| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenia działalności gospodarczej może dokonać przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, czyli nie nawiązał z nikim stosunku pracy na podstawie kodeksu pracy. W jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą?

Wniosek przedsiębiorcy


Zawieszenie działalności gospodarczej następuje wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorca składa wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej na tym samym wniosku, który służy do wpisu do CEIDG, jak również wznowienia działalności gospodarczej.


Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć na 2 sposoby: przez Internet oraz w urzędzie gminy.


Wniosek przez Internet


Złożenie wniosku o zawieszenie działalności przez Internet jest możliwe jedynie w przypadku, gdy wpis został już przeniesiony do CEIDG, przy użyciu podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych, albo w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby składającej wniosek i czas jego złożenia.


Jeżeli warunki te nie są spełnione wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej należy złożyć w urzędzie gminy.


Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG


Wniosek w urzędzie gminy


Wniosek o zawieszenie działalności może być złożony w gminie osobiście lub przesłany listem poleconym. Gdy wniosek przesyłany jest listownie, musi być on własnoręcznie podpisany a podpis powinien być potwierdzony przez notariusza.


Błąd we wniosku o zawieszenie działalności


W przypadku błędów w złożonym wniosku system CEIDG poinformuje o błędzie zawartym we wniosku składanym przez Internet. W przypadku wniosku złożonego w gminie, organy gminy muszą niezwłocznie wezwać do poprawy lub uzupełnienia wniosku. Wnioskodawca ma na poprawki 7 dni roboczych.

 
Zobacz: Zawieszenie działalności na okres choroby

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »