| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Rejestracja firmy w CEIDG

Rejestracja firmy w CEIDG

Osoba zakładając własną firmę powinna zarejestrować ją w CEIDG czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak zarejestrować firmę w CEIDG?

CEIDG


Osoba fizyczna, która chce założyć swoją własną działalność gospodarczą powinna uzupełnić i złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Razem z wnioskiem o wpis należy złożyć oświadczenie o braku orzeczonych zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia.


Wniosek o wpis do CEIDG jest jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.


Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

 


Tryby postępowania


Rejestrując działalność gospodarczą jako osoba fizyczna można wybrać jeden z poniższych trybów postępowania:


1. Zalogowanie się do CEIDG i wypełnienie wniosku on-line i podpisanie go elektronicznie.


2. Zalogowanie się do CEIDG i przygotowanie wniosku o rejestrację on-line i podpisanie go w dowolnej gminie. Przy tym sposobie konieczne jest zapamiętanie numeru przygotowanego wniosku.


3. Nie logując się można przygotować wniosek on-line i podpisać go w dowolnej gminie, przy czym również należy zapamiętać nr wniosku.


4. Rejestrujący może również pobrać wniosek i złożyć go w gminie w formie papierowej. Gmina, w której zostanie złożony wniosek ma obowiązek przekształcić go na wniosek elektroniczny.


5. Wniosek w formie papierowej można również przesłać do wybranej gminy listem poleconym. W tym przypadku podpis pod wnioskiem musi być potwierdzony przez notariusza.


Aby móc się zalogować do CEIDG należy założyć konto podczas pierwszego logowania. Konto musi zostać aktywowane po otrzymaniu potwierdzenia mailowego na mailową skrzynkę odbiorczą logującego się.


Osoba składająca wniosek do CEIDG musi potwierdzić swoją tożsamość oraz podpisać wniosek. Składając osobiście wniosek o wpis do CEIDG organ gminy potwierdza tożsamość przedsiębiorcy oraz potwierdza za pokwitowaniem przyjęcie wniosku.

 
Zobacz: Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »