została zawarta (jeśli była zawarta na czas określony);
- osiągnięcie celu w jakim była zawarta (jeśli zawiązanie spółki było incydentalne);
- wystąpienie innej przyczyny zawartej w umowie spółki;
- rozwiązanie jej przez wszystkich wspólników;
- rozwiązanie na podstawie orzeczenia sądu (każdy wspólnik, może z ważnych powodów domagać się wydania takiego orzeczenia;
- w związku z ogłoszeniem upadłości jednego (lub kilku) wspólników.
Zobacz: Czy spółka cywilna może posiadać własny majątek?
Rozwiązanie spółki następuje z mocy prawa, umowy lub uchwały wspólników, nie jest uzależnione od wpisu w jakimkolwiek rejestrze.
Kiedy rozwiązania można uniknąć
W przypadkach określonych w punktach 1-3 powyższego akapitu, rozwiązania można uniknąć, jeśli mimo zaistnienia okoliczności odpowiadających za jej rozwiązanie, wspólnicy dalej kontynuując działalność . Taką spółkę uznaje się wówczas za zawartą na czas nieokreślony.
Co ważne, ta możliwość występuje tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z przesłankami rozwiązania wynikającymi z umowy (a nie z ustawy).
Jakie są skutki rozwiązania spółki cywilnej
Kwestię skutków rozwiązania spółki reguluje art. 875 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim:
- Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki (m.in. w stosunku do US i ZUS) zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki- czyli:
- w naturze- zwraca się rzeczy, które wniósł do spółki do używania,
- w pieniądzu zaś, wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia,
- nie zwraca się jednak równowartości wkładu polegającego na świadczeniu usług.
Zobacz: Co warto wiedzieć o likwidacji spółki cywilnej?
Pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki (a nie, w stosunku do wniesionych wkładów, chyba że zgodnie z umową jest to tożsame).
W pozostałych kwestiach, nieuregulowanych w zakresie przedstawionym powyżej stosuje się przepisy o współwłasności ułamkowej (powstaje ona w momencie rozwiązania spółki- tak jak w przypadku orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami).
Rozwiązanie spółki cywilnej nie wpływa na odpowiedzialność wspólników za zobowiązania- ta ustaje dopiero po zaspokojeniu wierzycieli lub (na zarzut) po okresie przedawnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.