| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Co warto wiedzieć o likwidacji spółki cywilnej?

Co warto wiedzieć o likwidacji spółki cywilnej?

Z racji faktu, że spółka cywilna jest umową, a nie podmiotem, nie posiada osobowości prawnej. Pomimo tego jednak może ona zostać postawiona w stan likwidacji. W czasie jej trwania spółka funkcjonuje nadal.

Likwidacja jest wykonywana przez likwidatorów. Likwidatorem może być zarówno wspólnik spółki, jak również osoba trzecia, wybrana przez wspólników, uchwałą podjętą przez nich jednomyślnie. Likwidatorzy wykonują wszelkie działania w spółce w czasie jej likwidacji. Oczywiście wszystkie te czynności mają jeden cel, a mianowicie likwidację. Oznacza to, że likwidatorzy mogą podejmować tylko takie czynności, które zmierzają do zakończenia bytu spółki.

Przeczytaj także: Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej?

W tym zakresie możliwe jest oczywiście podejmowanie nowych interesów, ale jest to możliwe tylko wówczas, jeżeli ma na celu zakończenie działalności spółki. W tym zakresie są uprawnieni, zarówno do reprezentacji, jak i do prowadzenia spraw. Zakres reprezentacji spółki jest jednak wyznaczony i ograniczony przez zakres działania w sferze prowadzenia spraw.

Jednym z podstawowych zadań likwidatorów jest zaspokojenie wierzycieli spółki. Wykonanie tych zobowiązań otwiera drogę do podziału, pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli, majątku spółki. Ów pozostały majątek zwraca się wspólnikom według reguł obowiązujących przy wystąpieniu wspólnika ze spółki. Wspólnicy likwidowanej spółki otrzymują więc rzeczy, które wnieśli do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wkłady oznaczone w umowie spółki. Jeżeli w umowie nie ma takiego oznaczenia zwraca się wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega natomiast zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Oczywiście zwroty te będą dokonane tylko wówczas, gdy po zaspokojeniu wierzycieli, pozostanie w spółce majątek.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Po dokonaniu wszelkich zwrotów, wspólnicy powinni podjąć uchwałę o zakończeniu likwidacji. Z ta chwila spółka cywilna przestaje funkcjonować w obrocie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK