Jak rozwiązać spółkę partnerską?
REKLAMA
REKLAMA
Oczywiście rozwiązanie spółki powodują typowe dla wszystkich spółek przyczyny, takie jak sytuacje przewidziane w umowie spółki, jednomyślna uchwała wszystkich partnerów, ogłoszenie upadłości spółki oraz prawomocne orzeczenie sądu. Oprócz wyżej wskazanych przyczyn, typowym jedynie dla spółki partnerskiej powodem jej rozwiązania jest utrata przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu.
REKLAMA
Przeczytaj również: Dla kogo spółka partnerska
Spółka partnerska LEX jest prowadzona przez dwóch adwokatów. W wyniku postępowania dyscyplinarnego wspólnicy ci tracą prawo do wykonywania zawodu. W związku z tym spółka LEX zostaje rozwiązana.
Jeżeli miałaby miejsce sytuacja utraty przez jednego partnera uprawnień do wykonywania wolnego zawodu, podczas gdy pozostali uprawnienia te nadal by posiadali, ów partner powinien wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił prawo wykonywania wolnego zawodu. Wystąpienie następuje przez pisemne oświadczenie skierowane do zarządu albo do partnera uprawnionego do reprezentowania spółki, w zależności od sposobu reprezentacji. Po bezskutecznym upływie tego terminu uważa się z mocy prawa, że partner wystąpił ze spółki w ostatnim dniu tego terminu.
Polecamy serwis Odszkodowania
REKLAMA
W przypadku natomiast, gdy w spółce pozostaje jeden partner lub gdy tylko jeden partner posiada uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z przedmiotem działalności spółki, spółka ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku od dnia zaistnienia któregokolwiek ze zdarzeń powodujących rozwiązanie. Jeżeli w spółce miałaby miejsce sytuacja śmierci partnera, ogłoszenia upadłości partnera lub też wypowiedzenia umowy spółki przez partnera lub wierzyciela partnera stosuje się przepisy o rozwiązaniu spółki jawnej.
Specyficznie jest też uregulowana kwestia następstwa prawnego. Otóż spadkobierca partnera nie może wstąpić do spółki w miejsce zmarłego partnera, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.