REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy rodzinne – źródło innowacyjnych pomysłów i przyszłość gospodarki

Firma rodzinna
Firma rodzinna

REKLAMA

REKLAMA

12 i 13 listopada 2013 roku odbyła się Konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, w ramach, której przedsiębiorcy od lat prowadzący familijne biznesy, wymienili się doświadczeniami i uchylili rąbka tajemnicy, opowiadając co stoi za sukcesami ich firm. Nie obyło się też bez szukania wspólnych rozwiązań, które umożliwiałyby harmonijny rozwój firmom rodzinnym.

REKLAMA

Pierwszego dnia Konferencji odbył się niezwykle interesujący panel dyskusyjny pt.: „Innowacyjność Firm Rodzinnych”. Jego gośćmi byli między innymi Piotr Voelkel (Vox), Ewelina Narożna-Domska (Oleowita) i Paulina Ada Kalińska i Joanna Trepka (Loft 37). Wydarzenie uświetnili swoją obecnością goście specjalni: Bożena Lubińska-Kasprzak, Prezes PARP, Małgorzata Marcińska oraz Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej. Prelegenci zgodnie doszli do konkluzji, że bycie innowacyjnym dla małych firm oznacza ich być albo nie być, dlatego bardziej się starają, bo na rynku pozostają najlepsze firmy niebojące się zmian i odważnych decyzji. Z tej też przyczyny Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych zamierza lobbować na rzecz dofinansowania familijnych podmiotów gospodarczych. Jest na to realna szansa. Zgodnie z założeniami Projektu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 szykuje się kolejna pula dotacji w ramach zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki. Uczestnicy Konferencji są przekonani, że subwencje te należą się przede wszystkim firmom prowadzonym przez rodziny.

REKLAMA

Drugi dzień konferencji  pt. „Społeczne i Gospodarcze Znaczenie Firm Rodzinnych” odbył się pod auspicjami Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który w swoim przemówieniu podkreślał, że firmy rodzinne wyznaczają do dzisiejszego dnia kierunek naszych marzeń o polskiej przedsiębiorczości, stabilności firm i osiągnięciach w każdym obszarze. Prezydent zwrócił też uwagę na fakt, że Kancelaria Prezydenta intensywnie pracuje nad projektami zmierzającymi do poprawy funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw, w tym firm rodzinnych. Wskazał m.in. na zgłoszony do Sejmu projekt zmian w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a także rekomendacje zawarte w Zielonej Księdze dotyczącej systemu stanowienia prawa w Polsce.

REKLAMA

Tego dnia gościem specjalnym był Matti T. Vanhanen, Dyrektor Zarządzający Finnish Family Firms Association, który w latach 2003-2010 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów Finlandii. Opowiedział zebranym o fińskim modelu wspierania innowacyjności w sektorze firm rodzinnych, który polega między innymi na promowaniu roli przedsiębiorstw rodzinnych, wdrażaniu przyjaznych rozwiązań prawnych i podatkowych tego typu podmiotom gospodarczym. Warto czerpać z tych doświadczeń.

Firmy rodzinne stabilizują polską gospodarkę, stanowią jej trzon, tworzą miejsca pracy i wyróżniają się szczególną kulturą organizacyjną oraz misją. Ich znaczenie społeczne jest nie do przecenienia. Dlatego w interesie publicznym i ekonomicznym leży ułatwianie im działania i dofinansowanie w miarę możliwości Państwa. Konferencja Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych stanowi ważny wspólny głos przedsiębiorców, interesariuszy i władz na najwyższym szczeblu. To dobrze rokuje na przyszłość.

Konferencję można było oglądać on-line.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej informacji na http://firmyrodzinne.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA