REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o.

 Spółki z Górnej Półki
Blog o spółce z o.o. i S.A.
kapitał zakładowy spółki z o.o.
kapitał zakładowy spółki z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Czy spółka z o.o. może działać bez pełnego pokrycia kapitału zakładowego? Z takim pytaniem zwrócił się do mnie przedsiębiorca, który w odpisie z KRS jednej ze spółek spotkał się z taką adnotacją. Czy możliwe jest częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o?

REKLAMA

W dokumentach handlowych, w odpisach KRS lub na stronach internetowych spółek akcyjnych widnieje czasami informacja o kapitale zakładowym wskazująca jego statutową wysokość oraz informacja o tym, w jakiej wysokości został on pokryty. Zwykle wygląda to następująco kapitał zakładowy 100.000 zł wpłacony w całości albo kapitał zakładowy 500.000 zł, kapitał wpłacony 200.000 zł.

REKLAMA

Nie oznacza to, że akcjonariusze nie są zobowiązani do wnoszenia wkładów. Są, ale zasady ich wnoszenia ukształtowane są inaczej niż w przypadku spółki z o.o. W spółce akcyjnej akcje obejmowane za wkład pieniężny powinien być przed zarejestrowaniem spółki pokryty przynajmniej w 1/4. Pozostała część może być zatem wniesione już po zarejestrowaniu spółki w terminach określonych w statucie. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że nie powinno być to odkładane w nieskończoność. Wkłady niepieniężne powinny być wniesione najpóźniej w ciągu roku od zarejestrowania spółki. Dlatego uzasadnione jest informowanie kontrahentów o faktycznym pokryciu kapitału zakładowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

REKLAMA

W przypadku spółek z o.o. kapitał zakładowy powinien być pokryty w całości już w chwili zarejestrowania spółki. Wszyscy członkowie zarządu zgłaszając spółkę do KRS, składają oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione przez wszystkich wspólników w całości. Jeśli brak będzie takiego oświadczenia, sąd rejestrowy nie powinien dokonać rejestracji spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z czego zatem wynika wzmianka w KRS o niepokryciu kapitału zakładowego spółki z o.o.? Czy może być to omyłka sądu? Nie. Taką wzmiankę możecie znaleźć przy spółkach rejestrowanych drogą elektroniczną. Ze względów technicznych zasady wnoszenia wkładów do e - spółek wyglądają nieco inaczej. Do spółki zakładanej przez Internet możemy wnieść jedynie wkłady pieniężne (wniesienie aportu wymaga późniejszej zmiany umowy spółki). Wpłata na rachunek spółki nastąpić powinna w terminie 7 dni od dnia jej zarejestrowania. Ponieważ w dacie rejestracji kapitał zakładowy spółki może nie być jeszcze pokryty, w odpisach z KRS takich spółek możecie znaleźć informację Kapitał nie został pokryty lub że został pokryty tylko częściowo.

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego

Czy to oznacza, że kapitał zakładowy spółek z o.o. może nie zostać wniesiony, lub być wniesiony tylko częściowo. Nie, nie powinno mieć to miejsca. Jest to sytuacja przejściowa, a wspólnicy powinni uzupełnić wkłady jak najszybciej. Zarząd ma obowiązek w ciągu 7 dni od rejestracji złożyć w KRS oświadczenie, że wkłady w całości są już w spółce. Jeśli to jednak nie nastąpi, sąd nie może rozwiązać spółki, ale powinien podejmować kroki motywujące zarząd i wspólników do szybkiego uzupełnieni wkładów (np. poprzez nakładanie grzywien na spółkę).

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Autor: Katarzyna Stabińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA