REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Monika Pązik
Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?
Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny?

Spółka jawna jest formą prawną najczęściej spotykaną w obrocie gospodarczym dla prowadzenia działalności. Charakteryzuje się tym, że każdy z jej wspólników odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez ograniczenia, solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Każdy ze wspólników ma możliwość przeniesienia swojego udziału na podstawie umowy darowizny. Wstępująca osoba w miejsce darczyńcy, wstępuje również we wszystkie prawa i obowiązki, jakie przysługiwały występującemu wspólnikowi. Oznacza to, że obdarowany będzie również odpowiadał za zobowiązania spółki w stosunku do osób trzecich. Zgodnie z art. 10 § 3 kodeksu spółek handlowych wspólnik występujący i wspólnik przystępujący do spółki odpowiadają solidarnie za zobowiązania wspólnika występującego związane z udziałem w działalności spółki. Aby można było w ogóle dokonać zbycia udziałów w formie darowizny, konieczne jest spełnienie łącznie kilku przesłanek:

REKLAMA

  • w umowie musi istnieć wyraźny zapis o możliwości zbycia udziałów na rzecz innej osoby,
  • wszyscy wspólnicy muszą wyrazić zgodę na zbycie udziałów,
  • zbycie udziału może nastąpić jedynie w całości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyłączenie wspólnika od reprezentowania spółki jawnej

Jaka forma umowy darowizny

Udziały w spółce jawnej można zakwalifikować do praw majątkowych, gdyż majątek spółki ma charakter łączny. Zbycie udziału na mocy tej umowy nie wymaga formy aktu notarialnego. Dopuszczalna jest zatem klasyczna forma pisemna do dokonania tej czynności. Przekazanie udziałów innemu wspólnikowi nie będzie jednak wiązało się z przeniesieniem własności na nowego wspólnika, gdyż właścicielem praw majątkowych i wniesionych do spółki rzeczy, należy do majątku samej spółki – nie zaś wspólników. Z regulacji kodeksu spółek handlowych wynika, iż w razie braku uregulowania w ustawie, należy sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego. W odniesieniu do umowy darowizny będą miły zastosowanie właśnie przepisy k.c. Zgodnie z art. 890 k.c. do ważności oświadczenia darczyńcy wymaga się formy aktu notarialnego. Jednakże istnieje możliwość, aby umowa darowizny była ważna również bez zachowania wskazanej formy. Dzieje się tak w przypadku, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Można zatem wnioskować, że darowizna udziałów będzie ważna nawet z zachowaniem zwykłej formy pisemnej, jeżeli określone świadczenie zostanie spełnione.

Zgłoszenie zmian w KRS

Zbycie udziałów oraz fakt wstąpienia nowego wspólnika do spółki jawnej wymaga zgłoszenia w KRS. Zgodnie z art. 26 § 2 k.s.h. wszelkie zmiany danych, w tym: nazwiska i imiona, bądź adresy wspólników powinny być zgłoszone sądowi rejestrowemu. Wspólnicy mają obowiązek zgłoszenia zmian w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy o przeniesienie udziału. W tym celu wspólnicy składają wniosek na formularzu KRS – Z1 (wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców) wraz z załącznikami KRS – ZB (Zmiana - Wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze spółki komandytowo – akcyjnej) i KRS – ZK (Zmiana - Organy podmiotu / Wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki – jeżeli nastąpiły zmiany w reprezentacji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz formularz: KRS - Z1

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej

Nie jest jednak wymagane złożenie w sądzie rejestrowym wniosków jednolitego tekstu umowy spółki. Należy jedynie załączyć uchwałę wspólników o zmianie umowy spółki oraz jej tekst jednolity.

Przy przenoszeniu udziału spółki w drodze darowizny trzeba mieć na względzie również konsekwencje podatkowe. Jeżeli np. darowizna dokonywana jest między członkami rodziny, wówczas darowizna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli wartość udziału przekroczy wysokości kwoty wolnej od podatku. W przypadku umowy darowizny między członkami najbliższej rodziny (małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha) – przekazanie udziału będzie w całości zwolnione z podatku.

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA