REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo spółka partnerska?

Adam Kret
Co do zasady, prowadzenie spraw spółki powierzone jest partnerom (nazwa wspólników tej spółki) – tak jak ma to miejsce w spółce jawnej (czy też spółce cywilnej).
Co do zasady, prowadzenie spraw spółki powierzone jest partnerom (nazwa wspólników tej spółki) – tak jak ma to miejsce w spółce jawnej (czy też spółce cywilnej).

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych reguluje kilka typów spółek- z których każdą można dodatkowo dostosować do swoich potrzeb. Spółka partnerska dedykowana jest wolnym zawodom (lekarzom, prawnikom, czy architektom). Co szczególnego daje udział w tej spółce?

Kto może brać udział w spółce partnerskiej

Spółka partnerska ma służyć osobom, które wykonując wolny zawód chcą ze sobą współpracować. Zgodnie z art. 88 kodeksu spółek handlowych, partnerami mogą być:

REKLAMA

 •  wyłącznie osoby fizyczne,
 •  uprawnione do wykonywania wolnego zawodu:
 •  adwokata,
 •  aptekarza,
 •  architekta,
 •  inżyniera budownictwa,
 •  biegłego rewidenta,
 •  brokera ubezpieczeniowego,
 •  doradcy podatkowego,
 •  maklera papierów wartościowych,
 •  doradcy inwestycyjnego,
 •  księgowego,
 •  lekarza,
 •  lekarza dentysty,
 •  lekarza weterynarii,
 •  notariusza,
 •  pielęgniarki,
 •  położnej,
 •  radcy prawnego,
 •  rzecznika patentowego,
 •  rzeczoznawcy majątkowego,
 • i tłumacza przysięgłego.

Zobacz serwis: Spółki osobowe

Wspólne wykonywanie określonych wolnych zawodów w ramach jednej spółki może być reglamentowane przez ustawy branżowe (np. ustawę o adwokaturze). Zawodów nie można łączyć w ramach spółki w sposób dowolny.

Zgodnie z przepisami wiążącymi adwokatów, zarząd spółką partnerską nie może być powierzony osobie nie będącej adwokatem (ew. radcą prawnym, w przypadku wspólnej kancelarii prowadzonej w ramach spółki partnerskiej).

Charakter spółki

REKLAMA

Spółka partnerska jest jedną ze spółek osobowych prawa handlowego- co oznacza, że nie posiada osobowości prawnej i jest tzw. ułomną osobą prawną. W praktyce, jej możliwości nie odstają od możliwości „pełnych” osób prawnych – takich jak sp. z o.o. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do zasady, prowadzenie spraw spółki powierzone jest partnerom (nazwa wspólników tej spółki) – tak jak ma to miejsce w spółce jawnej (czy też spółce cywilnej). W odróżnieniu od niej (oraz wszystkich innych osobowych spółkach) w spółce partnerskiej można jednak (w umowie) powołać zarząd- organ funkcjonujący na tych samych zasadach co w spółce z o.o. (łącznie, co ważne, z art. 299 ksh – czyli dodatkową odpowiedzialnością członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.).

Zobacz: Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku

Odpowiedzialność za zobowiązania

Innym charakterystycznym (i kluczowym) elementem spółki partnerskiej jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W odróżnieniu od spółki jawnej, partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania (i szkody)wynikłe z wykonywania wolnego zawodu przez pozostałych partnerów, oraz osoby im podległe. Co istotne, ponosi je jednak spółka (w pierwszej kolejności), zgodnie z zasadą subsydiarnej odpowiedzialności wspólników.

Użyteczność spółki

Spółka partnerska jest ciekawym rozwiązaniem (zwłaszcza, że osoby wykonujące wolny zawód nie mogą działać w ramach spółek kapitałowych), nie zawsze jednak najlepszym. Dużo częściej wykorzystywana jest w tym celu spółka komandytowa- która pozwala niektórym wspólnikom (komandytariuszom) uniknąć odpowiedzialność za zobowiązania, przy jednoczesnym uczestniczeniu w zysku.

Więcej o spółkach handlowych: mojafirma.infor.pl/spolki/spolki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA