reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Jaka jest odpowiedzialność za zobowiązania w spółce jawnej?

Jaka jest odpowiedzialność za zobowiązania w spółce jawnej?

Zdarza się, że spółka jawna ma długi. Powstaje w związku z tym pytanie, w jaki sposób wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń – od spółki, czy też od poszczególnych wspólników?

Przepisy przewidują, że każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką (art. 22 § 2 Kodeksu spółek handlowych). Wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Jest to tzw. subsydiarna odpowiedzialność wspólnika (art. 31 Kodeksu spółek handlowych, dalej: k.s.h.). Co istotne, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna wierzyciel może złożyć do sądu pozew przeciwko wspólnikowi (art. 31 § 2 k.s.h.).

Wskazana wyżej zasada subsydiarnej odpowiedzialności wspólnika nie dotyczy zobowiązań powstałych przed wpisem do rejestru, co wynika z art. 31 § 3 k.s.h. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 marca 2009 r., sygn. akt II CSK 568/08, jeżeli roszczenie (dług) przeciwko wspólnikowi spółki jawnej nie uległo przedawnieniu nie ma znaczenia, że przedawniło się roszczenie w stosunku do samej spółki.

Przeczytaj również Prawo głosu w spółce akcyjnej - porada

Odpowiedzialność wspólnika za zobowiązana spółki jawnej jest odpowiedzialnością solidarną ze spółką. Zgodnie z art. 372 kodeksu cywilnego przedawnienie roszczenia w stosunku do jednego z dłużników solidarnych nie odnosi skutki względem współdłużnika. Dług przedawniony w dalszym ciągu istnieje, dług spółki nie zniknął i wspólnik ponosi za niego odpowiedzialność.

W umowie przelewu wierzytelności strony tej umowy postanowiły, że na rzecz jednej strony zostaną przeniesione wierzytelności należne od dłużnika – spółki jawnej, ale nie wymieniły jako dłużników wspólników. Czy takie zapisy umowy oznaczają, że strona może dochodzić nabytej wierzytelności jedynie od spółki?
Przedmiotem umowy jest wierzytelność wobec dłużnika, jakim jest spółka jawna. Miała miejsce jedynie zmiana wierzyciela. W takiej sytuacji nowy wierzyciel spółki jawnej ma prawo domagać się zapłaty od wszystkich odpowiedzialnych za zobowiązania tej spółki, zgodnie z przepisem art. 22 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem każdy wspólnik spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama