Zawieszenie działalności na okres choroby
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej może wyłącznie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników - ustawa o swobodzie działalności gospodarczej art. 14a ust. 1 (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447, z późn.zm.; dalej s.d.g.) Zgodnie z art. 14a ust. 1b - 1c s.d.g. okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może być oznaczony w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach. Do obliczania okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 57 § 1- 4 k.p.a., bieg terminu rozpoczyna się od dnia następnego po zdarzeniu wywołującym bieg terminu.
REKLAMA
Ustawa s.d.g. zawiera regulacje szczególne wobec k.p.a. Zgodnie z art. 14a ust. 6 s.d.g., okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia wskazanego w tym wniosku, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.
Zobacz: Za 40 zł możesz uzyskać ochronę w relacjach z fiskusem
REKLAMA
Dniem rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej jest dzień wskazany we wniosku o zawieszenie, nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia tego wniosku i od tego dnia należy liczyć wszystkie terminy. Zastosowanie do obliczania okresu zawieszenia znajdzie zatem zastosowanie wyłącznie art. 57 § 1 zd. 2 k.p.a., zgodnie z którym upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu, oraz art. 57 ust. 3 k.p.a., który stanowi, że terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.
Oznacza to, że jeżeli zawiesi się wykonywanie działalności gospodarczej w dniu 1 marca 2013 r. podając we wniosku CEIDG-1 przewidywany okres zawieszenia do 30 marca 2013 r. to deklaruje się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej na 30 kolejnych dni kalendarzowych. Jeżeli po upływie tego terminu zamierza się wznowić wykonywanie działalności, wówczas zgodnie z art. 14a ust. 6 s.d.g. można tego dokonać najpóźniej w dniu 31 marca 2013 r. lub wcześniej.
Zobacz: Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej
Zatem zmian w zakresie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej w CEIDG można dokonywać najpóźniej w dniu rozpoczęcia zadeklarowanego wcześniej okresu zawieszenia działalności. Art. 14a ust. 6 s.d.g. nie dopuszcza możliwości złożenia korekty ze skutkiem wstecznym.
Konkludując należy stwierdzić, że skuteczne zawieszenie to takie, które trwa co najmniej 30 dni, chyba, że przypada na pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego, wówczas minimalny okres zawieszenia działalności jest równy liczbie dni miesiąca lutego w danym roku. Jeżeli przedsiębiorca zgłosił zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, a przed upływem minimalnego okresu zawieszenia dokonał jej wznowienia, wówczas nie może być mowy o skutecznym zawieszeniu wykonywania działalności. Zaistniałą sytuację należy traktować tak, jakby przedsiębiorca w ogóle nie zawiesił działalności gospodarczej.
Jeżeli natomiast przedsiębiorca deklaruje zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej na okres krótszy niż 24 miesiące, np. 30 dni, 3 miesiące, a z upływem tego terminu nie wznowi wykonywania działalności, wówczas uznaje się, że przedłużył on zawieszenie wykonywania działalności. Takie przedłużenie może trwać do dnia złożenia przez przedsiębiorcę informacji o wznowieniu, zgodnie z art. 14a ust. 6 s.d.g., przed upływem 24 miesięcy okresu zawieszenia.
Jeżeli upłynie okres 24 miesięcy zawieszenia wykonywania działalności, a przedsiębiorca nie złoży informacji o wznowieniu najpóźniej w ostatnim dniu tego okresu, wówczas podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu w drodze decyzji ministra gospodarki, zgodnie z art. 35 ust. 2 pkt 3 s.d.g.
REKLAMA
REKLAMA