REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak właściwie zarządzać firmą rodzinną?

 Spółki z Górnej Półki
Blog o spółce z o.o. i S.A.
Jak właściwie zarządzać firmą rodzinną? /fot. Fotolia
Jak właściwie zarządzać firmą rodzinną? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firmy rodzinne prowadzone z pokolenia na pokolenie nie przynoszą już obecnie tak wysokich zysków. Jest to związane z gorszym zarządzaniem biznesem. Z wyników przeprowadzonych ankiet wynika, że jedynie 6,3 proc. deklaruje przejęcie rodzinnego interesu.

W ramach międzynarodowego projektu Glogal University Entrepreneurial Spirit Sudents’ Survey – GUESSS przeprowadzono ankiety wśród 11,9 tys. studentów z 36 polskich uczelni – dzieciach z polskich firm rodzinnych. Wyniki pokazały, że 48,4 % respondentów w ciągu 5 lat po studiach planuje prowadzić własny biznes.

REKLAMA

Polskie firmy to w wielu wypadkach budowane przez lata biznesy rodzinne. Ich sukces był możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu właścicieli. Ryzykowali oni często całe swoje majątki, żeby rozwinąć interes, bo wierzyli w jego powodzenie. Zwykle ich marzeniem jest przekazanie firmy dzieciom, aby kontynuowały dzieło rodziców.

REKLAMA

Jak pokazują jednak badania gotowość dzieci do przejęcia przedsiębiorstw po rodzicach lub dziadkach jest bardzo niska. Z ankiety wynika, iż najczęściej przekazywane są firmy z branży turystycznej i gastronomicznej oraz konsultingu i doradztwa prawnego.

Brak osoby, która chciałaby przejąć rodzinny biznes to dla nestora spory problem. Jeśli dzieci nie wykazują chęci wejścia do firmy lub też nie posiadają do tego odpowiednich predyspozycji i umiejętności, rozwiązaniem, które nestor powinien poważnie rozważyć jest przekazanie firmy menadżerom. Odkupieniem udziałów lub akcji od dotychczasowego właściciela zainteresowani mogą być przede wszystkich członkowie zarządu. Pod uwagę można jednak wziąć również innych menadżerów wyższego szczebla, jak i pozostałych pracowników.

Wykupy menadżerskie są pozytywnie oceniane przez specjalistów, jako stymulujące rozwój firmy. Osoby decydujące się wejść w rolę właścicieli są zwykle mocno zdeterminowane, aby odnieść sukces.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciel powinien mieć na względzie, iż sprzedając swoje prawa do spółki menadżerom przekazuje interes ludziom, których zaangażowanie, kompetencje i wiedzę poznał. Może dać mu to komfort, że jego dzieło przetrwa i jest w dobrych rękach. Menadżerowie bardzo często budowali firmę razem z właścicielem i często też mają do niej szczególny, osobisty stosunek.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Zbycie udziałów

REKLAMA

Zbycie udziałów lub akcji menadżerom może pozwolić też na uniknięcie skomplikowanego procesu poszukiwania inwestora. Choć oczywiście właściciel może równolegle prowadzić rozmowy zarówno z menadżerami, jak i innym potencjalnym nabywcą. Plusem tego rozwiązania jest również to, iż menadżerowie świetnie znają firmę i jej wartość. Mają też świadomość jej słabszych stron. Nie jest zatem konieczne przeprowadzanie pracochłonnych, długotrwałych i kosztownych procesów due diligence.

Właściciel nie zawsze może mieć wolę szybkiego wycofania się z biznesu. Wykup menadżerski bardzo często nie polega na jednorazowym odkupieniu od dotychczasowego właściciela 100 % udziałów, lecz przebiega etapowo. W umowie można też uzależnić stopniowe przejmowanie spółki od wyników finansowych osiąganych przez menadżerów (tzw. opcje menadżerskie). Istnieją zatem metody, które będą dodatkowo motywować menadżerów do stymulowania rozwoju przedsiębiorstwa.

Jeśli właściciel zainteresowany jest pozostawieniem pewnego wpływu na spółkę (np. poprzez sprzedaż części akcji lub udział w radzie nadzorczej) łatwiej będzie mu kwestię te negocjować z menadżerami niż z zewnętrznym nabywcą, który zmierzać będzie raczej do całkowicie samodzielnego zarządzania spółką.

Jak zbyć udziały w sp. z o.o.?

Autor: KATARZYNA STABIŃSKA – ADWOKAT

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA