REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Spółka partnerska jest przeznaczona dla osób wykonujących wolnych zawód w ramach spółki prawa handlowego.
Spółka partnerska jest przeznaczona dla osób wykonujących wolnych zawód w ramach spółki prawa handlowego.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą w ramach spółek osobowych warto wiedzieć, iż w określonych sytuacjach wierzyciele będą mogli także sięgnąć do majątku wspólników. Jak i kiedy?

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki osobowej najpełniej jest realizowana w spółce jawnej.

REKLAMA

Czytaj: Odpowiedzialność wspólników w spółkach osobowych

W innych spółkach osobowych, tj. w spółce partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej zachodzą jednak znaczne różnice.

Spółka partnerska

Spółka partnerska jest przeznaczona dla osób wykonujących wolnych zawód w ramach spółki prawa handlowego. Zgodnie z art. 88 Kodeksu spółek handlowych w ramach takiej spółki działać mogą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, lecz również m.in. architekci, inżynierowi budowlani, doradcy inwestycyjni, maklerzy giełdowi, księgowi.

Kwestia odpowiedzialności za zobowiązania spółki także w takiej spółce może mieć również istotne znaczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskutek niedbalstwa maklera, który nie złożył w odpowiednim czasie zlecenia sprzedaży akcji, klienci spółki ponieśli szkody.

Odpowiedzialność spółki partnerskiej w takiej sytuacji kształtuje się odmiennie, niż ma to miejsce w przypadku spółki jawnej. W spółce partnerskiej nie ma mowy o ponoszeniu przez wszystkich wspólników odpowiedzialności za wszystkie zobowiązania spółki, tak jak ma to miejsce w spółce jawnej. Taką możliwość może przewidywać jedynie umowa spółki, która wskaże jednego lub większą liczbę partnerów ponoszących pełną odpowiedzialność (art. 95 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych).

Co do zasady jednak poszczególni partnerzy w spółce partnerskiej nie ponoszą odpowiedzialności za szkody spowodowane przez innych wspólników.

Będący partnerem w spółce partnerskiej adwokat X nie dotrzymał terminu wniesienia pozwu do sądu, wskutek czego pozew uległ odrzuceniu. Gdyby nie ten fakt roszczenie jako zasadne, zostałoby zasądzone. W związku z tym jego klient ma prawo dochodzić odszkodowania od X, jednakże nie od jego partnerów.

Odpowiedzialność partnera dotyczy przy tym nie tylko jego działań, lecz również działań i zaniechań osoby pracującej w spółce, która podlega jego kierownictwu.

Uwaga! Rozdział tej odpowiedzialności dotyczy jedynie wykonywania wolnego zawodu (np. zawodu adwokata). W przypadku zobowiązań spółki partnerskiej nie związanych z wykonywaniem wolnego zawodu (np. zobowiązania kredytowego w celu zakupu nowej siedziby) wszyscy partnerzy ponoszą odpowiedzialność solidarną.

Podsumowanie

REKLAMA

Jak zatem wynika z powyższego w przypadku spółki partnerskiej co do zasady odpowiedzialność za zobowiązania jest rozgraniczona pomiędzy poszczególnych partnerów. W umowie spółki można jednak wskazać tych partnerów, którzy będą ponosili pełną odpowiedzialność.

Spółka partnerska X zawarła umowę o stworzenie projektu budowlanego. Wskutek nieprawidłowego wykonania zobowiązania projekt nie odpowiadał zasadom sztuki budowlanej, co spowodowało opóźnienia u inwestora wskutek których poniósł on wymierne straty. Inwestor może dochodzić swoich roszczeń od spółki. Jeżeli roszczenia te będą bezskuteczne wtedy też odpowiedzialność subsydiarną będzie ponosił partner, który spowodował nieprawidłowe wykonanie projektu. Jest to zobowiązane związane z wykonywaniem wolnego zawodu, więc inni partnerzy nie będą odpowiadać.

Zobacz serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA