| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?

Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?

Rozwiązanie spółki cywilnej oznacza wygaśnięcie stosunku prawnego pomiędzy wspólnikami i rozdzielenie pomiędzy nich aktywów spółki.

Jakie okoliczności mogą spowodować rozwiązanie spółki

Kodeks cywilny przewiduje kilka okoliczności skutkujących rozwiązaniem spółki cywilnej. Wśród nich można wymienić:

 1. upływ czasu na jaki została zawarta (jeśli była zawarta na czas określony);
 2. osiągnięcie celu w jakim była zawarta (jeśli zawiązanie spółki było incydentalne);
 3. wystąpienie innej przyczyny zawartej w umowie spółki;
 4. rozwiązanie jej przez wszystkich wspólników;
 5. rozwiązanie na podstawie orzeczenia sądu (każdy wspólnik, może z ważnych powodów domagać się wydania takiego orzeczenia;
 6. w związku z ogłoszeniem upadłości jednego (lub kilku) wspólników.

Zobacz: Czy spółka cywilna może posiadać własny majątek?

Rozwiązanie spółki następuje z mocy prawa, umowy lub uchwały wspólników, nie jest uzależnione od wpisu w jakimkolwiek rejestrze.

Kiedy rozwiązania można uniknąć

W przypadkach określonych w punktach 1-3 powyższego akapitu, rozwiązania można uniknąć, jeśli mimo zaistnienia okoliczności odpowiadających za jej rozwiązanie, wspólnicy dalej kontynuując działalność . Taką spółkę uznaje się wówczas za zawartą na czas nieokreślony.

Co ważne, ta możliwość występuje tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z przesłankami rozwiązania wynikającymi z umowy (a nie z ustawy).

Jakie są skutki rozwiązania spółki cywilnej

Kwestię skutków rozwiązania spółki reguluje art. 875 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim:

 • Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki (m.in. w stosunku do US i ZUS) zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki- czyli:
  • w naturze- zwraca się rzeczy, które wniósł do spółki do używania,
  • w pieniądzu zaś, wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia,
  • nie zwraca się jednak równowartości wkładu polegającego na świadczeniu usług.

Zobacz: Co warto wiedzieć o likwidacji spółki cywilnej?

Pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki (a nie, w stosunku do wniesionych wkładów, chyba że zgodnie z umową jest to tożsame).

W pozostałych kwestiach, nieuregulowanych w zakresie przedstawionym powyżej stosuje się przepisy o współwłasności ułamkowej (powstaje ona w momencie rozwiązania spółki- tak jak w przypadku orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami).

Rozwiązanie spółki cywilnej nie wpływa na odpowiedzialność wspólników za zobowiązania- ta ustaje dopiero po zaspokojeniu wierzycieli lub (na zarzut) po okresie przedawnienia.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwiązanie spółki cywilnej nie wpływa na odpowiedzialność wspólników za zobowiązania- ta ustaje dopiero po zaspokojeniu wierzycieli lub (na zarzut) po okresie przedawnienia.
Rozwiązanie spółki cywilnej nie wpływa na odpowiedzialność wspólników za zobowiązania- ta ustaje dopiero po zaspokojeniu wierzycieli lub (na zarzut) po okresie przedawnienia.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK