reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Przymusowego umorzenia udziałów dokonuje się bez zgody wspólnika. Jego istotą jest pozbawienie wspólnika praw udziałowych w spółce z o.o., co wiąże się z utratą praw i obowiązków majątkowych jakie przysługują wspólnikom. Umorzenie jest dopuszczalne jedynie, gdy umowa spółki tak stanowi i wymaga uchwały zgromadzenia wspólników.

Procedurę przymusowego umorzenia udziałów w spółce z o.o. reguluje art. 199 kodeksu spółek handlowych. Takie działania mogą obejmować całość bądź część udziałów spółki i mają na celu wykluczenia wspólnika z działań prowadzonych przez spółkę. W rezultacie utraci on wszelkie prawa i obowiązki majątkowe przysługujące mu z posiadanych udziałów. Przymusowego umorzenia dokonuje się bez zgody wspólnika w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Oznacza to, że umowa spółki musi zawierać postanowienia określające przesłanki i tryb umorzenia. Dla ważności postanowień umownych nie jest jednak wymagane, aby były one zawarte w pierwotnej wersji umowy. Jednakże każdorazowo wymagana jest uchwała zgromadzenia wspólników, w której należy wskazać podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia wspólnika, którego udziały umorzono oraz uzasadnienie dokonanego umorzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przymusowe umorzenie w drodze obniżenia kapitału zakładowego

Jednym z dwóch sposobów przymusowego umorzenia udziałów jest obniżenie kapitału zakładowego. Do dokonania takich działań wymagane jest:

  • podjęcie uchwały wspólników oraz zmiana umowy spółki,
  • przeprowadzenie postępowania konwokacyjnego,
  • zgłoszenie faktu obniżenia kapitału do sądu rejestrowego.

Uchwała wspólników o obniżeniu kapitału zakładowego powinna być dla swojej ważności zamieszczona w protokole zgromadzenia sporządzonego przez notariusza oraz podjęta większością 2/3 głosów oddanych, chyba że umowa spółki dla takich czynności przewiduje inne warunki. Co ważne, minimalna wysokość kapitału powinna wynosić co najmniej 5000 zł. Wobec tego, po obniżeniu kapitału nominalna jego wartość nie może być niższa niż 5 tys. zł. Podobnie jest z wartością udziałów – po obniżeniu kapitału nie może być niższa niż 50 zł.

Obligatoryjnym elementem umowy spółki z o.o. jest oznaczanie wysokości jej kapitału, zgodnie z art. 157 § 1 pkt. 3 k.s.h.

Zgodnie z art. 264 k.s.h. zarząd spółki z o.o. zobowiązany jest niezwłocznie po obniżeniu kapitału ogłosić ten fakt w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i wezwać wierzycieli spółki do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. W przypadku braku zgłoszenia, przyjmuje się, że wierzyciele wyrazili zgodę na obniżenie kapitału zakładowego.

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Zgłoszenie do sądu rejestrowego

Obniżenie kapitału zakładowego zarząd musi zgłosić do sądu rejestrowego, zgodnie z zasadami reprezentacji. Zgodnie z art. 265 § 2 do zgłoszenia obniżenia dołącza się:

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama