Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?
REKLAMA
REKLAMA
Rejestr pełnomocnictw
Częścią składową systemu CEIDG jest rejestr pełnomocnictw. Możliwość wpisania pełnomocnictwa do CEIDG istnieje od 1 stycznia 2012 roku. Możliwość ta nie oznacza jednak zastąpienia normalnych, papierowych pełnomocnictw. Wpis pełnomocnika do CEIDG nie podlega żadnej opłacie.
REKLAMA
Pełnomocnik przedsiębiorcy
Pełnomocnik jest upoważniony do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, które obejmuje pełnomocnictwo. Sam wpis do CEIDG nie oznacza ustanowienia pełnomocnictwa. Musi być ono ustanowione już wcześniej, a wpis do CEIDG służ jedynie w celach informacyjnych. Wpis uwidacznia udzielone pełnomocnictwo. Wskazany wpis nie zamyka również drogi do ustanawiania innych pełnomocnictw w drodze papierowej.
Zobacz: Zawieszenie działalności na okres choroby
Jakie pełnomocnictwa mogą być wpisane do CEIDG?
Wpis o pełnomocnictwie jest możliwy dla przedsiębiorców podlegających wpisowi do CEIDG. Chodzi tu więc o przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Do CEIDG mogą być wpisane pełnomocnictwa udzielone przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz prowadzący spółki cywilne. Przedsiębiorcy prowadzący działalność zarejestrowaną w KRS nie mogą tego dokonać.
Dane pełnomocnika potrzebne do wpisu
Do wpisu pełnomocnika do CEIDG potrzebne są dane pełnomocnika takie jak imię i nazwisko, firma, data urodzenia, numer PESEL lub numer KRS, numer NIP o ile jest posiadany, informacje o obywatelstwie jeśli jest posiadane oraz oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania, jak również adresu do doręczeń.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM!
Jak dokonać wpisu pełnomocnika do CEIDG?
Przed wpisem należy sporządzić pełnomocnictwo zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Samo wpisanie do rejestru odbywa się elektronicznie poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1.
Zobacz: Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej
Czy wpisanie pełnomocnictwa do CEIDG jest korzystne?
Z punktu widzenia przedsiębiorcy wpisanie pełnomocnictwa do CEIDG jest jak najbardziej korzystne. Najłatwiejsze do zauważenia jest to przy załatwianiu spraw administracyjnych. Pełnomocnik wpisany do CEIDG prowadzący sprawy administracyjne firmy nie musi każdorazowo załączać osobnego dokumentu pełnomocnictwa. Organy administracyjne z urzędu sprawdza czy pełnomocnictwo jest wykazane w CEIDG. Należy jednak pamiętać, że gdy stroną są organy podatkowe wpis pełnomocnictwa do ewidencji nie załatwia sprawy i wymagane jest załączenie tradycyjnego pełnomocnictwa.
Co więcej pełnomocnik wykazany w CEIDG może załatwiać sprawy swojego mocodawcy za pomocą platform elektronicznych
REKLAMA
Kolejną korzyścią jaką zapewnia wpis pełnomocnictwa do CEIDG jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Jawność CEIDG czyli również wpisu o pełnomocnictwie, poprawia stan wiedzy kontrahenta i wpływa na wzrost bezpieczeństwa transakcji.
Nie da się również pominąć faktu opłaty za każde wystawione pełnomocnictwo udzielane na piśmie. Jest to co prawda opłata skarbowa w wysokości 17 złotych, jednak przy kilku lub kilkunastu pełnomocnictwach w miesiącu koszt szybko wzrasta.
REKLAMA
REKLAMA