reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Firmy rodzinne – źródło innowacyjnych pomysłów i przyszłość gospodarki

Firmy rodzinne – źródło innowacyjnych pomysłów i przyszłość gospodarki

12 i 13 listopada 2013 roku odbyła się Konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, w ramach, której przedsiębiorcy od lat prowadzący familijne biznesy, wymienili się doświadczeniami i uchylili rąbka tajemnicy, opowiadając co stoi za sukcesami ich firm. Nie obyło się też bez szukania wspólnych rozwiązań, które umożliwiałyby harmonijny rozwój firmom rodzinnym.

Pierwszego dnia Konferencji odbył się niezwykle interesujący panel dyskusyjny pt.: „Innowacyjność Firm Rodzinnych”. Jego gośćmi byli między innymi Piotr Voelkel (Vox), Ewelina Narożna-Domska (Oleowita) i Paulina Ada Kalińska i Joanna Trepka (Loft 37). Wydarzenie uświetnili swoją obecnością goście specjalni: Bożena Lubińska-Kasprzak, Prezes PARP, Małgorzata Marcińska oraz Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej. Prelegenci zgodnie doszli do konkluzji, że bycie innowacyjnym dla małych firm oznacza ich być albo nie być, dlatego bardziej się starają, bo na rynku pozostają najlepsze firmy niebojące się zmian i odważnych decyzji. Z tej też przyczyny Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych zamierza lobbować na rzecz dofinansowania familijnych podmiotów gospodarczych. Jest na to realna szansa. Zgodnie z założeniami Projektu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 szykuje się kolejna pula dotacji w ramach zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki. Uczestnicy Konferencji są przekonani, że subwencje te należą się przede wszystkim firmom prowadzonym przez rodziny.

Drugi dzień konferencji  pt. „Społeczne i Gospodarcze Znaczenie Firm Rodzinnych” odbył się pod auspicjami Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który w swoim przemówieniu podkreślał, że firmy rodzinne wyznaczają do dzisiejszego dnia kierunek naszych marzeń o polskiej przedsiębiorczości, stabilności firm i osiągnięciach w każdym obszarze. Prezydent zwrócił też uwagę na fakt, że Kancelaria Prezydenta intensywnie pracuje nad projektami zmierzającymi do poprawy funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw, w tym firm rodzinnych. Wskazał m.in. na zgłoszony do Sejmu projekt zmian w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a także rekomendacje zawarte w Zielonej Księdze dotyczącej systemu stanowienia prawa w Polsce.

Tego dnia gościem specjalnym był Matti T. Vanhanen, Dyrektor Zarządzający Finnish Family Firms Association, który w latach 2003-2010 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów Finlandii. Opowiedział zebranym o fińskim modelu wspierania innowacyjności w sektorze firm rodzinnych, który polega między innymi na promowaniu roli przedsiębiorstw rodzinnych, wdrażaniu przyjaznych rozwiązań prawnych i podatkowych tego typu podmiotom gospodarczym. Warto czerpać z tych doświadczeń.

Firmy rodzinne stabilizują polską gospodarkę, stanowią jej trzon, tworzą miejsca pracy i wyróżniają się szczególną kulturą organizacyjną oraz misją. Ich znaczenie społeczne jest nie do przecenienia. Dlatego w interesie publicznym i ekonomicznym leży ułatwianie im działania i dofinansowanie w miarę możliwości Państwa. Konferencja Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych stanowi ważny wspólny głos przedsiębiorców, interesariuszy i władz na najwyższym szczeblu. To dobrze rokuje na przyszłość.

Konferencję można było oglądać on-line.

Więcej informacji na http://firmyrodzinne.pl/

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama