REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja firmy w CEIDG

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Osoba zakładając własną firmę powinna zarejestrować ją w CEIDG czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak zarejestrować firmę w CEIDG?

CEIDG


Osoba fizyczna, która chce założyć swoją własną działalność gospodarczą powinna uzupełnić i złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Razem z wnioskiem o wpis należy złożyć oświadczenie o braku orzeczonych zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia.

REKLAMA


Wniosek o wpis do CEIDG jest jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.


Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

 


Tryby postępowania


Rejestrując działalność gospodarczą jako osoba fizyczna można wybrać jeden z poniższych trybów postępowania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


1. Zalogowanie się do CEIDG i wypełnienie wniosku on-line i podpisanie go elektronicznie.


2. Zalogowanie się do CEIDG i przygotowanie wniosku o rejestrację on-line i podpisanie go w dowolnej gminie. Przy tym sposobie konieczne jest zapamiętanie numeru przygotowanego wniosku.


3. Nie logując się można przygotować wniosek on-line i podpisać go w dowolnej gminie, przy czym również należy zapamiętać nr wniosku.


4. Rejestrujący może również pobrać wniosek i złożyć go w gminie w formie papierowej. Gmina, w której zostanie złożony wniosek ma obowiązek przekształcić go na wniosek elektroniczny.


5. Wniosek w formie papierowej można również przesłać do wybranej gminy listem poleconym. W tym przypadku podpis pod wnioskiem musi być potwierdzony przez notariusza.


Aby móc się zalogować do CEIDG należy założyć konto podczas pierwszego logowania. Konto musi zostać aktywowane po otrzymaniu potwierdzenia mailowego na mailową skrzynkę odbiorczą logującego się.


Osoba składająca wniosek do CEIDG musi potwierdzić swoją tożsamość oraz podpisać wniosek. Składając osobiście wniosek o wpis do CEIDG organ gminy potwierdza tożsamość przedsiębiorcy oraz potwierdza za pokwitowaniem przyjęcie wniosku.

 
Zobacz: Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?

 


Integralne części wniosku do CEIDG


Integralnymi częściami wniosku do CEIDG jest żądanie:


1. wpisu albo zmiany wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON)


2. zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników

REKLAMA


3. zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników


4. przyjęcia oświadczenia o wyborze przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.


Zobacz: Zakładam firmę - inkubatory przedsiębiorczości


Podjęcie działalności gospodarczej


Przedsiębiorca ma prawo podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku do CEIDG. Przedsiębiorca może również określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku. Data rozpoczęcia działalności gospodarczej nie może być jednak wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG.


Wniosek niepoprawny


W przypadku gdy wniosek zawiera błędy system niezwłocznie poinformuje o nieprawidłowościach. Gdy wniosek został złożony do gminy i zawiera błędy, organ gminy niezwłocznie wezwie do skorygowania lub uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni roboczych.

 
Zobacz: Czy wpis do CEIDG podlega dziedziczeniu?

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  REKLAMA

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA