| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Likwidacja spółki jawnej

Likwidacja spółki jawnej

Rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia z rejestru. Zanim jednak to nastąpi najczęściej przeprowadzone musi być postępowanie likwidacyjne. Jak ono wygląda?

Rozwiązanie spółki

Rozwiązanie spółki może być długotrwałym procesem. Wymaga przede wszystkim nie tylko uzewnętrznienia woli wspólników lub też zajścia jednej z przyczyn rozwiązania (określonych w art. 58 Kodeksu spółek handlowych) lecz również, najczęściej, przeprowadzenia niekiedy długiego procesu likwidacji spółki.

Na wstępnie należy bowiem sobie wyjaśnić, że przepisy polskie prawa spółek posługują się dwoma podobnymi pojęciami, które jednak nie oznaczają tego samego. Samo „rozwiązanie spółki” oznacza ustanie jej prawnego bytu. Zgodnie z art. 84 par. 2 Kodeksu spółek handlowych rozwiązanie następuje wraz z wykreśleniem spółki z rejestru. Zanim jednak takie wykreślenie będzie możliwe najczęściej przeprowadzona zostanie „likwidacja”, którą można określić jako zakończenie wszelkich spraw prowadzonych przez spółkę. Tym samym likwidacja jest etapem życia spółki, która prowadzi do jej rozwiązania.

Zobacz: Odpowiedzialność wspólników w spółkach osobowych

Likwidacja

Sama likwidacja może być często długotrwałym procesem i wymaga podjęcia kilku formalnych kroków. Z tym etapem mamy do czynienia w sytuacji, kiedy zachodzą przyczyny rozwiązania spółki, które zostały określone w art. 58 Kodeksu spółek handlowych.

Przyczynami rozwiązania spółki jawnej są: przyczyny przewidziane w umowie spółki (np. nieosiągnięcie zysku po określonym okresie działalności); jednomyślna uchwała wszystkich wspólników; ogłoszenie upadłości spółki; śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości; wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika; prawomocne orzeczenie sądu.

Podstawowym celem postępowania likwidacyjnego jest upłynnienie majątku spółki, jak również spłata zaciągniętych przez spółkę zobowiązań.

Zobacz serwis: Windykacja

W czasie prowadzonego postępowania likwidacyjnego spółka jawna zachowuje swoją osobowość prawną i pozostaje nadal przedsiębiorcą. Co do zasady zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz (pomiędzy wspólnikami) spółki obowiązują te same zasady z pewnymi jednak zmianami.  Przede wszystkim w okresie likwidacji spółka działa pod swoją firmą z dopiskiem „w likwidacji”.

X Spółka Jawna w likwidacji

W tym okresie aktywnością spółki kierują likwidatorzy. Co prawda, zgodnie z art. 70 par. 1 Kodeksu spółek handlowych likwidatorami są przeważnie wszyscy wspólnicy, to jednak może zdarzyć się tak, że w grono likwidatorów powołane zostaną na podstawie porozumienia tylko niektórzy z nich. Niekiedy liczba likwidatorów może być ograniczone decyzją sądu, a niekiedy jako likwidatorzy mogą być powołane osoby spoza grona wspólników.

Ma to istotne znaczenie, gdyż na etapie procesu likwidacji spółki wspólnicy, którzy nie są likwidatorami nie mają prawa reprezentowania spółki.

Z chwilą otwarcia likwidacji wygasa także prokura, co oznacza że na tym etapie działalnością zewnętrzną spółki kierują wyłącznie likwidatorzy.

Czytaj część drugą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »