Zawieszenie działalności gospodarczej
REKLAMA
Wniosek przedsiębiorcy
Zawieszenie działalności gospodarczej następuje wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorca składa wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej na tym samym wniosku, który służy do wpisu do CEIDG, jak również wznowienia działalności gospodarczej.
REKLAMA
Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć na 2 sposoby: przez Internet oraz w urzędzie gminy.
Wniosek przez Internet
Złożenie wniosku o zawieszenie działalności przez Internet jest możliwe jedynie w przypadku, gdy wpis został już przeniesiony do CEIDG, przy użyciu podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych, albo w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby składającej wniosek i czas jego złożenia.
Jeżeli warunki te nie są spełnione wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej należy złożyć w urzędzie gminy.
Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG
Wniosek w urzędzie gminy
Wniosek o zawieszenie działalności może być złożony w gminie osobiście lub przesłany listem poleconym. Gdy wniosek przesyłany jest listownie, musi być on własnoręcznie podpisany a podpis powinien być potwierdzony przez notariusza.
Błąd we wniosku o zawieszenie działalności
W przypadku błędów w złożonym wniosku system CEIDG poinformuje o błędzie zawartym we wniosku składanym przez Internet. W przypadku wniosku złożonego w gminie, organy gminy muszą niezwłocznie wezwać do poprawy lub uzupełnienia wniosku. Wnioskodawca ma na poprawki 7 dni roboczych.
Zobacz: Zawieszenie działalności na okres choroby
Uprawnienia przedsiębiorcy podczas zawieszenia działalności
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Możliwe jest jednak:
1. wykonywanie wszelkich czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
2. przyjmowanie należności lub regulowanie zobowiązań, powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3. zbywanie własnych środków trwałych i wyposażenia;
4. uczestniczenie w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem
wykonywania działalności gospodarczej;
5. wykonywanie wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa;
6. osiąganie przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
7. poddanie kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
REKLAMA
REKLAMA