Rejestracja firmy w CEIDG
REKLAMA
CEIDG
Osoba fizyczna, która chce założyć swoją własną działalność gospodarczą powinna uzupełnić i złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Razem z wnioskiem o wpis należy złożyć oświadczenie o braku orzeczonych zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia.
REKLAMA
Wniosek o wpis do CEIDG jest jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.
Zobacz: Pieniądze na założenie firmy
Tryby postępowania
Rejestrując działalność gospodarczą jako osoba fizyczna można wybrać jeden z poniższych trybów postępowania:
1. Zalogowanie się do CEIDG i wypełnienie wniosku on-line i podpisanie go elektronicznie.
2. Zalogowanie się do CEIDG i przygotowanie wniosku o rejestrację on-line i podpisanie go w dowolnej gminie. Przy tym sposobie konieczne jest zapamiętanie numeru przygotowanego wniosku.
3. Nie logując się można przygotować wniosek on-line i podpisać go w dowolnej gminie, przy czym również należy zapamiętać nr wniosku.
4. Rejestrujący może również pobrać wniosek i złożyć go w gminie w formie papierowej. Gmina, w której zostanie złożony wniosek ma obowiązek przekształcić go na wniosek elektroniczny.
5. Wniosek w formie papierowej można również przesłać do wybranej gminy listem poleconym. W tym przypadku podpis pod wnioskiem musi być potwierdzony przez notariusza.
Aby móc się zalogować do CEIDG należy założyć konto podczas pierwszego logowania. Konto musi zostać aktywowane po otrzymaniu potwierdzenia mailowego na mailową skrzynkę odbiorczą logującego się.
Osoba składająca wniosek do CEIDG musi potwierdzić swoją tożsamość oraz podpisać wniosek. Składając osobiście wniosek o wpis do CEIDG organ gminy potwierdza tożsamość przedsiębiorcy oraz potwierdza za pokwitowaniem przyjęcie wniosku.
Zobacz: Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?
Integralne części wniosku do CEIDG
Integralnymi częściami wniosku do CEIDG jest żądanie:
1. wpisu albo zmiany wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON)
2. zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników
REKLAMA
3. zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników
4. przyjęcia oświadczenia o wyborze przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.
Zobacz: Zakładam firmę - inkubatory przedsiębiorczości
Podjęcie działalności gospodarczej
Przedsiębiorca ma prawo podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku do CEIDG. Przedsiębiorca może również określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku. Data rozpoczęcia działalności gospodarczej nie może być jednak wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG.
Wniosek niepoprawny
W przypadku gdy wniosek zawiera błędy system niezwłocznie poinformuje o nieprawidłowościach. Gdy wniosek został złożony do gminy i zawiera błędy, organ gminy niezwłocznie wezwie do skorygowania lub uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni roboczych.
REKLAMA
REKLAMA