REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o skutkach połączenia się spółek?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Zgodnie z przepisami prawa pracy nowa spółka powstała w wyniku łączenia staje się stroną istniejących stosunków w zakresie prawa pracy.
Zgodnie z przepisami prawa pracy nowa spółka powstała w wyniku łączenia staje się stroną istniejących stosunków w zakresie prawa pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych umożliwia spółkom osobowym i kapitałowym łączenie się. Jednak w wyniku takiej zmiany spółka powstała w wyniku połączenia nie powinna znaleźć się w gorszej sytuacji, niż przed połączeniem. Zapobiec temu ma tzw. zbiór sukcesji oraz przepisy regulujące kwestię ochrony wierzycieli spółek łączących się.

Jednym z aspektów zbioru sukcesji jest sukcesja członkostwa. Oznacza ona, że wspólnik dotychczasowej spółki z dniem połączenia staje się wspólnikiem spółki przekształconej. Jeżeli niektórzy wspólnicy posiadali szczególne uprawnienia, w nowej spółce muszą one być co najmniej równoważne.

REKLAMA

Jeżeli dotychczasowa spółka byłą pracodawcą, dochodzi do przejścia zakładu pracy. Zgodnie z przepisami prawa pracy nowa spółka powstała w wyniku łączenia staje się stroną istniejących stosunków w zakresie prawa pracy.

Wśród sukcesji wyróżnić można także sukcesję w sferze stosunków cywilnoprawnych. Na spółkę powstałą w wyniku przekształcenia przechodzą wszystkie prawa i obowiązki spółki dotychczasowej. Ich przejście jest ujawniane na wniosek nowej spółki w księgach wieczystych i rejestrach. Co więcej, nie potrzeba do tego zgody wierzycieli.

Polecamy: serwis Rejestr przedsiębiorców

REKLAMA

W związku z sukcesją administracyjnoprawną, co do zasady, na nowo powstałą spółkę przechodzą zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które posiadała dotychczasowa spółka. Nie przejdą one jedynie wówczas, gdy wynika to z przepisów lub treści decyzji przyznających tego typu uprawnienia. Oprócz tego przejście zezwoleń i koncesji nie będzie miało miejsca, jeżeli zostało udzielone spółce będącej instytucją finansową, jeżeli organ, który wydał takie zezwolenie lub udzielił koncesji, złożył sprzeciw w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z łączeniem się spółek konieczne jest także zabezpieczenie interesów wierzycieli. Służyć temu ma oddzielne zarządzanie majątkiem każdej z łączących się spółek, aż do dnia zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli, których wierzytelności powstały przed dniem połączenia, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia zażądali oni na piśmie zapłaty.

Wierzyciele mają pierwszeństwo zaspokojenia z majątku swojej pierwotnej dłużniczki przed wierzycielami pozostałych łączących się spółek.

Oprócz odrębnego zarządu majątkami spółki łączące się są zobowiązane zabezpieczyć roszczenia wierzycieli, którzy w terminie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o połączeniu zgłosili swoje wierzytelności i uprawdopodobnili, że ich zaspokojenie może być przez połączenie zagrożone. 

Polecamy: serwis ABC spółek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA