Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu udziały. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące udziały.
Uprzywilejowanie udziałów w spółce z o.o. a uprawnienia osobiste wspólników
Aktualizacja: 14.05.2019
Przedstawiony w kodeksie spółek handlowych katalog uprzywilejowań udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter otwarty. Zatem oprócz uprzywilejowania udziałów co do głosu na zgromadzeniu wspólników i co do sposobu uczestnictwa w podziale majątku spółki w przypadku jej likwidacji, dopuszczalne jest wprowadzenie w umowie spółki niewymienionych w kodeksie spółek handlowych uprzywilejowań, jak np. prawa pierwszeństwa obejmowania udziałów w podwyższanym kapitale zakładowym spółki. »
Dobrowolne umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Aktualizacja: 07.10.2020
Co zrobić, gdy jako wspólnik spółki z o.o. chcemy z niej wystąpić, ale nie jesteśmy w stanie znaleźć nabywcy naszych udziałów albo spółka nie wyraża nam zgody na takie zbycie, ponieważ jej wspólnicy nie chcą dopuścić nowego wspólnika, a sami nie są zainteresowani kupnem udziałów? Z sytuacji takiej jest wyjście. »
Rachunek escrow zabezpieczy transakcję zbycia udziałów lub akcji
Aktualizacja: 20.11.2017
Strony transakcji sprzedaży udziałów (akcji) zazwyczaj nie są sobie wcześniej znane a rozpoczęcie negocjowania warunków umowy jest pierwszą okazją do nawiązania między nimi kontaktu. Zrozumiałe jest że, w szczególności w takich przypadkach kupujący i sprzedający mają do siebie ograniczone zaufanie, a sama transakcja może być kwalifikowana jako ta o podwyższonym ryzyku. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie interesów majątkowych obu stron transakcji i tym samym zminimalizowanie ryzyka kontraktowego, jest rachunek zastrzeżony (rachunek escrow). »
Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji
Aktualizacja: 06.11.2014
Projekt nowelizacji spółek handlowych przewiduje ułatwienia w rejestracji spółki jawnej i komandytowej przez Internet. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji. »
Zmiany w wartości udziałów spółek z o.o.
Aktualizacja: 03.09.2014
Trwają konsultacje w sprawie projektu zmian w kodeksie spółek handlowych, które wprowadzają możliwość tworzenia beznominałowych udziałów w spółce z o.o. jako alternatywa dla tradycyjnego modelu spółki z kapitałem zakładowym. »
Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.
Aktualizacja: 27.08.2014
Przymusowego umorzenia udziałów dokonuje się bez zgody wspólnika. Jego istotą jest pozbawienie wspólnika praw udziałowych w spółce z o.o., co wiąże się z utratą praw i obowiązków majątkowych jakie przysługują wspólnikom. Umorzenie jest dopuszczalne jedynie, gdy umowa spółki tak stanowi i wymaga uchwały zgromadzenia wspólników. »
Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?
Aktualizacja: 12.08.2014
Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny? »
Jak właściwie zarządzać firmą rodzinną?
Aktualizacja: 06.08.2014
Firmy rodzinne prowadzone z pokolenia na pokolenie nie przynoszą już obecnie tak wysokich zysków. Jest to związane z gorszym zarządzaniem biznesem. Z wyników przeprowadzonych ankiet wynika, że jedynie 6,3 proc. deklaruje przejęcie rodzinnego interesu. »
Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego
Aktualizacja: 05.05.2014
Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej jednoosobowych spółek prawa handlowego. Powstanie nowy twór prawny, czyli europejska spółka jednoosobowa, w której możliwy będzie tylko jeden udział a wysokość kapitału minimalnego nie będzie określona. W jaki sposób założyć taką spółkę? Jakie są zasady reprezentacji? »
Prawa i obowiązki spółki przekształconej
Aktualizacja: 24.10.2013
Każda spółka prawa handlowego może zostać przekształcona w inną spółkę handlową. Wyjątkiem będzie jedynie spółka w likwidacji oraz w upadłości. Po dokonaniu przekształcenia, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jakie są zatem tego skutki prawne? »
Aktualizacja: 11.12.2012
Zastaw jako rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności może zostać ustanowiony nie tylko na rzeczach ruchomych, ale również na prawach. Prawa mogą być przedmiotem zastawu, o ile są zbywalne. »
Sieć Shencklera zmienia nazwę na Dayli
Aktualizacja: 25.09.2012
Hygienika S.A. kupiła polski oddział Schleckera. Pierwszą decyzją nowego właściciela jest rebranding sieci. »
Wyłączenie „uciążliwego” wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Aktualizacja: 05.06.2012
Praktyka obrotu gospodarczego dostarcza wielu przykładów, kiedy to sprawne funkcjonowanie spółki zaburzone jest przez jednego lub kilku wspólników, którzy wbrew woli większości wspólników starają się narzucić pozostałym swoje racje i swój własny sposób zarządzania spółką. Jak sobie radzić z taką sytuacją? »
Ustanowienie użytkowania na udziale w spółce z o.o.
Aktualizacja: 15.05.2012
Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość ustanowienia na udziale w spółce z o.o. ograniczonych praw rzeczowych. Wspólnik może ustanowić użytkowanie na swoim udziale w spółce. »
Wyłączenie udziałowca ze spółki z o.o.
Aktualizacja: 15.05.2012
Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość wyłączenia udziałowca ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. »
HoReCa podsumowała rok – w 2020 zadłużenie branży wzrosło o 1/3
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji