REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność wspólników w spółkach osobowych

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Odpowiedzialność wspólników nie oznacza, że wierzyciel będzie mógł dochodzić wierzytelność od razu z majątku dłużnika.
Odpowiedzialność wspólników nie oznacza, że wierzyciel będzie mógł dochodzić wierzytelność od razu z majątku dłużnika.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą w ramach spółek osobowych warto wiedzieć, iż w określonych sytuacjach wierzyciele będą mogli także sięgnąć do majątku wspólników. Jak i kiedy?

Spółka osobowa

Prowadząc spółkę osobową wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. Jest to generalna zasada, która odnosi się do wszystkich rodzajów spółek osobowych, czyli spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej. Najpełniej jest ona realizowana w tej pierwszej. W przypadku spółki komandytowej, jak i komandytowo-akcyjnej ograniczenia odpowiedzialności dotyczą komandytariusza i akcjonariusza. Przy spółce partnerskiej pełna odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest wyjątkiem a jej przyjęcie wymaga zgody konkretnego wspólnika.

REKLAMA

Spółka jawna

Odpowiedzialność wspólnika spółki osobowej za jej długi najpełniej jest realizowana w przypadku spółki jawnej. Zgodnie z art. 22 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Co w praktyce oznacza odpowiedzialność za zobowiązania spółki?

Wszelkie działalność spółki, której skutkiem jest zaciągnięcie zobowiązań przez nią jest zabezpieczona dodatkowo odpowiedzialnością wspólników.

Zobacz: Jakie formy opodatkowania mogą wybrać wspólnicy spółek osobowych?

REKLAMA

Omawiając kwestię przykładowo jeżeli spółka zawrze umowę z kontrahentem na wykonanie określonej usługi, a następnie tej umowy nie wykona, kontrahent będzie mógł dochodzić określonych roszczeń. Przede wszystkim na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego będzie mógł dochodzić naprawienia wynikłej z niewykonania umowy. Jeżeli umowa była zabezpieczona karą umowną lub też kontrahent wpłacił spółce zadatek, to będzie mógł dochodzić odpowiednio zapłaty kary lub zwrotu podwójnej wysokości zadatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność wspólników nie oznacza jednak, że wierzyciel będzie mógł dochodzić wierzytelność od razu z majątku dłużnika. Jest to bowiem odpowiedzialność subsydiarna, a więc uaktywnia się w momencie, gdy bezskuteczna okaże się egzekucja z majątku spółki. Zatem wierzyciel musi swoje roszczenia najpierw skierować do spółki. Wynika to z treści art. 31 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych.

Spółka jawna X zawarła umowę w której zobowiązała się świadczyć usługi, których następnie nie wykonała. Sąd zasądził na rzecz kontrahenta spółki odszkodowanie w wysokości 30 tys. zł. Egzekucja z majątku spółki pozwoliła uzyskać jedynie 10 tys. zł. W związku z powyższym wierzyciel ma prawo dochodzić brakującej kwoty z majątku wspólników spółki X.

Zobacz serwis: Spółki osobowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA