REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za 40 zł możesz uzyskać ochronę w relacjach z fiskusem

Katarzyna Miazek
Katarzyna Miazek
Dominik Mędrzycki

REKLAMA

Indywidualna interpretacja podatkowa nie ma mocy wiążącej. Pozwala jednak bezpieczniej rozliczyć należności wobec fiskusa gdyż daje ochronę i to zarówno w zakresie finansowym, jak też i odpowiedzialności karnej skarbowej.

Kiedy przepisy prawa wydają się podatnikowi niejasne, gdy ma wątpliwości co do poprawności swojego postępowania w obrębie prowadzonej działalności, zawsze może poprosić fiskusa o poradę. Warto, bo wtedy gdy postąpi zgodnie z interpretacją nie poniesie negatywnych konsekwencji.  

REKLAMA


Skąd wziąć wniosek

REKLAMA


Podstawą wydania interpretacji podatkowej jest złożony przez przedsiębiorcę wniosek. Ma on  ściśle określone elementy wymienione w Ordynacji podatkowej.  Można sprawę ułatwić korzystając z formularz ORN-IN, który można znaleźć m.in. na stronie Ministerstwa Finansów. Wniosek przyjmowany jest tylko w formie pisemnej. Złożyć go może podatnik, jego następca prawny, płatnik oraz osoby trzecie, związane ze sprawą stanowiącą przedmiot interpretacji.

Kluczowym jest, aby wniosek dotyczył jednej, indywidualnej sprawy, a występujący o interpretację zawarł w nim dokładny opis stanu faktycznego, a także przedstawił własne i jednoznaczne stanowisko w sprawie. Następnie wskazać trzeba adresata, odbiorcę oraz datę składania wniosku.

Warto mieć na uwadze, iż przy podaniu fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna.  Wniosek posiada specjalną rubrykę, w której potwierdzić należy ważność składanych danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Ile to kosztuje


Po starannym wypełnieniu wniosku należy go złożyć w jednej z pięciu izb skarbowych na terenie całego kraju, tj. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy. Jak znaleźć swoją? Zależy to od tego, w jakim województwie znajduje się miejsce zamieszkania osoby fizycznej oraz siedziba firmy osoby prawnej.

Miejsce zamieszkania lub

siedziby firmy

Odpowiedni urząd w

woj. mazowieckie

Warszawie

woj. łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie, opolskie

Łodzi

woj. wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie

Poznaniu

woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie

Katowicach

woj. kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie

 

Bydgoszczy


Trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty. Nie jest ona jednak wysoka i wynosi na dzień dzisiejszy 40 zł.  Należy ją uiścić w ciągu tygodnia od dnia złożenia wniosku. Formą zapłaty może być wpłata gotówki w kasie odpowiedniego urzędu lub przelew na jego rachunek bankowy.


Zalety bezpośredniego zapytania


Wnioskowanie o wydanie interpretacji może okazać się dla podatnika tylko korzystne. Uzyskuje on stu-procentową pewność co do poprawności bądź niepoprawności swojego działania. Jeśli zastosuje się do otrzymanej interpretacji, nie będzie narażony na ewentualne wezwanie do odpowiedzialności skarbowej a w przypadku zmiany zdania przez fiskusa i odmiennego rozstrzygnięcia np. w decyzji pokontrolnej nie ma ryzyka powstania odsetek a w niektórych przypadkach można uchronić się nawet od płacenia samego podatku. Co więcej, podatnik może zakwestionować niekorzystną dla siebie interpretacje zwracając się z nią do właściwego sądu administracyjnego, odpowiednio jednak po wcześniejszym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa przez organ, który interpretację wydał.

Izba odpowiada maksymalnie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Trzeba jednak pamiętać, że wydana interpretacja bowiem chroni podatnika dopiero od momentu otrzymania jej.


Kiedy nie warto

REKLAMA


Nie ma co liczyć na uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku były przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu. Uwaga: wskazane wyżej oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej zawiera również te elementy - należy wskazać, że przedstawiony stan faktyczny nie stanowi przedmiotu powyższych czynności.


Wydane do tej pory interpretacje znaleźć można na stronie http://sip.mf.gov.pl. Nie mają one bezpośredniego wpływu na rozstrzygnięcie w innej sprawie, warto jednak zapoznać się z kierunkiem interpretacji i argumentacji fiskusa w podobnych sprawach.


Katarzyna Miazek,

Dominik Mędrzycki

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA