| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

Zmiana miejsca prowadzenia działalności przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej wymaga zgłoszenia w przypisanej formie i terminie do CEIDG. Jak zawiadomić o zmianie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej?

Zmiana miejsca prowadzenia działalności


Przedsiębiorcy jednoosobowi oraz wspólnicy spółki cywilnej rejestrowani są w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W CEIDG znajdują się m.in. dane dotyczące adresu zamieszkania oraz adresu wykonywania działalności gospodarczej z wyróżnieniem adresu głównego miejsca wykonywania działalności oraz adres ewentualnych oddziałów.

Dane zamieszczone w CEIDG muszą być aktualne. Oznacza to, że jakakolwiek zmiana musi być zgłoszona do CEIDG w terminie 7 dni od daty, w której nastąpiła zmiana danych. Zgodnie z powyższym zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej musi być w siedmiodniowym terminie zgłoszona do CEIDG. Przy zgłoszeniu tym nie ma znaczenia fakt, że miejsce zamieszkania i prowadzenia działalności jest tożsame lub różne.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG


Wniosek o zmianę wpisu do CEIDG


Na początku należy wskazać, że wszelkie wnioski do CEIDG nie podlegają jakiejkolwiek opłacie. Tak samo jest w przypadku wniosku o zmianę wpisu do CEIDG. Wniosek do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o zmianę danych przez urząd statystyczny, urząd skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS. Zmiana danych w wymienionych instytucjach nie wymaga składania dodatkowego, oddzielnego wniosku.

Wnioski do CEIDG nie wymagają opłaty!


Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej a wykreślenie z CEIDG


Formularz CEIDG-1


Zmianę danych w CEIDG dokonuje się za pośrednictwem formularza CEIDG-1. Zasadniczo adres zamieszkania przedsiębiorcy nie jest udostępniany i publikowany na stronie internetowej CEIDG. Jednak, gdy adres zamieszkania i prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę są jednakowe - adres ten będzie widoczny dla wszystkich.

W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w innym miejscu niż ma miejsce zamieszkania, prywatny adres zamieszkania przedsiębiorcy nie jest ujawniany. Widoczny jest wyłącznie adres prowadzenia działalności.

Wniosek do CEIDG może być łożony osobiście przez przedsiębiorcę. Wniosek taki składa się w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy. Można również przesłać wniosek listem poleconym na adres wybranego urzędu gminy, jak również wniosek może być złożony w formie elektronicznej za pośrednictwem formularza elektronicznego.

W przypadku aktualizacji miejsca prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej wymagane jest, aby wniosek o zmianę wpisu do CEIDG złożył każdy ze wspólników spółki cywilnej.


Zobacz: Pełnomocnik przedsiębiorcy załatwi sprawę online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »