REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyłączenie wspólnika od reprezentowania spółki jawnej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jak wyłączyć wspólnika w spółce jawnej. /Fot. Fotolia
Jak wyłączyć wspólnika w spółce jawnej. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnicy spółki jawnej są uprawnieni do jej reprezentowania przy czynnościach sądowych, jak i pozasądowych. Umowa spółki może jednak stanowić pewne ograniczenia.

Reprezentacja spółki jawnej

Co do zasady spółka jawna jest reprezentowana przez wszystkich wspólników, zgodnie z art. 29 § 1 kodeksu spółek handlowych. Zakres tej reprezentacji obejmuje wszystkie czynności sądowe, jak i pozasądowe.

REKLAMA

Ograniczenie prawa do reprezentacji

REKLAMA

Zgodnie z art. 29 § 3 kodeksu spółek handlowych wspólnicy nie mogą ograniczyć prawa reprezentacji ze skutkiem wobec osób trzecich. Co to oznacza? Wszelkie wyłączenia od reprezentacji spółki, podziały kompetencji nie mają skutku wobec kontrahentów spółki. Wywierają jedynie skutki między wspólnikami. Jeżeli zatem wspólnik, który został wyłączony z reprezentacji spółki, zawrze umowę z osobą trzecią w imieniu spółki, taka umowa jest ważna. Wspólnik może jednak narazić się na roszczenia odszkodowawcze innych wspólników.

Zgodnie z art. 30 § 1 kodeksu spółek handlowych umowa spółki może przewidywać, że wspólnik jest pozbawiony prawa reprezentowania spółki albo że jest uprawniony do jej reprezentowania tylko łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem.

Zobacz serwis: Spółki

Wyłączenie wspólnika

Jak zatem wynika z powyższego możliwość wyłączenia wspólnika jest możliwe już w samej umowie spółki. Poza umową spółki pozbawienie wspólnika spółki jawnej prawa jej reprezentowania może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów na mocy orzeczenia sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie prawa reprezentacji może przybrać różną postać. Może być to wyłączenie bezwzględne (np. Wspólnik A jest pozbawiony prawa reprezentacji spółki), ograniczające przedmiotowo (np. Wspólnika A może reprezentować spółkę jedynie do kwoty 100 tys. zł), jak również miejscowe (np. Wspólnik A może reprezentować spółkę jedynie na obszarze województwa małopolskiego).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Sposób reprezentacji

Inną rzeczą jest ustalenie sposobu reprezentacji spółki. Jak wynika z art. 30 § 1 umowa spółki może stanowić, iż wspólnik jest uprawniony do reprezentacji spółki tylko łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem. W rzeczywistości taki sposób reprezentacji spółki może być rozciągnięty na wszystkich wspólników.

Spółka jest reprezentowana przez dwóch wspólników łącznie albo wspólnika działającego łącznie z prokurentem.

W takiej sytuacji nie ma zastosowania przepis art. 29 § 3, który ograniczałby skuteczność takiego ukształtowania reprezentacji nie dotyczyłaby osób trzecich. Na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 30 maja 2008 r. o sygn. akt III CZP 43/08, ustalenie sposobu reprezentacji spółki nie stanowi ograniczenia reprezentacji w rozumieniu art. 29 § 3 kodeksu spółek handlowych i jest skuteczne wobec osób tr

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA