reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Prowadząc działalność gospodarczą w ramach spółek osobowych warto wiedzieć, iż w określonych sytuacjach wierzyciele będą mogli także sięgnąć do majątku wspólników. Jak i kiedy?

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki osobowej najpełniej jest realizowana w spółce jawnej.

Czytaj: Odpowiedzialność wspólników w spółkach osobowych

W innych spółkach osobowych, tj. w spółce partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej zachodzą jednak znaczne różnice.

Spółka partnerska

Spółka partnerska jest przeznaczona dla osób wykonujących wolnych zawód w ramach spółki prawa handlowego. Zgodnie z art. 88 Kodeksu spółek handlowych w ramach takiej spółki działać mogą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, lecz również m.in. architekci, inżynierowi budowlani, doradcy inwestycyjni, maklerzy giełdowi, księgowi.

Kwestia odpowiedzialności za zobowiązania spółki także w takiej spółce może mieć również istotne znaczenie.

Wskutek niedbalstwa maklera, który nie złożył w odpowiednim czasie zlecenia sprzedaży akcji, klienci spółki ponieśli szkody.

Odpowiedzialność spółki partnerskiej w takiej sytuacji kształtuje się odmiennie, niż ma to miejsce w przypadku spółki jawnej. W spółce partnerskiej nie ma mowy o ponoszeniu przez wszystkich wspólników odpowiedzialności za wszystkie zobowiązania spółki, tak jak ma to miejsce w spółce jawnej. Taką możliwość może przewidywać jedynie umowa spółki, która wskaże jednego lub większą liczbę partnerów ponoszących pełną odpowiedzialność (art. 95 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych).

Co do zasady jednak poszczególni partnerzy w spółce partnerskiej nie ponoszą odpowiedzialności za szkody spowodowane przez innych wspólników.

Będący partnerem w spółce partnerskiej adwokat X nie dotrzymał terminu wniesienia pozwu do sądu, wskutek czego pozew uległ odrzuceniu. Gdyby nie ten fakt roszczenie jako zasadne, zostałoby zasądzone. W związku z tym jego klient ma prawo dochodzić odszkodowania od X, jednakże nie od jego partnerów.

Odpowiedzialność partnera dotyczy przy tym nie tylko jego działań, lecz również działań i zaniechań osoby pracującej w spółce, która podlega jego kierownictwu.

Uwaga! Rozdział tej odpowiedzialności dotyczy jedynie wykonywania wolnego zawodu (np. zawodu adwokata). W przypadku zobowiązań spółki partnerskiej nie związanych z wykonywaniem wolnego zawodu (np. zobowiązania kredytowego w celu zakupu nowej siedziby) wszyscy partnerzy ponoszą odpowiedzialność solidarną.

Podsumowanie

Jak zatem wynika z powyższego w przypadku spółki partnerskiej co do zasady odpowiedzialność za zobowiązania jest rozgraniczona pomiędzy poszczególnych partnerów. W umowie spółki można jednak wskazać tych partnerów, którzy będą ponosili pełną odpowiedzialność.

Spółka partnerska X zawarła umowę o stworzenie projektu budowlanego. Wskutek nieprawidłowego wykonania zobowiązania projekt nie odpowiadał zasadom sztuki budowlanej, co spowodowało opóźnienia u inwestora wskutek których poniósł on wymierne straty. Inwestor może dochodzić swoich roszczeń od spółki. Jeżeli roszczenia te będą bezskuteczne wtedy też odpowiedzialność subsydiarną będzie ponosił partner, który spowodował nieprawidłowe wykonanie projektu. Jest to zobowiązane związane z wykonywaniem wolnego zawodu, więc inni partnerzy nie będą odpowiadać.

Zobacz serwis: Spółki

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama