Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

REKLAMA
REKLAMA
Spółka jawna jest formą prawną najczęściej spotykaną w obrocie gospodarczym dla prowadzenia działalności. Charakteryzuje się tym, że każdy z jej wspólników odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez ograniczenia, solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Każdy ze wspólników ma możliwość przeniesienia swojego udziału na podstawie umowy darowizny. Wstępująca osoba w miejsce darczyńcy, wstępuje również we wszystkie prawa i obowiązki, jakie przysługiwały występującemu wspólnikowi. Oznacza to, że obdarowany będzie również odpowiadał za zobowiązania spółki w stosunku do osób trzecich. Zgodnie z art. 10 § 3 kodeksu spółek handlowych wspólnik występujący i wspólnik przystępujący do spółki odpowiadają solidarnie za zobowiązania wspólnika występującego związane z udziałem w działalności spółki. Aby można było w ogóle dokonać zbycia udziałów w formie darowizny, konieczne jest spełnienie łącznie kilku przesłanek:
REKLAMA
- w umowie musi istnieć wyraźny zapis o możliwości zbycia udziałów na rzecz innej osoby,
- wszyscy wspólnicy muszą wyrazić zgodę na zbycie udziałów,
- zbycie udziału może nastąpić jedynie w całości.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Wyłączenie wspólnika od reprezentowania spółki jawnej
Jaka forma umowy darowizny
Udziały w spółce jawnej można zakwalifikować do praw majątkowych, gdyż majątek spółki ma charakter łączny. Zbycie udziału na mocy tej umowy nie wymaga formy aktu notarialnego. Dopuszczalna jest zatem klasyczna forma pisemna do dokonania tej czynności. Przekazanie udziałów innemu wspólnikowi nie będzie jednak wiązało się z przeniesieniem własności na nowego wspólnika, gdyż właścicielem praw majątkowych i wniesionych do spółki rzeczy, należy do majątku samej spółki – nie zaś wspólników. Z regulacji kodeksu spółek handlowych wynika, iż w razie braku uregulowania w ustawie, należy sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego. W odniesieniu do umowy darowizny będą miły zastosowanie właśnie przepisy k.c. Zgodnie z art. 890 k.c. do ważności oświadczenia darczyńcy wymaga się formy aktu notarialnego. Jednakże istnieje możliwość, aby umowa darowizny była ważna również bez zachowania wskazanej formy. Dzieje się tak w przypadku, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Można zatem wnioskować, że darowizna udziałów będzie ważna nawet z zachowaniem zwykłej formy pisemnej, jeżeli określone świadczenie zostanie spełnione.
Zgłoszenie zmian w KRS
Zbycie udziałów oraz fakt wstąpienia nowego wspólnika do spółki jawnej wymaga zgłoszenia w KRS. Zgodnie z art. 26 § 2 k.s.h. wszelkie zmiany danych, w tym: nazwiska i imiona, bądź adresy wspólników powinny być zgłoszone sądowi rejestrowemu. Wspólnicy mają obowiązek zgłoszenia zmian w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy o przeniesienie udziału. W tym celu wspólnicy składają wniosek na formularzu KRS – Z1 (wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców) wraz z załącznikami KRS – ZB (Zmiana - Wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze spółki komandytowo – akcyjnej) i KRS – ZK (Zmiana - Organy podmiotu / Wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki – jeżeli nastąpiły zmiany w reprezentacji).
Pobierz formularz: KRS - Z1
Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej
Nie jest jednak wymagane złożenie w sądzie rejestrowym wniosków jednolitego tekstu umowy spółki. Należy jedynie załączyć uchwałę wspólników o zmianie umowy spółki oraz jej tekst jednolity.
Przy przenoszeniu udziału spółki w drodze darowizny trzeba mieć na względzie również konsekwencje podatkowe. Jeżeli np. darowizna dokonywana jest między członkami rodziny, wówczas darowizna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli wartość udziału przekroczy wysokości kwoty wolnej od podatku. W przypadku umowy darowizny między członkami najbliższej rodziny (małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha) – przekazanie udziału będzie w całości zwolnione z podatku.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA