Dla kogo spółka partnerska?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może brać udział w spółce partnerskiej
Spółka partnerska ma służyć osobom, które wykonując wolny zawód chcą ze sobą współpracować. Zgodnie z art. 88 kodeksu spółek handlowych, partnerami mogą być:
REKLAMA
- wyłącznie osoby fizyczne,
- uprawnione do wykonywania wolnego zawodu:
- adwokata,
- aptekarza,
- architekta,
- inżyniera budownictwa,
- biegłego rewidenta,
- brokera ubezpieczeniowego,
- doradcy podatkowego,
- maklera papierów wartościowych,
- doradcy inwestycyjnego,
- księgowego,
- lekarza,
- lekarza dentysty,
- lekarza weterynarii,
- notariusza,
- pielęgniarki,
- położnej,
- radcy prawnego,
- rzecznika patentowego,
- rzeczoznawcy majątkowego,
- i tłumacza przysięgłego.
Zobacz serwis: Spółki osobowe
Wspólne wykonywanie określonych wolnych zawodów w ramach jednej spółki może być reglamentowane przez ustawy branżowe (np. ustawę o adwokaturze). Zawodów nie można łączyć w ramach spółki w sposób dowolny.
Zgodnie z przepisami wiążącymi adwokatów, zarząd spółką partnerską nie może być powierzony osobie nie będącej adwokatem (ew. radcą prawnym, w przypadku wspólnej kancelarii prowadzonej w ramach spółki partnerskiej).
Charakter spółki
REKLAMA
Spółka partnerska jest jedną ze spółek osobowych prawa handlowego- co oznacza, że nie posiada osobowości prawnej i jest tzw. ułomną osobą prawną. W praktyce, jej możliwości nie odstają od możliwości „pełnych” osób prawnych – takich jak sp. z o.o.
Co do zasady, prowadzenie spraw spółki powierzone jest partnerom (nazwa wspólników tej spółki) – tak jak ma to miejsce w spółce jawnej (czy też spółce cywilnej). W odróżnieniu od niej (oraz wszystkich innych osobowych spółkach) w spółce partnerskiej można jednak (w umowie) powołać zarząd- organ funkcjonujący na tych samych zasadach co w spółce z o.o. (łącznie, co ważne, z art. 299 ksh – czyli dodatkową odpowiedzialnością członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.).
Zobacz: Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku
Odpowiedzialność za zobowiązania
Innym charakterystycznym (i kluczowym) elementem spółki partnerskiej jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W odróżnieniu od spółki jawnej, partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania (i szkody)wynikłe z wykonywania wolnego zawodu przez pozostałych partnerów, oraz osoby im podległe. Co istotne, ponosi je jednak spółka (w pierwszej kolejności), zgodnie z zasadą subsydiarnej odpowiedzialności wspólników.
Użyteczność spółki
Spółka partnerska jest ciekawym rozwiązaniem (zwłaszcza, że osoby wykonujące wolny zawód nie mogą działać w ramach spółek kapitałowych), nie zawsze jednak najlepszym. Dużo częściej wykorzystywana jest w tym celu spółka komandytowa- która pozwala niektórym wspólnikom (komandytariuszom) uniknąć odpowiedzialność za zobowiązania, przy jednoczesnym uczestniczeniu w zysku.
Więcej o spółkach handlowych: mojafirma.infor.pl/spolki/spolki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.