REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Aby przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków wierzyciel musi wykazać, iż wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Aby przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków wierzyciel musi wykazać, iż wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnik spółki osobowej ponosi odpowiedzialność z całego swojego majątku za zobowiązania spółki. W jakich warunkach odpowiedzialność ta będzie dotyczyła także majątku wspólnego małżonków?

Czy małżonek też odpowiada?

REKLAMA

Jednym z zagadnień budzących kontrowersje jest odpowiedzialność wspólnika z majątku stanowiącego wspólność małżeńską. Możliwość podjęcia egzekucji także w odniesieniu do małżonka dłużnika została bowiem przewidziana przez przepisy egzekucyjne. Zgodnie z art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

REKLAMA

Aby móc przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków wierzyciel musi wykazać, iż wierzytelność powstała z czynności prawnej (np. z umowy) dokonanej (zawartej) za zgodą małżonka dłużnika.

W konkretnym przypadku może być to istotna wiadomość. Zawieranie małżeńskich umów majątkowych należy w Polsce do rzadkości. W takim przypadku po zawarciu małżeństwa obowiązuje wspólność ustawowa z dwoma odrębnymi majątkami małżonków oraz majątkiem wspólnym. Do tego ostatniego należeć będą przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa, co przeważnie stanowi większość składników majątkowych. Przy braku zgody małżonka na dokonanie czynności wierzyciel będzie mógł dochodzić roszczeń jedynie z majątku odrębnego, z wynagrodzenia za pracę, praw autorskich, a także przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa (jeżeli czynność związana jest z jego prowadzeniem). Takie ograniczenie może istotnie ograniczyć szanse wierzyciela na zaspokojenie roszczeń.

Zobacz: Czy spółka komandytowo – akcyjna może być spółką kapitałową?

Zgoda małżonka wspólnika

Podobnie rzecz się ma do wierzyciela wspólnika spółki jawnej. Stąd też, aby temu zapobiec powinien on uzyskać zgodę na dokonanie czynności także ze strony małżonka wspólnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pojawia się tutaj pytanie czego owa zgoda powinna dotyczyć. Czy jedynie kwestii zawarcia umowy spółki jawnej, czy też dokonania konkretnej czynności związanej z działalnością spółki (np. zawarcia przez nią umowy). Wydaje się, iż poprawniejsze jest pierwsze rozwiązanie, co wynika z literalnego brzmienia przepisów. Zgodnie z art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego sięgnięcie do majątku wspólnego małżonków możliwe jest w sytuacji, gdy „wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.”  Sama zaś odpowiedzialność wspólnika za dług spółki nie wynika z umowy zawartej przez spółkę, ale z samej umowy spółki. Zawierając bowiem umowę spółki wspólnik podlega reżimowi art. 22 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych, wedle którego wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie. Tym samym podstaw prawnych egzekucji z majątku wspólnika nie należy upatrywać w umowie zawartej przez spółkę, a właśnie w umowie spółki. Zgoda współmałżonka powinna dotyczy zatem umowy spółki.

Niezależnie od tego kwestia nie jest jednoznaczna, dlatego też warto byłoby zabezpieczyć się zgodą współmałżonka wspólnika także w odniesieniu do zawarcia konkretnej umowy ze spółką.

Zobacz serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA