REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Aby przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków wierzyciel musi wykazać, iż wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Aby przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków wierzyciel musi wykazać, iż wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnik spółki osobowej ponosi odpowiedzialność z całego swojego majątku za zobowiązania spółki. W jakich warunkach odpowiedzialność ta będzie dotyczyła także majątku wspólnego małżonków?

Czy małżonek też odpowiada?

REKLAMA

Jednym z zagadnień budzących kontrowersje jest odpowiedzialność wspólnika z majątku stanowiącego wspólność małżeńską. Możliwość podjęcia egzekucji także w odniesieniu do małżonka dłużnika została bowiem przewidziana przez przepisy egzekucyjne. Zgodnie z art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

REKLAMA

Aby móc przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków wierzyciel musi wykazać, iż wierzytelność powstała z czynności prawnej (np. z umowy) dokonanej (zawartej) za zgodą małżonka dłużnika.

W konkretnym przypadku może być to istotna wiadomość. Zawieranie małżeńskich umów majątkowych należy w Polsce do rzadkości. W takim przypadku po zawarciu małżeństwa obowiązuje wspólność ustawowa z dwoma odrębnymi majątkami małżonków oraz majątkiem wspólnym. Do tego ostatniego należeć będą przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa, co przeważnie stanowi większość składników majątkowych. Przy braku zgody małżonka na dokonanie czynności wierzyciel będzie mógł dochodzić roszczeń jedynie z majątku odrębnego, z wynagrodzenia za pracę, praw autorskich, a także przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa (jeżeli czynność związana jest z jego prowadzeniem). Takie ograniczenie może istotnie ograniczyć szanse wierzyciela na zaspokojenie roszczeń.

Zobacz: Czy spółka komandytowo – akcyjna może być spółką kapitałową?

Zgoda małżonka wspólnika

Podobnie rzecz się ma do wierzyciela wspólnika spółki jawnej. Stąd też, aby temu zapobiec powinien on uzyskać zgodę na dokonanie czynności także ze strony małżonka wspólnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pojawia się tutaj pytanie czego owa zgoda powinna dotyczyć. Czy jedynie kwestii zawarcia umowy spółki jawnej, czy też dokonania konkretnej czynności związanej z działalnością spółki (np. zawarcia przez nią umowy). Wydaje się, iż poprawniejsze jest pierwsze rozwiązanie, co wynika z literalnego brzmienia przepisów. Zgodnie z art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego sięgnięcie do majątku wspólnego małżonków możliwe jest w sytuacji, gdy „wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.”  Sama zaś odpowiedzialność wspólnika za dług spółki nie wynika z umowy zawartej przez spółkę, ale z samej umowy spółki. Zawierając bowiem umowę spółki wspólnik podlega reżimowi art. 22 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych, wedle którego wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie. Tym samym podstaw prawnych egzekucji z majątku wspólnika nie należy upatrywać w umowie zawartej przez spółkę, a właśnie w umowie spółki. Zgoda współmałżonka powinna dotyczy zatem umowy spółki.

Niezależnie od tego kwestia nie jest jednoznaczna, dlatego też warto byłoby zabezpieczyć się zgodą współmałżonka wspólnika także w odniesieniu do zawarcia konkretnej umowy ze spółką.

Zobacz serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA