reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Co warto wiedzieć o skutkach połączenia się spółek?

Co warto wiedzieć o skutkach połączenia się spółek?

Kodeks spółek handlowych umożliwia spółkom osobowym i kapitałowym łączenie się. Jednak w wyniku takiej zmiany spółka powstała w wyniku połączenia nie powinna znaleźć się w gorszej sytuacji, niż przed połączeniem. Zapobiec temu ma tzw. zbiór sukcesji oraz przepisy regulujące kwestię ochrony wierzycieli spółek łączących się.

Jednym z aspektów zbioru sukcesji jest sukcesja członkostwa. Oznacza ona, że wspólnik dotychczasowej spółki z dniem połączenia staje się wspólnikiem spółki przekształconej. Jeżeli niektórzy wspólnicy posiadali szczególne uprawnienia, w nowej spółce muszą one być co najmniej równoważne.

Jeżeli dotychczasowa spółka byłą pracodawcą, dochodzi do przejścia zakładu pracy. Zgodnie z przepisami prawa pracy nowa spółka powstała w wyniku łączenia staje się stroną istniejących stosunków w zakresie prawa pracy.

Wśród sukcesji wyróżnić można także sukcesję w sferze stosunków cywilnoprawnych. Na spółkę powstałą w wyniku przekształcenia przechodzą wszystkie prawa i obowiązki spółki dotychczasowej. Ich przejście jest ujawniane na wniosek nowej spółki w księgach wieczystych i rejestrach. Co więcej, nie potrzeba do tego zgody wierzycieli.

Polecamy: serwis Rejestr przedsiębiorców

W związku z sukcesją administracyjnoprawną, co do zasady, na nowo powstałą spółkę przechodzą zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które posiadała dotychczasowa spółka. Nie przejdą one jedynie wówczas, gdy wynika to z przepisów lub treści decyzji przyznających tego typu uprawnienia. Oprócz tego przejście zezwoleń i koncesji nie będzie miało miejsca, jeżeli zostało udzielone spółce będącej instytucją finansową, jeżeli organ, który wydał takie zezwolenie lub udzielił koncesji, złożył sprzeciw w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia.

W związku z łączeniem się spółek konieczne jest także zabezpieczenie interesów wierzycieli. Służyć temu ma oddzielne zarządzanie majątkiem każdej z łączących się spółek, aż do dnia zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli, których wierzytelności powstały przed dniem połączenia, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia zażądali oni na piśmie zapłaty.

Wierzyciele mają pierwszeństwo zaspokojenia z majątku swojej pierwotnej dłużniczki przed wierzycielami pozostałych łączących się spółek.

Oprócz odrębnego zarządu majątkami spółki łączące się są zobowiązane zabezpieczyć roszczenia wierzycieli, którzy w terminie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o połączeniu zgłosili swoje wierzytelności i uprawdopodobnili, że ich zaspokojenie może być przez połączenie zagrożone. 

Polecamy: serwis ABC spółek

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgodnie z przepisami prawa pracy nowa spółka powstała w wyniku łączenia staje się stroną istniejących stosunków w zakresie prawa pracy.
Zgodnie z przepisami prawa pracy nowa spółka powstała w wyniku łączenia staje się stroną istniejących stosunków w zakresie prawa pracy.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama