REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po zmianie przepisów w 2011 roku coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o. o. Dla wielu firm jest to szansa na rozwój biznesu, inni w ten sposób szukają rozwiązania problemów finansowych. Na pytanie czy warto decydować się na ten krok należy odpowiadać sobie bardzo indywidualnie i rozważyć wszystkie plusy i minusy z własnej perspektywy.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

REKLAMA

Najczęstszym powodem dla którego właściciele firm decydują się na przekształcenie działalności jest chęć rozwoju  biznesu, która łączy się często z większymi inwestycjami i potrzebą zaciągnięcia kredytów obrotowych bądź inwestycyjnych. Dzięki decyzji o przekształceniu ogranicza się bowiem odpowiedzialność przedsiębiorcy jego majątkiem osobistym za zaciągnięte zobowiązania.  Kredytobiorcą jest bowiem spółka, a nie właściciel firmy, który przy działalności jednoosobowej był z nią tożsamy.  

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Podatki 2014 Część I - Teksty ustaw z komentarzem do zmian

Zalety spółki z o.o

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwą zaletą jest to, co zostało już napisane. Ograniczenie odpowiedzialności w przypadku problemów finansowych daje przedsiębiorcom bezpieczeństwo, które łączy się ze zminimalizowaniem  ryzyka utraty majątku osobistego. Trzeba pamiętać jednak o tym, że przekształcenie nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają aktualnie problemy finansowe i chcą uniknąć ich konsekwencji. Jeszcze przez rok po zmianie jednoosobowej działalności w spółkę, istnieje okres przejściowy, w którym  przedsiębiorca odpowiada w dalszym ciągu całym swoim majątkiem.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

REKLAMA

Wielu właścicieli firm decyduje się na przekształcenie, ponieważ istnieje przekonanie, że spółka nobilituje oraz jest bardziej wiarygodna. W przekonaniu części osób za tą formą działalności kryje się pewna tradycja oraz kapitał. Jest to zdecydowanym plusem m.in. w przypadku udziału w dużych przetargach. W mniemaniu potencjalnych klientów i partnerów biznesowych spółka  kojarzona jest z czymś trwalszym i bardziej wartościowym.

Ważnym aspektem jest też to, że udziały w spółce są dziedziczone. Wielu właścicieli firm, chcących pozostawić po sobie jakiś ślad, dokonuje przekształcenia i zapisuje udziały dzieciom lub komuś bliskiemu. Aspekt dziedziczenia staje się dla przedsiębiorców coraz ważniejszy. Do tego dochodzi zabezpieczenie majątkowe rodziny -  w nagłych, losowych sytuacjach można w szybki sposób spieniężyć swoje udziały.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

Minusy spółki z o.o

Poza wieloma zaletami spółki mają również drugą stronę medalu. Już samo przekształcenie jest kosztowne i wymaga przejścia formalnych procedur. Do tego dochodzi obowiązkowe prowadzenia pełnej księgowości. Po przekształceniu przedsiębiorcy muszą się liczyć z tzw. podwójnym opodatkowaniem. W tym przypadku podatek płacony jest przez spółkę, która wypracowała pewien zysk oraz dodatkowo od dywidendy wspólników, którzy muszą zapłacić podatek dochodowy. To wszystko w pierwszych miesiącach często wiąże się ze spadkiem rentowności, ponieważ spółka generuje większe koszty utrzymania.

Dlatego zanim przedsiębiorca zdecyduje się na takie rozwiązanie powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację oraz zastanowić się nad powodem przekształcenia. Może się bowiem okazać, że taki krok zamiast pomóc skomplikuje funkcjonowanie firmy.

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Autor: Anna Prymakowska, specjalista z Ekoconsultant sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA