REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku

Adrian Prusik
Adrian Prusik
W braku uzgodnień spółka zostanie rozwiązana w wyniku przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.
W braku uzgodnień spółka zostanie rozwiązana w wyniku przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Śmierć wspólnika lub jego upadłość, jednomyślna uchwała wspólników, upadłość spółki, czy orzeczenie sądu o jej rozwiązaniu – przyczyn rozwiązania spółki jawnej jest wiele. Jak wygląda procedura rozwiązania?

Rozwiązanie spółki jawnej

Przepisy Kodeksu spółek handlowych wyraźnie określają sytuacje, w których może nastąpić rozwiązanie spółki jawnej. O kilku przyczynach warto pamiętać już przy samym jej zawiązywaniu. Odpowiednie umieszczenie odpowiednich zapisów w umowie spółki pozwoli w przyszłości uniknąć niejasności, czy konfliktów między wspólnikami.

REKLAMA

Zgodnie z art. 58 Kodeksu spółek handlowych rozwiązanie spółki jawnej może być spowodowane przez sześć przyczyn. Przede wszystkim mogą być to przyczyny przewidziane przez samą umowę spółki. Przykładowo wspólnicy mogą się umówić, że nieosiągnięcie zysku po upływie dwóch lat od rozpoczęcia działalności będzie stanowiło przyczynę rozwiązania spółki.

Zobacz: Jak sprawnie rozwiązać spółkę jawną – cz. 1

REKLAMA

Nastąpienia zdarzenia, które zostało w umowie spółki określone jako przyczyna rozwiązania, będzie powodować wszczęcie procedury, której celem będzie zakończenie bytu spółki. Spółka może jednak dalej kontynuować działalność, jeżeli taka będzie jednomyślna decyzja wspólników.

Po drugie przyczyną rozwiązania spółki może być jednomyślna uchwała wspólników. Poza tym rozwiązanie spowoduje także ogłoszenie upadłości spółki, śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości, wypowiedzenie umowy spółki, a także prawomocne orzeczenie sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Kiedy następuje rozwiązanie?

Samo zaistnienie powodu rozwiązania spółki nie oznacza, że zostaje ona od razu rozwiązana. Rozwiązanie spółki następuje po zakończeniu procesu likwidacji lub w inny, uzgodniony, sposób zakończenia działalności, co wynika z art. 67 Kodeksu spółek handlowych. Jednak co do zasady przyczyny rozwiązania spółki będą powodować wszczęcie procedury likwidacji spółki lub też jej upadłości. W tym drugim przypadku rozwiązanie w wyniku zakończenia postępowania upadłościowego nastąpi w przypadku, gdy upadłość dotyczy spółki.

Zobacz: Egzekucja z majątku wspólników w razie upadłości spółki jawnej

Rozwiązanie spółki następuje dopiero z chwilą jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego.

Uzgodnienia wspólników

Przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego spółki nie jest konieczne, jeżeli wspólnicy uzgodnią sposób w jaki spółka zakończy swój byt. Sposób ten musi być dokładnie określony. Nie wystarcza samo stwierdzenie, iż spółka zostanie rozwiązana w sposób inny, niż przez likwidację. Co równie istotne uzgodnienie wspólników musi również uwzględniać fakt, iż priorytetem jest zaspokojenie wierzycieli. Jeżeli wspólnicy zdecydują się na zakończenie działalność spółki bez jej likwidacji, w sytuacji, kiedy wierzyciele spółki nie zostali zaspokojeni, to stają się oni jej następcami prawnymi.

Zobacz: Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Spółka X ma 10 tys. długu wobec wierzycieli. Jako że spółka nie posiada żadnego majątku, wspólnicy uzgodnili zakończenie jej działalności bez przeprowadzenia likwidacji. W takiej sytuacji, wobec braku zaspokojenia wierzycieli, pomimo faktu, iż spółka już nie istnieje, stają się oni jej następcami. Wierzyciele mogą uzyskać zaspokojenie z ich majątków.

Likwidacja

REKLAMA

W braku uzgodnień spółka zostanie rozwiązana w wyniku przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. W jego trakcie władzę nad spółką przejmą likwidatorzy, którzy mogą jednak rekrutować się także spośród wspólników. W czasie likwidacji spółka może podejmować jedynie działania zmierzające do zakończenia bieżących interesów. Nowe mogą być podejmowane tylko w celu zakończenia tych będących w toku.

Likwidatorzy będą obowiązani do ściągnięcia wierzytelności, które przysługują spółce, jak również do zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzytelności względem spółki. Priorytetem likwidacji jest bowiem zaspokojenie wierzycieli. Wspólnikom z majątku spółki przypadnie jedynie ta część, która pozostanie po spłacie zobowiązań.

Czytaj: Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA