REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amortyzacja firmowego samochodu

Jarosław Krasnodęmbski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli samochód osobowy został ujęty w ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy, ma on możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych. W jaki sposób amortyzować samochód w działalności gospodarczej?

Ewidencja środków trwałych

Podstawowym i decydującym elementem będzie poprawne wypełnienie ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Poprawne wypełnienie będzie bowiem związane z obliczeniem wysokości odpisu amortyzacyjnego. Żeby tego dokonać należy ustalić jaka jest podstawa do naliczenia wskazanego odpisu. Podstawę tą będzie stanowiła wartość początkowa środka trwałego. W zależności od sposobu nabycia środka trwałego wskazana wartość początkowa będzie określana w różny sposób.

REKLAMA

Samochód w firmie

Samochody firmowe jak i prywatne najczęściej nabywane są za pomocą umowy sprzedaży. Powoduje to fakt, że za wartość początkową samochodu nabytego w ten sposób należy uznać cenę jego nabycia powiększoną o koszty związane z zakupem, które zostały naliczone do dnia przekazania samochodu do używania. Chodzi tu przede wszystkim o koszty transportu, ubezpieczenia w drodze, montażu czy opłat skarbowych, odsetek i prowizji. Należy jednak pamiętać, że koszty te pomniejsza się o podatek VAT , chyba że zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT.

Metody amortyzacji

Gdy zostanie już ustalona początkowa wartość samochodu przychodzi moment wyboru metody jego amortyzacji. W przypadku samochodu osobowego w firmie mamy do dyspozycji dwie metody: metodę liniową oraz metodę degresywną.

 Zobacz: Koszty bez faktury - kiedy nie jest potrzebna faktura lub rachunek?

Liniowa metoda amortyzacji

REKLAMA

Metoda liniowa jest najprostszą metodą amortyzacji. Stosując ją wartość początkową samochodu należy podzielić na 2 równe części, które zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu. W tej metodzie odpisy amortyzacyjne będą równe przez cały okres trwania amortyzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metoda liniowa amortyzuje samochód osobowy od wartości początkowej, przy czym amortyzacja zaczyna się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym to wprowadzono samochód osobowy do ewidencji środków stałych. Amortyzacja trwa zaś do końca miesiąca, w którym nastąpi zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową, jaką posiadał samochód osobowy.

Ten sposób amortyzacji może być również zakończony poprzez likwidację lub zbycie amortyzowanego środka stałego.

W metodzie liniowej możliwe jest zróżnicowanie stawek amortyzacyjnych na stawki podstawowe, podwyższone, obniżone, jak również na stawki sezonowe. Wykaz stawek jest opublikowany w załącznikach do ustawy o podatkach dochodowych.

Metoda indywidualna

Drugą metodą amortyzacji, która może być zastosowana przy amortyzacji samochodu osobowego jest metoda indywidualna.

REKLAMA

Posługując się tą metodą podatnik może samemu ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych środków trwałych. Metoda ta w przypadku samochodów osobowych ma istotne zastrzeżenie. Mianowicie okres amortyzacji samochodów osobowych nie może być krótszy niż 30 miesięcy.

Podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że dla środków transportu, w tym samochodów osobowych samochodów okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy.

Warto wskazać, że wybór powinien być dokonany rozważnie, gdyż wybranej metody nie można zmienić i musi być ona stosowana aż do czasu pełnego zamortyzowania środka trwałego.

Zobacz: Jak korzystnie ogłosić upadłość firmy

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  REKLAMA

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA