Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki osobowej najpełniej jest realizowana w spółce jawnej.
REKLAMA
Czytaj: Odpowiedzialność wspólników w spółkach osobowych
W innych spółkach osobowych, tj. w spółce partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej zachodzą jednak znaczne różnice.
Spółka partnerska
Spółka partnerska jest przeznaczona dla osób wykonujących wolnych zawód w ramach spółki prawa handlowego. Zgodnie z art. 88 Kodeksu spółek handlowych w ramach takiej spółki działać mogą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, lecz również m.in. architekci, inżynierowi budowlani, doradcy inwestycyjni, maklerzy giełdowi, księgowi.
Kwestia odpowiedzialności za zobowiązania spółki także w takiej spółce może mieć również istotne znaczenie.
Wskutek niedbalstwa maklera, który nie złożył w odpowiednim czasie zlecenia sprzedaży akcji, klienci spółki ponieśli szkody.
Odpowiedzialność spółki partnerskiej w takiej sytuacji kształtuje się odmiennie, niż ma to miejsce w przypadku spółki jawnej. W spółce partnerskiej nie ma mowy o ponoszeniu przez wszystkich wspólników odpowiedzialności za wszystkie zobowiązania spółki, tak jak ma to miejsce w spółce jawnej. Taką możliwość może przewidywać jedynie umowa spółki, która wskaże jednego lub większą liczbę partnerów ponoszących pełną odpowiedzialność (art. 95 ust. 2 Kodeksu spółek handlowych).
Co do zasady jednak poszczególni partnerzy w spółce partnerskiej nie ponoszą odpowiedzialności za szkody spowodowane przez innych wspólników.
Będący partnerem w spółce partnerskiej adwokat X nie dotrzymał terminu wniesienia pozwu do sądu, wskutek czego pozew uległ odrzuceniu. Gdyby nie ten fakt roszczenie jako zasadne, zostałoby zasądzone. W związku z tym jego klient ma prawo dochodzić odszkodowania od X, jednakże nie od jego partnerów.
Odpowiedzialność partnera dotyczy przy tym nie tylko jego działań, lecz również działań i zaniechań osoby pracującej w spółce, która podlega jego kierownictwu.
Uwaga! Rozdział tej odpowiedzialności dotyczy jedynie wykonywania wolnego zawodu (np. zawodu adwokata). W przypadku zobowiązań spółki partnerskiej nie związanych z wykonywaniem wolnego zawodu (np. zobowiązania kredytowego w celu zakupu nowej siedziby) wszyscy partnerzy ponoszą odpowiedzialność solidarną.
Podsumowanie
REKLAMA
Jak zatem wynika z powyższego w przypadku spółki partnerskiej co do zasady odpowiedzialność za zobowiązania jest rozgraniczona pomiędzy poszczególnych partnerów. W umowie spółki można jednak wskazać tych partnerów, którzy będą ponosili pełną odpowiedzialność.
Spółka partnerska X zawarła umowę o stworzenie projektu budowlanego. Wskutek nieprawidłowego wykonania zobowiązania projekt nie odpowiadał zasadom sztuki budowlanej, co spowodowało opóźnienia u inwestora wskutek których poniósł on wymierne straty. Inwestor może dochodzić swoich roszczeń od spółki. Jeżeli roszczenia te będą bezskuteczne wtedy też odpowiedzialność subsydiarną będzie ponosił partner, który spowodował nieprawidłowe wykonanie projektu. Jest to zobowiązane związane z wykonywaniem wolnego zawodu, więc inni partnerzy nie będą odpowiadać.
Zobacz serwis: Spółki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.