reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Co warto wiedzieć o likwidacji spółki cywilnej?

Co warto wiedzieć o likwidacji spółki cywilnej?

Z racji faktu, że spółka cywilna jest umową, a nie podmiotem, nie posiada osobowości prawnej. Pomimo tego jednak może ona zostać postawiona w stan likwidacji. W czasie jej trwania spółka funkcjonuje nadal.

Likwidacja jest wykonywana przez likwidatorów. Likwidatorem może być zarówno wspólnik spółki, jak również osoba trzecia, wybrana przez wspólników, uchwałą podjętą przez nich jednomyślnie. Likwidatorzy wykonują wszelkie działania w spółce w czasie jej likwidacji. Oczywiście wszystkie te czynności mają jeden cel, a mianowicie likwidację. Oznacza to, że likwidatorzy mogą podejmować tylko takie czynności, które zmierzają do zakończenia bytu spółki.

Przeczytaj także: Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej?

W tym zakresie możliwe jest oczywiście podejmowanie nowych interesów, ale jest to możliwe tylko wówczas, jeżeli ma na celu zakończenie działalności spółki. W tym zakresie są uprawnieni, zarówno do reprezentacji, jak i do prowadzenia spraw. Zakres reprezentacji spółki jest jednak wyznaczony i ograniczony przez zakres działania w sferze prowadzenia spraw.

Jednym z podstawowych zadań likwidatorów jest zaspokojenie wierzycieli spółki. Wykonanie tych zobowiązań otwiera drogę do podziału, pozostałego po zaspokojeniu wierzycieli, majątku spółki. Ów pozostały majątek zwraca się wspólnikom według reguł obowiązujących przy wystąpieniu wspólnika ze spółki. Wspólnicy likwidowanej spółki otrzymują więc rzeczy, które wnieśli do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wkłady oznaczone w umowie spółki. Jeżeli w umowie nie ma takiego oznaczenia zwraca się wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega natomiast zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Oczywiście zwroty te będą dokonane tylko wówczas, gdy po zaspokojeniu wierzycieli, pozostanie w spółce majątek.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Po dokonaniu wszelkich zwrotów, wspólnicy powinni podjąć uchwałę o zakończeniu likwidacji. Z ta chwila spółka cywilna przestaje funkcjonować w obrocie.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Likwidacja jest wykonywana przez likwidatorów.
Likwidacja jest wykonywana przez likwidatorów.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama