reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o.

Częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o.

Czy spółka z o.o. może działać bez pełnego pokrycia kapitału zakładowego? Z takim pytaniem zwrócił się do mnie przedsiębiorca, który w odpisie z KRS jednej ze spółek spotkał się z taką adnotacją. Czy możliwe jest częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o?

W dokumentach handlowych, w odpisach KRS lub na stronach internetowych spółek akcyjnych widnieje czasami informacja o kapitale zakładowym wskazująca jego statutową wysokość oraz informacja o tym, w jakiej wysokości został on pokryty. Zwykle wygląda to następująco kapitał zakładowy 100.000 zł wpłacony w całości albo kapitał zakładowy 500.000 zł, kapitał wpłacony 200.000 zł.

Nie oznacza to, że akcjonariusze nie są zobowiązani do wnoszenia wkładów. Są, ale zasady ich wnoszenia ukształtowane są inaczej niż w przypadku spółki z o.o. W spółce akcyjnej akcje obejmowane za wkład pieniężny powinien być przed zarejestrowaniem spółki pokryty przynajmniej w 1/4. Pozostała część może być zatem wniesione już po zarejestrowaniu spółki w terminach określonych w statucie. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że nie powinno być to odkładane w nieskończoność. Wkłady niepieniężne powinny być wniesione najpóźniej w ciągu roku od zarejestrowania spółki. Dlatego uzasadnione jest informowanie kontrahentów o faktycznym pokryciu kapitału zakładowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

W przypadku spółek z o.o. kapitał zakładowy powinien być pokryty w całości już w chwili zarejestrowania spółki. Wszyscy członkowie zarządu zgłaszając spółkę do KRS, składają oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione przez wszystkich wspólników w całości. Jeśli brak będzie takiego oświadczenia, sąd rejestrowy nie powinien dokonać rejestracji spółki.

Z czego zatem wynika wzmianka w KRS o niepokryciu kapitału zakładowego spółki z o.o.? Czy może być to omyłka sądu? Nie. Taką wzmiankę możecie znaleźć przy spółkach rejestrowanych drogą elektroniczną. Ze względów technicznych zasady wnoszenia wkładów do e - spółek wyglądają nieco inaczej. Do spółki zakładanej przez Internet możemy wnieść jedynie wkłady pieniężne (wniesienie aportu wymaga późniejszej zmiany umowy spółki). Wpłata na rachunek spółki nastąpić powinna w terminie 7 dni od dnia jej zarejestrowania. Ponieważ w dacie rejestracji kapitał zakładowy spółki może nie być jeszcze pokryty, w odpisach z KRS takich spółek możecie znaleźć informację Kapitał nie został pokryty lub że został pokryty tylko częściowo.

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego

Czy to oznacza, że kapitał zakładowy spółek z o.o. może nie zostać wniesiony, lub być wniesiony tylko częściowo. Nie, nie powinno mieć to miejsca. Jest to sytuacja przejściowa, a wspólnicy powinni uzupełnić wkłady jak najszybciej. Zarząd ma obowiązek w ciągu 7 dni od rejestracji złożyć w KRS oświadczenie, że wkłady w całości są już w spółce. Jeśli to jednak nie nastąpi, sąd nie może rozwiązać spółki, ale powinien podejmować kroki motywujące zarząd i wspólników do szybkiego uzupełnieni wkładów (np. poprzez nakładanie grzywien na spółkę).

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Autor: Katarzyna Stabińska

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama