REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja spółki jawnej

Redakcja
Jak wygląda likwidacja spółki jawnej fot. Fotolia
Jak wygląda likwidacja spółki jawnej fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia z rejestru. Zanim jednak to nastąpi najczęściej przeprowadzone musi być postępowanie likwidacyjne. Jak ono wygląda?

Rozwiązanie spółki

Rozwiązanie spółki może być długotrwałym procesem. Wymaga przede wszystkim nie tylko uzewnętrznienia woli wspólników lub też zajścia jednej z przyczyn rozwiązania (określonych w art. 58 Kodeksu spółek handlowych) lecz również, najczęściej, przeprowadzenia niekiedy długiego procesu likwidacji spółki.

REKLAMA

Na wstępnie należy bowiem sobie wyjaśnić, że przepisy polskie prawa spółek posługują się dwoma podobnymi pojęciami, które jednak nie oznaczają tego samego. Samo „rozwiązanie spółki” oznacza ustanie jej prawnego bytu. Zgodnie z art. 84 par. 2 Kodeksu spółek handlowych rozwiązanie następuje wraz z wykreśleniem spółki z rejestru. Zanim jednak takie wykreślenie będzie możliwe najczęściej przeprowadzona zostanie „likwidacja”, którą można określić jako zakończenie wszelkich spraw prowadzonych przez spółkę. Tym samym likwidacja jest etapem życia spółki, która prowadzi do jej rozwiązania.

Zobacz: Odpowiedzialność wspólników w spółkach osobowych

Likwidacja

REKLAMA

Sama likwidacja może być często długotrwałym procesem i wymaga podjęcia kilku formalnych kroków. Z tym etapem mamy do czynienia w sytuacji, kiedy zachodzą przyczyny rozwiązania spółki, które zostały określone w art. 58 Kodeksu spółek handlowych.

Przyczynami rozwiązania spółki jawnej są: przyczyny przewidziane w umowie spółki (np. nieosiągnięcie zysku po określonym okresie działalności); jednomyślna uchwała wszystkich wspólników; ogłoszenie upadłości spółki; śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości; wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika; prawomocne orzeczenie sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawowym celem postępowania likwidacyjnego jest upłynnienie majątku spółki, jak również spłata zaciągniętych przez spółkę zobowiązań.

Zobacz serwis: Windykacja

W czasie prowadzonego postępowania likwidacyjnego spółka jawna zachowuje swoją osobowość prawną i pozostaje nadal przedsiębiorcą. Co do zasady zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz (pomiędzy wspólnikami) spółki obowiązują te same zasady z pewnymi jednak zmianami.  Przede wszystkim w okresie likwidacji spółka działa pod swoją firmą z dopiskiem „w likwidacji”.

X Spółka Jawna w likwidacji

W tym okresie aktywnością spółki kierują likwidatorzy. Co prawda, zgodnie z art. 70 par. 1 Kodeksu spółek handlowych likwidatorami są przeważnie wszyscy wspólnicy, to jednak może zdarzyć się tak, że w grono likwidatorów powołane zostaną na podstawie porozumienia tylko niektórzy z nich. Niekiedy liczba likwidatorów może być ograniczone decyzją sądu, a niekiedy jako likwidatorzy mogą być powołane osoby spoza grona wspólników.

Ma to istotne znaczenie, gdyż na etapie procesu likwidacji spółki wspólnicy, którzy nie są likwidatorami nie mają prawa reprezentowania spółki.

Z chwilą otwarcia likwidacji wygasa także prokura, co oznacza że na tym etapie działalnością zewnętrzną spółki kierują wyłącznie likwidatorzy.

Czytaj część drugą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA